16-17 березня в Національному музеї народної архітектури та побуту України відзначатимуть народне свято Масницю. Відвідувачі зможуть побачити обрядові дійства, послухати виступи народних колективів і скуштувати традиційні українські страви.
Про це інформує Міністерство культури та інформаційної політики.
Співробітники музею покажуть обряд "колодкування", розкажуть про традиційну та невід'ємну страву, яку готували на Масницю – вареники з сиром, які також можна буде продегустувати.
Основними колоритними дійствами стануть виступи фольклорних колективів з українськими народними піснями, запальними танцями й мелодіями. Упродовж двох днів гостей музею розважатимуть фольклорні колективи:
- Зразковий ансамбль пісні і танцю "Яблуневий цвіт";
- Народний фольклорний ансамбль "Громиця";
- Фольклорний ансамбль "Співаниця";
- Дитячий фольклорний ансамбль "Промінь";
- Зразковий фольклорний ансамбль "Вінець";
- Народний аматорський фольклорно-обрядовий колектив "Придани";
- Народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль "Брикса";
- Аматорський фольклорний ансамбль "Великодимерські баламути";
- Народний аматорський колектив української пісні "Берегиня".
Кульмінацією свята буде обряд спалювання опудала "Кострубатого діда", що уособлює злі сили.
Початок святкувань о 12:00 на Співочому полі музею.
Раніше в Національному комплексі "Експоцентр України" (ВДНГ) у Києві теж анонсували дводенні святкування 16-17 березня з нагоди Масниці. Гості зможуть послухати веснянки, побачити відтворення обрядів, скуштувати страви національної кухні та взяти участь у тематичних майстер-класах.
Що відомо про Масницю
У свята немає фіксованої дати — воно починається за 56 днів до Великодня і відзначається тиждень напередодні Великого посту. Великдень 2024 року буде 5 травня, отже, Масниця розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.
На Гуцульщині це свято називали Пущення, на Львівщині — Запусти, а центральна Україна проходила цей тиждень під знаком Колодія. Є основні чотири вектори: прощання з гулянням, забавами, масними стравами і піст. Піст — це, перш за все, духовне обмеження себе в розвагах, — пояснює етнографиня Галина Олійник.