У Львові на Марсовому полі розпочали ексгумацію давніх військових поховань

. Фото: Суспільне Львів

У Львові почали ексгумацію поховань на Марсовому полі. Там вже тиждень тривають розкопки. Археологи кажуть, раніше там було кладовище загиблих воїнів Першої світової війни та радянського повоєнного періоду. Про це Суспільному розповів директор меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.

Фахівці меморіально-пошукового центру "Доля" почали пошуково-ексгумаційні дослідження на території Личаківського військового кладовища, яке також називають Марсовим полем. Святослав Шеремета каже, колись там ховали загиблих воїнів Першої світової війни та радянського повоєнного періоду.

"Відповідно до архівних матеріалів, тут були поховані представники армії Першої світової війни, усіх армій: це армії Австро-Угорської війни, німецької, турецької, російсько-імператорської армії. Розуміємо, що як мінімум у двох арміях тут були також і українці, які воювали в арміях Австро-Угорської монархії", — розповідає директор меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.

Фото: Суспільне Львів

Розкопки ведуться між новими похованнями та хрестом, встановленим на честь Січових стрільців, могили яких зруйнувала радянська влада. Протягом тижня археологи розкопали дві ділянки на Марсовому полі.

"Відповідно до архівних та історичних даних, у міжвоєнний період тут проводилась камасація. Відповідно до документів, тут мали бути повністю вилучені останки, але на превеликий жаль практика показує інакше", — додає Святослав Шеремета.

Фото: Суспільне Львів

За тиждень розкопок знайшли до 10 останків, серед них — неповні скелети, розповідає археолог Ярослав Онищук. Він припускає, що це можуть бути військові, які померли у госпіталі.

"Оскільки вони виглядають безінвентарними, вони не мають уніформи на собі, вони мають окремі ґудзики, вони нас орієнтують", — говорить археолог Ярослав Онищук.

Фото: Суспільне Львів

"Наприкінці літа 1944 року Львів зайняла Червона армія, і, очевидно, що прифронтові госпіталі звозили до Львова, як до найбільшого осередку, тих, хто був похований у боях Польщі, Чехословаччини. Щоб не везти кудись далі, їх лікували в найближчому обласному центрі від кордону і тут вмирало найбільше людей", — каже історик Іван Сварник.

Начальник міського управління архітектури та урбаністики Антон Коломєйцев каже, у майбутньому на Марсовому полі планують створити місце пам’яті.

"Ми тут говоримо не тільки про місце поховання, а про цілий ареал пам'яті, який буде мати різні формати середовища. З однієї сторони — це місця поховання, а з іншої — сквер "Пам'яті", а в бік вулиці — Меморіальна площа, де буде місце для відзначення важливих дат", — говорить начальник міського управління архітектури та урбаністики Антон Коломєйцев.

Фото: Суспільне Львів

За словами Антона Коломєйцева, для цього планують оголосити міжнародний архітектурний конкурс. Також у майбутньому там хочуть розпочати розкопки під плитами посередині поля.

Читайте також

У Львові з Марсового поля перепоховають останки військових радянської армії