Справа про вбивство Гандзюк: розгляд апеляції може початися заново

Обвинувачені у вбивстві активістки Катерини Гандзюк слухають вирок суду, 26 червня 2023 року. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Розгляд апеляційної скарги на вирок колишньому голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру та помічнику депутата Олексію Левіну, яких минулого року засудили за організацію нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк, може розпочатися заново. Причина — можлива відставка одного із членів колегії суддів.

Про це з судової зали Київського апеляційного суду повідомляє кореспондентка Суспільного.

Сьогодні, 17 червня, апеляційний суд мав продовжити розглядати скарги на вирок, проте засідання не відбулося. Один із суддів Олександр Миколюк розглядав інші справи. Також він може піти у відставку через досягнення 65-річного віку. Тепер потрібно обирати нового суддю. Через це не можуть обрати дату наступного засідання, розповіла адвокатка потерпілих Ольга Веретільник.

"Це означає що справа піде на повторний авторозподіл для призначення нового судді. Після цього справа почне розглядатись спочатку. Станом на зараз вона розглядалась в апеляції 10 місяців. І за цей час це буде уже третя зміна складу суду" — пояснила адвокатка.

За її словами, новин склад суду призведе до відтермінування остаточного рішення.

"Якщо, припустимо, справу передадуть назад у першу інстанцію за результатами розгляду апеляційної скарги — це може призвести до того, що буде ризик, що справу взагалі не розглянуть в строк. Плюс це дає можливість захисту скаржитись в ЄСПЛ на порушення розумного строку розгляду справи. При тому, що вони самі затягували розгляд останні 10 місяців", — каже адвокатка Ольга Веретільник.

Вона наголосила, якщо до липня 2028 року суд не винесе остаточний вирок у справі, сплине 10-річний строк давності й обвинувачені зможуть уникнути покарання за вбивство Катерини Гандзюк. Адвокати обвинуваченого Левіна та сам Левін ще навіть не виступали щодо своїх апеляцій на вирок.

Що відомо про напад на Катерину Гандзюк

31 липня 2018 року радницю міського голови та громадську діячку Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою. На той момент вона виконувала обов'язки керівниці справами виконавчого комітету Херсонської міськради. Гандзюк з опіками потрапила в реанімацію, вона перенесла понад 10 операцій. 4 листопада Катерина померла у київській лікарні від розриву тромбу.

Правоохоронці встановили підозрюваних в організації та виконанні нападу на Гандзюк. Це Микита Грабчук, Володимир Васянович, В'ячеслав Вишневський, Віктор Горбунов і Сергій Торбін. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6,5 років тюрми.

За даними слідства, підозрюваними співорганізаторами злочину є Ігор Павловський та Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер.

Павловського у жовтні 2020 року його засудили умовно. Його визнали винним у замовчуванні фактів щодо нападу на Гандзюк. На допиті Павловський сказав, що за нападом стоять Мангер та його радник Левін, оскільки Гандзюк "забагато гавкала". 26 червня 2023 року суд оголосив їм вирок — по 10 років позбавлення волі.