Закон про мобілізацію в дії: у київському ЦНАПі оформили перший витяг про оновлення даних військовозобов'язаного

Один із ЦНАПів у Києві, 18 травня 2024 р. Cуспільне/Ліля Гончарук

Сьогодні набуває чинності новий закон про мобілізацію. Усім військовозобов'язаним, призовникам та резервістам віком від 18 до 60 років необхідно оновити свої дані. Один із способів — звернутися до Центру надання адміністративних послуг. У столиці є 22 ЦНАПи, де військовозобов'язаних обслуговуватимуть 300 працівників.

Про це Суспільному розповіла директорка Департаменту (Центру) надання адміністративних послуг Києва, голова Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг Наталія Шамрай.

За її словами, новим законом додали нову функцію невластиву для ЦНАПів — це оновлення даних. Для цього необхідно було вжити певних заходів, щоб з 18 травня ЦНАПи могли включитися в цю роботу: встановити відповідні програми і навчити персонал.

У суботу зранку, 18 травня, перший військовозобов'язаний пройшов оновлення даних за новою процедурою в Центрі надання адмінпослуг.

"Ми почали приймати людей, десь о 9:20 ми вже сформували перший витяг. Це круто, тому що не очікували, що система так швидко спрацює", — зазначила Наталія Шамрай. Вона нагадала, що оновлення даних для військовозобов'язаних — це одна із 450 видів послуг, які надаються ЦНАПами.

Процес прийому військовозобов'язаних не відрізняється від прийому інших громадян. Відвідувачі Центру надання адмінпослуг у столиці отримують талончик електронної черги і чекають, поки їх викличуть до робочого місця. Далі адміністратор посвідчує особу — відвідувач при собі повинен мати паспорт. У разі відсутності паспорта можна скористатися додатком "Дія.Документ".

Документи, які потрібні для оновлення даних військовозобов'язаних: паспорт, ідентифікаційний код, а також мобільний телефон з собою для отримання спеціального коду, який вводиться в систему.

За бажанням, заявник може залишити електронну пошту для системи. Коли система сформує автоматично витяг, він прийде на електронну скриньку заявника, повідомила Наталія Шамрай.

Далі громадянин має пересвідчитися в тому, що в заявці все вказано вірно. За подання даних несе відповідальність саме заявник, він ставить свій підпис про те, що все зазначено дійсно правильно. Адміністратор ЦНАПу видасть опис прийнятих документів на руки. Це буде підтвердженням того, що заява сформована і прийнята в роботу системою.

"У залежності від потужності системи і різних технічних елементів, витяг формується від 10 хвилин до 5 годин. Якщо не сформується протягом 10 хвилин витяг, то заявнику надійде СМС-інформування про готовність витягу протягом 5 годин. І можна забрати буде на видачі в ЦНАПі готовий витяг", — поінформувала очільниця Департаменту (Центру) надання адміністративних послуг Києва.

За її словами, зранку, в день початку дії нового закону про мобілізацію, ажіотажу в київських ЦНАПах не було. Прийшли 10-30 охочих оновити дані.

Усі ЦНАПи Києва працюють з 09:00 до 18:00, з понеділка по суботу. Роботу установ підлаштують до перебоїв з енергопостачанням — Центри мають альтернативні джерела живлення.

Загалом у Києві є 22 локації, де військовозобов'язані зможуть оновити свої дані. Місто підготувало близько 300 адміністраторів для обслуговування цієї категорії громадян.

Одним із перших відвідувачів київського ЦНАПу в суботу, 18 травня, був Володимир. Повістка йому раніше не приходила. Киянин не зміг завантажити новий за стосунок "Резерв+", тож вирішив звернутись до працівників Центру адмінпослуг. Каже: "Тут надійно дають витяг". Чоловік готувався до тривалого очікування в черзі, навіть узяв із собою чай. Але вдалося потрапити до столу адміністратора швидко.

За словами відвідувача, від нього нічого не вимагали, крім паспорта. Обіцяли видати витяг через пів години після верифікації даних, але система "зависла" через перевантаження. Володимир планує прийти по свій документ увечері.

Нині для військовозобов'язаних є 3 способи оновити дані — мобільний застосунок "Резерв+", ТЦК і Центри надання адміністративних послуг.

"Ми розвантажуємо таким чином територіальні центри для того, щоб люди не стояли в часі", — сказала начальниця Управління системного розвитку надання адміністративних послуг Міністерства цифрової трансформації Марина Бобраніцька.

За її словами, система для оновлення даних у ЦНАПах пройшла тестування, але можуть бути проблеми з доступами через велику кількість запитів. Ці проблеми поступово вирішуються.

Загалом доступ до системи оновлення даних військовозобов'язаних по Україні мають близько 13 тисяч адміністраторів: це — більше тисячі ЦНАПів, які працюють під час війни, більше 2 тисяч віддалених робочих місць, більше 100 територіальних підрозділів.

"Це понад 4 тисячі точок доступу, це величезна мережа. І система, звісно, може навантажуватися з усіх боків, тому що всі мають отримати відповідні доступи, проводити відповідний прийом громадян, щоб це не було більше 15 хвилин. Послуга миттєва, надається протягом одного дня", — зауважила представниця Мінцифри.