Національний банк продав іпотечне майно Білоцерківської ТЕЦ

. Нацбанк України. Фото: УНІАН

Національний банк України уклав договір про продаж переданого в іпотеку майна ПРаТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" міській територіальній громаді. Вартість угоди — 298 мільйонів 562 тисячі 956 грн. Кошти вже надійшли на рахунок НБУ.

Про це повідомив Національний банк України.

"Продаж важливого об’єкта енергетичної інфраструктури Білоцерківській територіальній громаді сприятиме забезпеченню його належного функціонування в інтересах містян протягом опалювального сезону, а також швидшому відновленню всіх генеруючих потужностей, зокрема і через механізми міжнародної підтримки", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що раніше до Національного банку надійшли звернення від Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки України, Київської обласної військової адміністрації та Білоцерківської міської ради Київської області з проханням продати передане в іпотеку Національному банку майно громаді м. Біла Церква.

У НБУ нагадують, що майно ПРаТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль" передали у власність Нацбанку за погашення заборгованості банку "Фінанси та Кредит". Ця компанія була майновим поручителем за зобов'язаннями фінустанови перед Нацбанком за кредитами рефінансування.

Процес передачі майна супроводжувався судами.

"Компанія Mulready Ventures Limited, яка є одним із акціонерів ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль" яку пов’язують з Костянтином Жеваго, звернулася до Господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення позову, аби заблокувати продаж", — інформують у НБУ.

Господарський суд міста Києва 3 жовтня 2023 року частково задовольнив цю заяву та заборонив Білоцерківській міській раді та її органам вчиняти дії щодо придбання майна ТЕЦ. Не погоджуючись з ухвалою суду про забезпечення позову, Національний банк 6 жовтня 2023 року оскаржив її в суді апеляційної інстанції.

"Північний апеляційний господарський суд 21 листопада 2023 року задовольнив апеляційну скаргу Національного банку та скасував ухвалу про забезпечення позову. Отже, суд скасував обмеження щодо можливості придбання Білоцерківською міською радою нерухомого та рухомого майна Білоцерківської ТЕЦ", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про арешт Жеваго та конфіскацію його майна

Власник групи "Фінанси і кредит" Костянтин Жеваго, який контролює зареєстрованого в Лондоні виробника котунів Ferrexpo, у грудні 2022 року був затриманий на гірськолижному курорті в Франції на запит України, яка розшукує його за зникнення 113 мільйонів доларів зі збанкрутілого Finance & Credit Bank.

Нині накладено арешт на майно мільярдера, а також пов'язаних з ним юридичних осіб. Зокрема акції його підприємств на сотні мільйонів гривень корпоративні права товариств, 26 об'єктів нерухомості. Також накладено арешт на майно інших юридичних осіб, які пов'язані з колишнім депутатом. Серед іншого це 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир.

За даними видання Forbes, п'яте місце у списку найбагатших бізнесменів України станом на грудень 2022 року посідав саме власник Жеваго із 1,4 мільярда доларів — до війни його статки оцінювались в 1,4 мільярда.

У листопаді повідомлялося, що Франція відмовила в екстрадиції Жеваго. В Офісі генпрокурора вказали, що рішення Апеляційного суду Шамбері було обґрунтовано тим, що Україна, перебуваючи у стані війни, "була змушена відступити від виконання обов’язків за міжнародними договорами, у тому числі в частині права на справедливий судовий розгляд та права на захист", і не може, на думку суду, гарантувати, що особа постане перед судом, що забезпечує основні процесуальні гарантії та право на захист, яких дотримується Франція.