Розкрадання бюджетних грошей не виявили: у КМДА поінформували про результати аудиту "Київміськбуду"

Брифінг щодо результатів перевірки фінансово-господарського стану ПрАТ "ХК "Київміськбуд", 28 листопада 2023 року. Фото: КМДА

Посадовці Києва обіцяють викупити житло у "Київміськбуду" для пільговиків, які перебувають у черзі. І у такий спосіб поліпшити фінансове становище найбільшого забудовника столиці. Труднощі компанія переживає через кризу в економіці, а не через зловживання керівництва підприємства.

Такого висновку дійшли аудитори під час перевірки фінансово-господарського стану ПрАТ "ХК "Київміськбуд", заявив на брифінгу перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Посадовець зазначив, що до проведення перевірки були залучені три незалежні аудиторські компанії: ДП "Бейкер Тіллі Україна Консалтинг", ТОВ "Аудиторська фірма "НХД-АУДИТ" та ТОВ "Ернст енд Янг".

За результатами незалежної аудиторської перевірки встановили:

  • "Київміськбуд" функціонував належним чином до появи зовнішніх факторів, які суттєво вплинули на результати її діяльності (зокрема COVID-19, повномасштабна війна).
  • Аудиторські компанії підтвердили сумарний збиток з урахуванням поточних ринкових цін на проєкти "Укрбуд" у розмірі 2,28 млрд грн. Наразі покриття цих збитків Урядом, який передав ці об’єкти, не передбачено.
  • Інші проблеми, із якими стикнулась компанія, притаманні всім суб'єктам будівельної діяльності — зниження попиту на житло, відсутність кредитування тощо.
  • У результаті аналізу незалежні аудитори фінансово-господарського стану ПрАТ "ХК "Київміськбуд" не виявили ознак дій із доведення підприємства до банкрутства чи приховання факту стійкої фінансової неспроможності.
  • Не підтвердили здійснення масових операцій з пов'язаними особами.

Діяльність ПрАТ "ХК "Київміськбуд" перевіряла створена у травні Київською міською радою тимчасова контрольна комісія з питань перевірки.

За словами очільниці комісії, депутатки Київради Мирослави Смірнової, до її складу увійшли також депутати від фракцій "Європейська Солідарність", "Голосу", "Батьківщини", "Удару", "Слуги народу" та "Єдності".

За її словами, комісія підтримала проміжний звіт з урахуванням рекомендацій, а саме:

Наглядовій раді ПрАТ "Київміськбуд":

  • у межах компетенції Наглядової ради посилити контроль за фінансово-економічною діяльністю компанії з обов’язковим прийняттям відповідних кадрових рішень у випадку її порушення;
  • забезпечити належну діяльність підрозділу внутрішнього фінансового контролю та аудиту компанії.

Мирослава Смірнова також поінформувала, що департаменту комунальної власності м. Києва комісія рекомендувала ухвалити рішення про збільшення складу Наглядової ради компанії до 5 осіб. А Київській міській військовій адміністрації та їх структурним підрозділам:

  • здійснювати закупівлю об’єктів нерухомого майна, зокрема, житла та об’єктів соціальної інфраструктури у компанії в обсягах, передбачених основними результатами фінансового прогнозування, здійсненого аудиторською компанією Ернст енд Янг;
  • опрацювати механізм закупівлі об’єктів нерухомого майна, зокрема, житла та об’єктів соціальної інфраструктури у "Київміськбуд" з урахуванням вимог антимонопольного законодавства України;
  • розглянути можливість виділення фінансової позики або докапіталізації компанії.

Також комісія порекомендувала Київській міській раді звернутись до Кабінету Міністрів України для компенсації компанії сумарного запланованого збитку, пов’язаного з добудовою проєктів будівельної корпорації "Укрбуд" у сумі 2,28 млрд грн.

Загалом, як поінформували посадовці, аудитори запропонували кілька сценаріїв подальшої роботи компанії, на підставі яких у компанії розробляється стратегія фінансово-економічної діяльності.

"Місто братиме активну участь у відновленні роботи компанії шляхом викупу житла для всіх категорій громадян, які перебувають у черзі, зокрема для учасників бойових дій і членів їх сімей, для внутрішньо переміщених осіб та інших категорій. А також через викуп до комунальної власності об’єктів соціальної сфери — шкіл та садочків. Як і було запропоновано тимчасовою комісією Київської міської ради. До прикладу, цього року місто заклало в бюджеті на ці цілі понад 1 млрд грн", – поінформував Микола Поворозник.

За його словами, така підтримка міста дасть можливість компанії отримати обігові кошти, активізувати будівництво та зацікавити потенційних покупців житла.

Що відомо про перевірку діяльності компанії "Київміськбуд"

ПрАТ "ХК "Київміськбуд" – найбільший забудовник столиці, його основний акціонер – територіальна громада Києва в особі Департаменту комунальної власності КМДА з часткою 80%. З 2012 року головою правління і президентом компанії є Ігор Кушнір.

19 травня видання Bihus.info опублікувало матеріали розслідування, в якому стверджується, що землю "Київміськбуду" у Козині, на якій раніше була база відпочинку, забудували розкішними котеджами родичі та оточення президента холдингу Ігоря Кушніра.

Київська міська рада на засіданні 25 травня проголосувала за створення тимчасової комісії для перевірки компанії "Київміськбуд".

У липні журналісти Bihus.Info оприлюднили матеріали розслідування про віллу дружини Кушніра у Франції за 20 мільйонів євро і про те, як подружжя Кушнірів здійснило сходження на Еверест. За даними видання Bihus.Info, для виїзду з України під час воєнного стану Ігор Кушнір має довідку про інвалідність.

Тоді пресслужба Кушніра відреагувала на публікацію журналістів. Там зазначили, що Кушнір має онкологічне захворювання і справді час від часу лікується за кордоном.

Київський міський голова Віталій Кличко повідомив, що діяльність забудовника ПрАТ "Київміськбуд" перевірять аудитори. На час перевірок керівник компанії Ігор Кушнір відсторонений від виконання обовʼязків.

У липні з обшуками до "Київміськбуду" прийшли правоохоронці. Як повідомили, у рамках розслідування справи про розтрату бюджетних коштів під час закупівлі квартир в Києві. Також слідчі завітали з обшуками додому до посадовців, які можуть бути причетні до зловживань. За даними слідства, посадовці організували схему привласнення коштів зі столичного бюджету, які виділялися на фінансування Програми "Економічного та соціального розвитку міста Києва 2021-2023". Рішення суду щодо цієї справи ще немає.