Як правильно використовувати генератор: поради львівських рятувальників

. Суспільне Черкаси

Після ракетних атак Росії на електростанції, українці почали масово купляти генератори, які дозволяють забезпечити домівки світлом, теплом, приготувати їжу та зарядити гаджети. Дехто встановлює їх у будинках, на балконах квартир, забуваючи про небезпеку — отруєння чадним газом, яке складно розпізнати і діагностувати самотужки.

1 грудня у Львові на горищі триповерхового житлового будинку загорівся бензиновий генератор. Аби такі випадки не траплялися, у коментарі Суспільному речник ГУ ДСНС України у Львівській області Ігор Курус наголосив: генератор не можна використовувати у закритих приміщеннях, тим більше квартирах, а лише на відкритому повітрі.

Генератор під час роботи виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя. Він не має кольору, запаху та смаку, і може бути смертельним для людини.

Симптомами отруєння чадним газом є:

 • головний біль,
 • нудота,
 • прискорене дихання,
 • слабкість,
 • відчуття втоми,
 • запаморочення,
 • сплутаність свідомості.

Сильний дефіцит кисню, внаслідок гострого отруєння чадним газом, може призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця.

Встановлювати генератор необхідно ззовні будівлі (бажано під накриттям) або в окремому технічному просторому приміщенні з працюючою вентиляцією і можливістю провітрювання. Відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо), за словами Ігоря Куруса, повинна бути не менше шести метрів. Це важливо, адже під час роботи він сильно нагрівається й предмети поблизу можуть спалахнути.

У ДСНС радять купувати лише сертифіковану продукцію у ліцензованих точках продажу та уважно дотримуватись інструкцій виробника. Під час підключення варто також дотримуватися інструкції з підключення та експлуатації генератора. Це має робити кваліфікований електрик. При підключенні електричних приладів необхідно використовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів повинен бути заземлювальний контакт.

Заправляти генератор варто лише на відкритому повітрі, а паливо тримати якомога далі від будинку. Перед заправкою його треба охолодити, адже паливо, розлите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути. У випадку розливу палива можна засипати місце піском, а потім зібрати у металевий ящик чи відро.

Експлуатувати генератор потрібно лише на рівній поверхні там, де він не буде піддаватися впливу надмірної вологи, бруду, пилу чи корозійних парів. Також його потрібно завжди тримати сухим та захищеним від дощу або затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом.

Щоб запобігати небезпеці, у жодному разі не можна накривати генератори, наприклад, для того, щоб зменшити шум від його роботи.

У разі загоряння генератора потрібно:

 • Негайно повідомити ДСНС за телефоном 101. При цьому необхідно назвати місце розташування об’єкта, вказати місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей.
 • Знеструмити електрогенератор.
 • За можливості погасити пожежу, використовуючи вогнегасники.
 • У разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби.

Читайте також

Каші, соління та сухофрукти: чим варто запастись на випадок блекауту

У Львові від початку року зафіксували 47 випадків отруєння чадним газом