У Львові демонтували три радянські скульптури з "Пагорбу слави"

Скульптури везуть у музей "Територія терору". Суспільне Львів

У Львові демонтували три радянські скульптурні композиції з "Пагорбу слави": "Мати-Батьківщина", "Воїн з прапором" та "Присяга". Їх перевезли у Музей тоталітарних режимів "Територія терору".

Про це повідомила кореспондентка Суспільного з місця події. За її словами, скульптури не були закріплені на монументі. Роботи з демонтажу тривали близько години.

"Вони в мене не викликають ні архітектурних захоплень, ні скульптурних захоплень. Тобто ті речі — це дійсно артефакти музейні, але з точки зору якогось культурного сліду, повірте мені, вони не годяться взагалі в порівнянні вже з скульптурою 70-х років, 80-х, які були зроблені цікавіше з точки зору художнього рішення", — каже артменеджер Павло Гудімов.

Постаменти вже перевезли у музей до колекції інших артефактів періоду радянської окупації відповідно до рішення виконкому.

За словами історикині Ірини Склокіної, меморіальний комплекс відкрили у 1952 році. Архітектори Швецький-Вінецький та Натальченко, які займались повоєнним генпланом Львова, вирішили не перебудовувати центр міста, а облаштувати радянський меморіал на пагорбі.

"Це був достатньо безпрецедентний проєкт на той час, оскільки в перші повоєнні роки більшість пам’ятників були типовими і дуже простими, примітивними, дешевими через очевидний брак ресурсів, то цей проєкт був один з трьох таких великих дорогих післявоєнних проєктів", — розповідає дослідниця Центру міської історії Ірина Склокіна.

На місці ще залишились поховання радянських військовослужбовців, їх планують ексгумувати.

"Ми плануємо розпочати таку ж процедуру, яку проводили по Марсовому полі. Процедура передбачає етап погодження на рівні області та Мінкультури. Тобто по Марсовому полі ми цей процес завершили, який зайняв нам більше ніж пів року. По "Пагорбу слави" ми будемо починати, бо окрім того, що тривала процедура документальна, вона ще потребує і видатків, тому що ексгумація триває місяцями", — каже керівниця міського управління охорони історичного середовища Наталія Алєксєєва.

За словами Наталії Алєксєєвої, у місті залишилось два елементи, які популяризують комуністичну ідеологію, і їх планують прибрати.