"Це був документ, який створює державу". Ігор Юхновський про Акт проголошення незалежності України

. Суспільне

Ігор Юхновський — фізик-теоретик та перший віцепрем’єр в українському уряді. Йому належить ідея референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України. У інтерв'ю Суспільному Ігор Юхновський пригадав, як він та однодумці долучилися до відновлення української державності та чого тоді не очікували від комуністів.

У парламенті першого скликання Ігор Юхновський очолював фракцію опозиційної до комуністичної більшості "Народної ради".

Ідея про розпад Радянського Союзу

Я був вибраний делегатом 19 Всесоюзної партійної конференції (Комуністичної партії Радянського Союзу 1988 рік, — ред.). На цій конференції я мав інтерв’ю, були кореспонденти усіх центральних газет: "Правди", "Ізвєстій", "Краснай Звєзди" і таке інше. І я сказав тоді офіційно, що Радянський Союз розпадеться. Кореспонденти одразу скочили на мене...

На другий день був пленум обкому, щоб мене викинути із делегатів конференції, але я вже був вибраний і поїхав у Москву. За мною дуже дивилися, щоб я на цій конференції не виступив, але тоді я офіційно заявив про розпад Радянського Союзу.

***

Були причини розпаду СРСР, абсолютно об’єктивні причини, які загрожують зараз і Україні. Згідно з другим законом термодинаміки (це універсальний закон буття на землі) — усяка ізольована система приходить до стану внутрішнього безладу. Радянський Союз, хоч це і велика держава, але це була ізольована держава. Весь внутрішній розпорядок в цій державі був ізольований і зовнішніх впливів намагалися не допустити. Ця держава була ізольована і вона неминуче могла розпастися.

Як з'явилася ідея проголошення Незалежності України

Я був головою "Народної ради", яка вважалась офіційною опозицією. Сталося явище так званого ГКЧП (Державний комітет з надзвичайного стану). Горбачов разом зі своєю родиною був на відпочинку в Криму, а невелика кліка партійних діячів в Центральному комітеті Радянського Союзу підняла путч і Горбачов фактично був усунений від влади і це викликало величезне збурення.

Я поїхав до Києва, відбулось бурхливе засідання Народної ради і я зрозумів, що настав час оголосити незалежність України.

Ігор Юхновський, серпень 2022 року. Суспільне

Частина комуністів нам сприяла

Я намагався добитися від голови Верховної Ради Кравчука, щоб були скликані позачергові засідання. Він заперечував, перед тим у нього була делегація від ГКЧП з Москви. Він сказав, що засідання ВР відбудеться згідно з планом – 4 вересня.

Нам не вдавалось зібрати президію Верховної Ради, проте ми притиснули так голову ВР, що він сказав: "Якщо ви зберете 150 підписів депутатів ВР про необхідність скликання позачергового засідання, то я скличу президію".

Я мушу сказати, що мені дуже допомагали в цьому. Серед тих, хто мені дуже допомагав, була депутатка ВР від Тернопільщини Катерина Завадська. Ця енергійна жінка повністю себе посвятила і вона загітувала частину депутатів комуністичної більшості і вони разом збирали підписи. Так зібрали 152 підписи.

Коли були підписи, тоді вже Кравчуку було нікуди діватися. Відбулося засідання президії ВР і було призначено на 24 серпня позачергове засідання Верховної Ради. Правда апарат ВР повністю відмовився готувати на те засідання будь-які документи, тому вкрай необхідні документи були нами надруковані за ніч.

***

Текст Акта про проголошення незалежності України написав Левко Лук’яненко. 24 серпня для остаточного узгодження тексту було створено комісію, до якої увійшли Ігор Юхновський, Олександр Мороз, Олександр Ємець, Іван Заєць, Анатолій Матвієнко, Дмитро Павличко. З незначними поправками проєкт було прийнято і роздано депутатам

Не всі депутати "Народної ради" голосували за незалежність

Цей проект був прийнятий більшістю Верховної Ради. Тут я хочу сказати певне зауваження: народних депутатів від "Народної ради" було 110-120 людей, не всі вони голосували за незалежність. Бо перед тим була пропозиція заборона комуністичної партії в Україні, ця пропозиція не пройшла. І деякі депутати від НР боялися, що комуністи візьмуть верх і будуть правити Україною і голосували проти незалежності. Але більшість… комуністична більшість проголосувала за незалежність України. Тому казати, що тільки революційні сили, тільки НР створили закон про незалежність України неправильно.

Пізніше мені навіть перший секретар який замість Івашка був, першим секретарем ЦК компартії України запропонував мені, що комуністи будуть з НР співпрацювати, але я чогось не прийняв його пропозицію і сильно каюсь в цьому зараз. Нічого не зробиш.

Ігор Юхновський, серпень 2022 року. Суспільне

Таким чином була прийнята постанова, тобто це неймовірна постанова, це постанова про Незалежність України. Ця постанова була прийнята згідно з усіма юридичними правилами. ВР УРСР була в праві згідно з конституцією цієї республіки, згідно з конституцією СРСР вийти зі складу СРСР і оголосити незалежність. Тобто оголошений нами Акт у ВР був надзвичайно сильний документ, він закріплював не тільки політичну і економічну незалежність, створення нової держави, але він закріпив границі цієї держави.

Навколо Верховної Ради зібралися тисячі людей

А далі було неймовірне, навколо ВР були десятки тисяч киян, дуже гарно вдягнених, з неймовірними букетами квітів в руках. І от ці депутати: і комуністи, і не комуністи ВР виходили після засідання через цей живий коридор радісних киян. Їх обсипали величезними букетами квітів. Ви собі не можете уявити яку реакцію це справляло на кожного депутата. Тому Акт проголошення Незалежності це не була собі звичайна формальність, це був величезної ваги краси і переконливості Акт, який створює державу.

Референдум за незалежність

Я розумів, що просто запропонувати незалежність це добре, але є Верховна Рада Радянського Союзу, яка є над нами, яка могла анулювати наше рішення. Я почав думати яким чином зробити постанову ВР невідворотною, я довго ходив по кімнаті, годинами, цілий день, і аж мені "стрільнуло" в думку — референдум. Тобто Всенародний референдум за підтвердження.

Наприкінці свого виступу, коли я сказав: по-перше, проголосити Незалежність, по-друге – оголосити референдум на підтвердження незалежності. І до честі Кравчука, як голови ВР, треба сказати, що він цей пункт виставив на голосування, він міг цього не робити. Через те, що все що виставляється на голосування, подається ВР у письмовій формі. ВР затвердила проведення референдуму. За проведення референдуму навіть більшість проголосувала, ніж за незалежність.

Я був кандидатом у Президенти ВР, Чорновіл був кандидатом, Кравчук був. Але як кандидати у президенти, ми вимушені були говорити про ту державу, де ми мали бути президентами. Тобто фактично, той факт що після того мав бути вибраний президент, абсолютно сприяв тому, що всі кандидати у президенти і від комуністів, і від не комуністів, агітували народ за підтвердження Акту Незалежності. Таким чином наша лінія була абсолютно невідворотна. Ми перемогли.

Авторка: Ольга Кутишенко

Читайте також: Перехід від неіснування в існування. Як Україна голосувала за Незалежність і хто насправді розвалив СРСР