Його дітищем була система "Шабля": у Києві попрощались із військовим та волонтером Данилом Ковжуном

Ексклюзивно
Друзі запалили фаєри на прощанні з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

На Байковому кладовищі в Києві сьогодні, 16 серпня, в останню путь провели військового, волонтера та активіста Данила Ковжуна. 11 серпня 2024 року він помер від зупинки серця. Данило Ковжун був одним із розробників безпілотної туреліУстановка для кріплення та застосування у бойових умовах кулемета чи малокаліберної гармати "Шабля", яку використовували українські військові для збиття російських дронів.

На церемонії прощання побувала кореспондентка Суспільного.

Віддати останню шану Данилу Ковжуну до крематорію на Байковому кладовищі прийшли понад 200 людей. Це — родичі, друзі, бойові побратими.

Прощання з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Данило був учасником Революції Гідності. З 2014 року займався волонтерством для армії. Деякий час був у полку "Азов". Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Данило Ковжун ніс військову службу у 120-му окремому розвідувальному полку. А ще він був менеджером проєкту безпілотної турелі "Шабля".

Дистанційний бойовий модуль "Шабля" дозволяє збити БпЛА на дальніх підступах, що не дає можливості виявити позиції українських захисників для російської артилерії.

Рідні, друзі та знайомі прийшли до крематорію попрощатись із Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій
"Він був одним з лідерів. Він був одним з людей, які не давали Революції (Гідності — ред.) заснути. Він був один із людей, які не боялися взяти на себе відповідальність, сказати "я знаю як, ідемо за мною", — такими словами згадує Данила його друг Олександр Заклецький.

Чоловіки познайомилися ще до Революції Гідності і їх пов'язували 12 років дружби.

Прощання з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

За спогадами товариша, Данило Ковжун постійно переймався обороною України і розвитком української культури. За словами Олександра, після Революції Гідності, коли почалися події на Донбасі, Данило був одним із перших, хто їздив у Маріуполь і почав розробляти репетизовані системи:

"Система "Шабля", яка зараз працює на фронті — це його дітище", — розповідає друг.

З його слів, завдання розробників було зробити дистанційно керовану турель "Шабля" максимально недорогою і безвідмовною. Нині з неї вже стріляють українські військові.

"Кожен раз, коли ми користуємось ("Шаблею" — ред.), я згадую Даню", — каже Олександр Заклецький.
Прощання з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

"Ерудит, винахідник, освічена людина", — відгукуються про покійного друзі Артем і Роман. Смерть Данила вони називають "неочікуваною великою втратою". Роман додає, що Данило Ковжун був дуже привітним:

"Таким я його пам'ятаю, що він до мене завжди підходив з посмішкою… Велика втрата для людства, велика втрата для нас всіх", — каже друг.

За словами приятелів, Данило з 2014 року пішов добровольцем на фронт і військовий шлях у нього був дуже різноманітний.

Системою "Шабля", яку розробляв Ковжун, товариші не використовували, але зазначили, що вона була на озброєнні в інших військових підрозділах.

Прощання з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

"Данило залишиться на довгі роки в серцях людей. Він був чудовою людиною", — сказала на прощанні його тітка Лія Ковальова. Свого племінника вона називає "гордістю нації".

"Якщо там (на небі – ред.) щось є, то Данило буде уважно стежити за нашою боротьбою і вітатиме перемогу, яка обов’язково в Україні буде!" — зазначила родичка.
Прощання з Данилом Ковжуном, Київ, 16 серпня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій