"На місці аеропорту утворилося провалля". Спогади кіборга Олега Височанського

. Суспільне Львів

16 січня вшановують пам’ять воїнів, які захищали Донецький аеропорт. Їх називають кіборгами, вони боронили летовище 242 дні. Суспільне поспілкувалось із оборонцем Донецького аеропорту Олегом Височанським.

Олег Височанський — військовий, якого називають кіборгом. У ці дні, вісім років тому, він перебував на диспетчерській вежі Донецького аеропорту, що стала символом незламності українських воїнів.

"І ми вдень, 10 ранку, на "всіх парах" залітаємо на ту вежу. Інші йдуть в новий термінал, ми десантуємося. Та ми так швидко зайшли, що вони тоді навіть не очікували. По нас почали вже "крити", коли ми зайшли. Бо найголовніше — це оті 1600 м смуги. Це коли ти, як на долоні, а з двох сторін ворог", — каже захисник Донецького аеропорту Олег Височанський.

Захисник Донецького аеропорту Олег Височанський. Суспільне Львів

Олег Височанський воював у складі 80-ї десантно-штурмової бригади. Каже, разом з 20-ма побратимами тримав оборону до останнього.

"Вежа — це були очі аеропорту. Навіть коли вона впала, лишилось три поверхи. То ми ще кілька днів коригували вогонь. Чому завалили диспетчерську вежу? Потім вони думали, що там вже нікого нема, а ми тихесенько сиділи і ще два дні коригували вогонь артилерії. І вони зрозуміли, що "арта" не може так працювати наосліп. Значить, коригують. А коригують звідки? З диспетчерської вежі. І тоді 15 січня з 7-ї ранку, тільки-тільки як посіріло, почав танк працювати вже безперестанку цілий день", — згадує Олег Височанський.

Макет Донецького аеропорту у музеї Будинку воїна. Суспільне Львів

Військовий розповідає, що навіть після падіння вежі українським захисникам вдавалося тримати оборону.

"Заїжджали ми з півночі. Була злітна смуга. Заїжджали звідти до приміщень. І вже, коли впала вежа, вона вдало впала в сторону ворога. І виглядало зі сторони ворога, що то вже не вежа, а просто груда сміття", — розповідає Олег Височанський.

Експонат у музеї Будинку воїна. Суспільне Львів

Про кіборгів з Донецького аеропорту часто кажуть: вони витримали — не витримав бетон. Олег Височанський згадує, що найважчим днем стало навіть не падіння диспетчерської вишки.

"А взагалі для мене 20 січня — це коли був підірваний новий термінал Донецького аеропорту. Фактично, після того підриву, загинуло найбільше хлопців. І можна рахувати, що оборона вже змісту не мала. На місці аеропорту утворилося одне провалля", — каже Олег Височанський.

На згадку про оборону Донецького аеропорту у львівському Будинку воїна створили невеликий музей. Там зібрали не лише особисті речі захисників, а й трофеї, що дісталися від окупантів. Зокрема, форма, сухпайки, а ще — уламки російської ракети, яку збили українські сили ППО.

Що відомо про оборону Донецького аеропорту

  • Кіборги боронили Донецький аеропорт 242 дні. Бої тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту.
  • Загалом під час оборони аеропорту загинули понад 200 українських захисників, поранено — понад 500.