Волонтери готові безплатно розібрати "храм-МАФ" УПЦ біля Десятинної церкви в Києві

"Храм-маф" УПЦ біля Десятинної церкви в Києві. Фото: Суспільне

Волонтерська спільнота Repair Together готова безкоштовно розібрати незаконну каплицю УПЦ біля Десятинної церкви в Києві, на території Національного музею історії України. Кошти, зібрані на демонтаж, пропонують віддати на потреби ЗСУ.

Таку заяву організація оприлюднила на своїй сторінці в Instagram.

"За два роки повномасштабного вторгнення ми отримали великий досвід в цій сфері, демонтувавши близько двох сотень будівель, що постраждали від російської агресії", — зазначається у дописі Repair Together.

Пожертвування, які люди збирали на фінансування демонтажних робіт, волонтери пропонують спрямувати на допомогу військовим:

"Нехай зібрані донати йдуть на ЗСУ, а нам оплатою буде задоволення від виконання громадянського обов'язку зі збереження культурної спадщини та очищення Києва від філіалів ФСБ".

У Національному музеї історії України раніше оголосили збір коштів для демонтажу самочинної "церкви-МАФу" на Старокиївській горі. Суму, про яку просили музейники (772 тис. гривень), вдалося зібрати за добу.

А станом на 9 квітня 2024 року, українці задонатили на знесення каплиці УПЦ 885 тис. грн.

Благодійна організація Repair Together опікується відбудовою сіл у Чернігівській області з моменту звільнення регіону від російських військ. Команда демонтувала понад 120 зруйнованих будинків у 15 селах і підготувала їх до відновлення. Також, за допомогою партнерів, благодійники відремонтували 30 осель і побудували "з нуля" 7 будинків для власників житла, втраченого через війну.

Що відомо про "храм-МАФ" біля Десятинної церкви у Києві

У 1998 році столичне землеуправління передало Національному музею історії України земельну ділянку. У 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський дав громаді УПЦ МП дозвіл на зведення на цьому місті каплиці. Через два роки релігійна громада МП встановила тимчасовий намет, який ще через рік перетворився на дерев'яну каплицю.

У 2011 році Юрій Мірошниченко, тодішній представник Януковича у Верховній Раді, зареєстрував законопроєкт, згідно з яким держава мала профінансувати православний комплекс біля фундаменту Десятинної церкви. Ця спроба (як і наступна) виявилась невдалою – профільний комітет парламенту та громадськість виступили проти.

Але вже наступного, 2012 року, релігійна громада через суд отримала право власності на будівлю (але не на землю). Впродовж двох років музей Десятинної церкви отримав 10 мільйонів гривень з бюджету.

У 2017 році В'ячеслав Толпига, який понад 10 років досліджував цю тему, зареєстрував петицію щодо зносу каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк намагалася підпалити каплицю, бо вважали, що будівля зведена незаконно.

Того ж року НМІУ звернувся до Окружного суду Києва з вимогою визнати рішення про держреєстрацію прав громади УПЦ МП на незаконно зведену каплицю – протиправною.

У 2021 році Національний музей історії України в суді вимагав знести каплицю на його території. Згідно з позовом, каплицю звели самочинно біля залишків Десятинної церкви.

Господарський суд Києва 15 лютого, зобов'язав знести "храм-маф", а Північний апеляційний господарський суд підтвердив це рішення в вересні 2023 року.