На початку травня 2020 року в селі Дуброва місцеві мешканці самовільно встановили на території скельного комплексу фігуру Матері Божої. На той час ця територія не належала до складу заповідника "Стільське городище", а документи про це тільки готували.
Суспільне з'ясовувало, що змінилося в селі за п'ять років.
Село Дуброва на Львівщині розташоване поруч із селом Стільсько й заповідником "Стільське городище". За даними музею, Стільське городище – столиця поселення білих хорватів і пам’ятка приблизно X століття.
У 2020 році в селі Дуброва встановили фігуру Матері Божої на підвищенні перед кам’яними печерами. Працівники музею "Стільське городище" заявляли, що нічого встановлювати там не можна було, адже, за словами тодішнього керівника заповідника Ореста Корчинського, територія належить до ареалу заповідника. Станом на травень 2020 року територія в селі Дуброва не належала до заповідника офіційно.
Місцеві жителі не вважають територію скельного комплексу історичною пам'яткою і зберігають у кам’яних заглибленнях городину, розповідає мешканець Дуброви Роман Мицик.
"Картопля лежить до вересня! Хоч би що. Ціле літо вона лежить тут. Така була одна, не хочу казати: турки тут вбивали, катували. То не правда все! То люди пивниці самі копали", — розповідає Роман Мицик.
Очільниця обласного департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько розказала Суспільному, що територію в межах села Дуброва визнали пам'яткою на рівні області. Також у 2023 році в департаменті надіслали документи до профільного міністерства й очікують на їхнє затвердження.
"На ці об’єкти працівниками заповідника вже теж була складена облікова документація, вони зафіксовані як щойновиявлені об’єкти. Є видане розпорядження голови Львівської обласної військової адміністрації. Вони є під охороною, мають статус пам’яток і скеровані до міністерства для внесення до державного реєстру", — каже Олена Василько. Керівниця історико-культурного заповідника "Стільське городище" Ірина Іваночко розповідає, що на справжність пам'ятки вказують археологічні дослідження.
"Є декілька різних версій, і саме за допомогою археологічних досліджень науковці вже беруть ту чи іншу версію, що насправді там було", — каже керівниця заповідника.
За словами Ірини Іваночко, ситуація в Дуброві може стати прикладом того, що з мешканцями громади потрібно працювати.
"Цей поодинокий випадок вчить нас того, щоб ми були уважні та вчили наших людей зберігати свою історію, дбати про неї. Зараз десь раз на пів року, раз на три місяці ми спілкуємося з громадою, випускаємо інформаційний вісник, де розповідаємо, як поводитися на території пам’ятки, якщо ви там живете, їхні права, їхні обов’язки", — розповідає Ірина Іваночко.
Керівниця заповідника додає, що завдяки комунікації можна буде уникнути подібних ситуацій на територіях інших пам'яток або ж у прилеглих до них зонах.
Що відомо про встановлення фігури Богоматері у Стільському Городищі
- У травні 2020 року на території Стільського городища самовільно встановили фігуру Матерії Божої. Тоді за захист скульптури збиралися місцеві мешканці.
- Директор історико-культурного заповідника «Стільське городище» Орест Корчинський повідомив, що про зведення малої архітектурної форми він, як і інші, дізнався із соцмереж.
- За фактом пошкодження пам'ятки археології національного значення Стільське городище відкрили кримінальне провадження.
- Місцеві жителі збиралися на захист фігури як вияву власних релігійних поглядів. Вони відмовилися переносити чи демонтовувати її.
- У 2021 році над фігурою Божої Матері звели позолочений купол.