"Проти мене ширять провокацію": Фаріон відреагувала на затримання студента з Криму

. Фото: Ірина Фаріон/Facebook

Ексдепутатка та мовознавиця Ірина Фаріон відреагувала на новину про те, що російська ФСБ затримала проукраїнського студента з Криму. Це трапилось після того, як вона опублікувала у соцмережах скріншот електронного листа з особистими даними юнака. Попри те, що у листі кримчанин вказав, що навчається у Сімферополі, науковиця заявила, що не знає, звідки люди, які її підтримують.

Реакцію на ситуацію Ірина Фаріон опублікувала на Telegram-каналі.

"Бачу, що ширять чергову провокацію проти мене, начебто через мене затримано якогось студента. Панове. Не ведіться на гебістську тактику ворога. Мене підтримують сотні людей, і я їм за це вдячна. Поза тим, я не можу знати, звідки ці люди. Але я знаю, що тільки нашою відкритою публічною боротьбою можемо перемогти ворога всередині країни. Борітеся — поборете", — заявила мовознавиця.

У пресслужбі Львівського національного університету "Львівська політехніка", де викладає Ірина Фаріон, повідомили, що створили робочу групу щодо цієї ситуації. Вона працюватиме до 22 листопада.

У листі до Ірини Фаріон кримчанин Максим Глєбов висловив підтримку мовної політики науковиці. А також заявив, що чекає на ЗСУ в рідній Керчі та Сімферополі, де зараз навчається на 1 курсі. Юнак додав вірить, що Україна переможе Росію, а мова — "язык". Відповідний скріншот з іменем, прізвищем та місцем навчання юнака Фаріон опублікувала у соцмережах та відмовилась його приховати після критики.

Завдяки скріншоту невдовзі росіяни ідентифікували студента та висловили науковиці подяку. Проросійський блогер Олександр Таліпов у своєму Telegram-каналі "Крымский СМЕРШ" повідомив, що хлопця затримали. На відео, що виклали окупанти, Глєбов зізнається у тому, що написав цей лист. Він також зазначає, що знаходиться у так званому "Центрі по боротьбі з екстремізмом", а також зрікається від своїх слів після проведеної "інтелігентної бесіди".

Реакція представників української влади

"Щодо інциденту з громадянкою України Фаріон. Це ницість, і злочин, викладати назагал повідомлення, від людини, яка пише тобі з тимчасово окупованої території", — наголосила постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева.

Також вона зазначила, що щодня спілкується з громадянами в окупованому Криму, проте "мені ніколи б і в голову не прийшло виставити в публічний простір особисту переписку, наражаючи людину на небезпеку".

"Як Представник Президента України в АР Крим буду вчиняти дії, щоб притягнути до відповідальності за означені дії дану громадянку", — підсумувала Ташева.

Тим часом уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець, що вчинок Ірини Фаріон є не тільки втручанням у приватне життя особи, але і спричинило загрозу особистої безпеки та життя студента.

"Народний депутат ВРУ 7 скликання і мала б знати про важливість захисту персональних даних. Однак, ця людина публічно надала прізвище, ім’я, місце навчання хлопця, які дали змогу росіянам ідентифікувати цього студента. До того ж не є таємницею факт тиску окупаційної адміністрації у Криму на людей, які дотримуються проукраїнських поглядів", — йдеться у повідомленні омбудсмена у Telegram-каналі.

Лубінець додав, що за фактом розголошення конфіденційної інформації він звернувся до Служби безпеки України для належного реагування.

"Аби дії громадянки України проаналізували належним чином і надали юридичну оцінку. Ніхто не повинен нехтувати безпекою інших громадян!" — підсумував він.

Що відомо про скандал з Іриною Фаріон

  • 4 листопада вийшов ефір програми "Рандеву з Яніною Соколовою", де філологиня Ірина Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов"). Вона сказала, що не може назвати їх українцями.
  • Вранці 7 листопада після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.
  • Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Ірину Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі.
  • На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.
  • 9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з професоркою Львівської політехніки Іриною Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.