Підозри у держзраді та виправданні агресії РФ: СБУ затримала представників медійного блоку УПЦ

Затримання підозрюваного у причетності до інформаційних диверсій, 12 березня 2024 р. Фото: СБУ

Служба безпеки викрила агентурну мережу ФСБ, яка діяла "під прикриттям" Української православної церкви і поширювала кремлівську пропаганду з метою дестабілізації ситуації в Україні. Повідомили про підозру 14 учасникам групи, четверо з них затримані, серед них — один з очільників столичного храму УПЦ.

Про це інформує пресслужба СБУ.

За даними спецслужби, силовики викрили понад 15 учасників угруповання, яке проводило інформаційні диверсії в Україні на замовлення ФСБ. Члени групи поширювали прокремлівські наративи з метою дестабілізації суспільно-політичної ситуації й розпалювання релігійної ворожнечі в Україні. Як стверджують в СБУ, спільнота була пов'язана з російськими ЗМІ, які одразу "підхоплювали" фейки про Україну.

Затримання підозрюваного в участі в агентурній мережі ФСБ, 12 березня 2024 р. Фото: СБУ

Четверо учасників групи затримані. Серед них – один з очільників столичного храму УПЦ, який, за даними СБУ, входив до агентурного апарату російської спецслужби. За інформацією слідства, клірик відповідав за публікацію матеріалів, в яких підбурювали до міжконфесійної ворожнечі, виправдовували агресію РФ, дискредитували Україну на міжнародній арені.

Затримання одного з учасників організації, яку підозрюють у проведенні інформаційний диверсій на замовлення ФСБ, 12 березня 2024 р. Фото: СБУ

Дописи поширювали через десятки підконтрольних каналів у Telegram та YouTube, а також на сторінках у Facebook та офіційних сайтах різних єпархій УПЦ.

Слідчі дії в межах розслідування діяльності агентурної мережі російських спецслужб в Україні, 12 березня 2024 р. Фото: СБУ

Під час обшуків за місцями перебування фігурантів у Києві виявили мобільні телефони та комп'ютерну техніку.

Слідчі дії СБУ в межах кримінального провадження про інформаційні диверсії, 12 березня 2024 р. Фото: СБУ

На підставі зібраних доказів чотирьом затриманим та ще десятьом учасникам організації повідомили про підозру за кількома статтями КК України:

  • ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
  • ч. 6 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ⁠ч. 4 ст. 28, ч. 1, ч. 2 ст. 255 (створення та участь у злочинній організації);
  • ⁠ч. 3 ст. 161 (розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, вчинене організованою групою);
  • ⁠чч. 1, 2 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України).

Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжного заходу — тримання під вартою. Фігурантам загрожує довічне позбавлення волі. Розслідування триває.

У Київській обласній прокуратурі додали, що викриття організації, яка поширювала антиукраїнські матеріали, відбулося за результатами понад 20 обшуків у столиці, Київській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Житомирській областях.

До складу мережі ввійшли керівники громадських організацій, працівники медійного блоку УПЦ (МП), які, за словами правоохоронців, виготовляли матеріали, що підривають довіру до українського суспільства, пропагують повернення України в зону релігійного, культурного та політичного впливу Росії.

Зокрема, за даними прокуратури, учасники групи поширювали в медіа, в тому числі західних країн, викривлену інформації щодо процесу переходу релігійних громад УПЦ до ПЦУ.

Назви організацій правоохоронці не називають, однак сьогодні, 12 березня, Спілка православних журналістів повідомила, що до її співробітників прийшли представники Служби безпеки України, вилучили комп'ютерну техніку та телефони.

Також адвокат УПЦ протоієрей Микита Чекман поінформував у своєму Telegram, що СБУ прийшла з обшуками і до Центру правового захисту УПЦ. Він назвав це "політичним переслідуванням" тих, хто відстоює інтереси вірян УПЦ.

За словами Чекмана, відповідно до закону, обшук на офіційному робочому місці адвоката може вестися лише за спеціальною процедурою, яка, як він стверджує, не була дотримана співробітниками СБУ. Також під час таких обшуків мають бути присутні представники Національної асоціації адвокатів.

Юрист додав, що силовики, які прибули до Центру правового захисту УПЦ, не надали рішення суду на проведення обшуку, а пояснили свою роботу "невідкладними слідчими діями".