Отримали понад 24 літри: у Києві збирали кров для військових

Люди здають кров, яку направлять на потреби військових. Нікіта Галка/Суспільне

Сьогодні, 21 серпня ДонорUA організував виїзну донацію у столичному торгово-розважальному центрі Gulliver. Кров збирали для відправлення на фронт. Процедуру проводили фахівці Київського обласного центру служби крові.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Один із донорів Сергій розповів, що почав здавати кров у 18 років. Він тоді був за кордоном і пішов, тому що потім отримав кілограм шоколаду. Після повернення в Україну почав регулярно ходити: раз на 60 днів, або раз на пів року.

"Насправді, це не є боляче, це основний фактор, можливо, для людей, які бояться крові, особливо. Це не є боляче, можна просто не дивитись, а загалом дієта має бути обов'язково. Загалом, у нас правила більш м'які, ніж, наприклад, за кордоном. Там дуже великий список, там два листа, або чотири, які вам потрібно заповнити. Там, наприклад, якщо у вас було видалення зуба або наркоз вподовж пів року, там не приймається", — сказав Сергій.

Люди здають кров, яку направлять на потреби військових. Нікіта Галка/Суспільне

Він також розповів, що після донації трішки складно, тому що є певна слабкість. Зокрема, він не може одразу піти до тренажерного залу. Потрібно кілька днів, щоб відновитися. Але психологічно він почуває себе задоволеним, тому що комусь допоможе.

"Найбільші моральні задоволення — це коли ти, наприклад, отримуєш смс, що твоя кров комусь допомогла. Це дійсно, це прям надихає на ще один раз на наступну донацію", — сказав Сергій.

Лікарі та медсестри збирають пакети із кров'ю, яку направлять на потреби військових. Нікіта Галка/Суспільне

Роман розказав, що став донором десь із 20-22 років. Спочатку пішов в міський центр крові Києва, а потім ходив в НДСЛ "Охматдит", оскільки там часто потрібна була кров, або її компоненти дітям.

"Перший досвід був не дуже позитивний і після цього я зрозумів, що я просто неправильно готувався. І це дійсно треба трішки підготуватись, почитати про це, може спитати у знайомих, хто здавав кров. Можливо, попросити знайомих з тобою піти, здати. Наприклад, я часто колег своїх агітую піти і завжди кажу: "Я піду з вами". Я їм скидаю (інформацію — ред.) завжди, як підготуватися до донації. І що треба виспатися, можна поснідати легким сніданком перед донацією. Тому що інколи люди не їдять і здають (кров — ред.), і може бути втрата свідомості", — сказав Роман.

Зібрана кров, яку відправлять військовим ЗСУ. Нікіта Галка/Суспільне

За його словами, він вже звик до донорства і для нього це, як комар вкусив. Зізнається, що більш неприємні такі процедури, як забір плазмокрові або забір еритроцитів. Це більш довгий процес і він займає півтори-дві години.

"І там, дійсно, можливі якісь невеличкі, неприємні відчуття, які викликають більше дискомфорту", — зауважив Роман.

Організаторка акції від ДонорЮА Марія Вереітіна розповіла, що сьогодні вони очікують понад 60 донорів, зокрема, багато військових. Всю зібрану кров передадуть на потреби Збройних сил України.

Перед виїзними донаціями людей попередньо реєструють, щоб уникнути черги. Також розповідають, що потрібна підготовка для того, щоб і кров була гарна, і щоб донору було добре її здавати, і добре почувався після цього. Зокрема, є донорська дієта, де є обмеження в алкоголі та харчуванні.

Чоловік готується до здачі крові. Нікіта Галка/Суспільне

"І насправді багато людей більше бояться лаборанта, який бере аналіз крові на гемоглобін і на визначені групи крові з пальця, ніж власне донація. Насправді, дуже багато людей, які можуть бути донорами, але з якихось внутрішних своїх причин бояться. Здавати кров не страшно, не болить і надважливо, тому що буквально пів години часу, які затрачаються на весь процес, дозволяють врятувати життя людині, а то й трьом", — сказала Вереітіна.

Також вона зазначила, що у виїзної донації є ще й таке правило: для донорів організовують свято з подарунками та пригощаннями. Сьогодні, наприклад, ще розіграють павербанк від українського бренду.

По закінченні акції організатори поінформували, що кров здали 54 донори. Це 24,3 літри крові та потенційно 162 врятованих життя.

Щоб долучитися до участі у донації, потрібно було зареєструватися за посиланням. Також у ДонорUA закликають перш ніж реєструватися, переконатися, що ви не маєте абсолютних чи тимчасових протипоказань до донорства. Правильно підготуйтеся до процедури, аби зберегти гарне самопочуття.

В Україні дефіцит донорської крові, який був і раніше, значно зріс після початку повномасштабного вторгнення Росії. Усунення міфів про донорство та правильна підготовка до нього допомагають центрам крові працювати прогнозовано. Адже, крім поранень через обстріли, лишаються інші потреби в плазмі крові та її компонентах: онкозахворювання, планові операції, переливання породіллям тощо. Суспільне разом з платформою "Бережи себе" розповідає, як правильно донатити кров.