У Бабиному Яру відкрили інсталяцію "Кристалічна стіна плачу" (наживо)

. Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр

6 жовтня у Києві відкрили інсталяцію до 80-х роковин розстрілів у Бабиному Яру "Кристалічна стіна плачу". Заходи відбулись за участі авторки артоб'єкту, сербської мисткині Марини Абрамович та трьох президентів — Володимира Зеленського, президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра та президента Ізраїлю Іцхака Герцога. Суспільне транслювало наживо подію.

Читайте також: Зеленський: Бабин Яр – спільна трагедія єврейського та українського народів

"Кристалічна стіна плачу"

Інсталяцію "Кристалічна стіна плачу" створила сербська мисткиня Марина Абрамович до 80-х роковин з початку розстрілів у Бабиному Яру. Заввишки вона три метри, у ширину — 40 метрів.

"Коли я створювала Стіну, я пригадувала Стіну плачу в Єрусалимі. Я думала, як я можу перенести це в Бабин яр і створити стіну молитви, стіну зцілення, стіну для медитації та рефлексії за пам'яттю минулого", – розповіла Абрамович Суспільному.

Інсталяція зроблена на замовлення Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", який є приватним проєктом.

Як раніше розповідала Абрамович, вона створить стіну плачу з 75 кварцових блоків з бразильських кристалів та українського антрациту. Кристали вона планувала згрупувати по три та розташувати на різній висоті: на рівні голови, серця і живота людини.

"Коли я усвідомлювала свій внесок у проєкт, пов’язаний з темою Бабиного Яру, для мене були важливими три речі. По-перше, об’єкт не повинен бути лише скульптурою. По-друге, він має бути інтерактивним. По-третє, об’єкт не може бути лише відображенням минулого, а повинен нести послання у майбутнє", — говорила мисткиня перед початком роботи у червні.

Збирати інсталяцію почали у серпні, Абрамович тоді також прилітала в Україну з Нью-Йорку, де живе.

Читайте також: Джонатан Літтел пише другу книгу про трагедію Бабиного Яру. Інтерв'ю з письменником

Хто така Марина Абрамович

Марина Абрамович (1946) — сербська мисткиня. Вона займається мистецтвом витривалості, досліджуючи відносини між художником і аудиторією, межами тіла і можливостями розуму. За 50 років роботи її прозвали "бабусею перформансу". Вона відкрила нове поняття ідентичності, роблячи спостерігачів учасниками і зосереджуючись на "протистоянні болю, крові і фізичних меж тіла".

Марина Абрамович. Фото: Суспільне

Абрамович зіграла епізодичну роль у фільмі "ДАУ" артдиректора Меморіального центру Голокост "Бабин Яр" і російського режисера Іллі Хржановського.

Вона запам'яталася різними перформансами, зокрема: "Ритм 0"Абрамович розмістила на столі 72 об'єкти, якими люди могли користуватися як завгодно. Деякі з цих об'єктів могли приносити задоволення, тоді як іншими можна було завдавати болю. Серед них були ножиці, ніж, хлист і навіть пістолет з одним патроном. Художниця дозволила публіці протягом шести годин маніпулювати її тілом і рухами.Спочатку глядачі поводилися скромно й обережно, але через деякий час, протягом якого художниця залишалася пасивною, учасники стали агресивнішими., "Відносини в часі"Марина з напарником сплели своє волосся і просиділи спиною один до одного у подібному положенні 17 годин. Впродовж перших 16 годин вони перебували тільки під наглядом співробітників галереї.На кожну годину відводилося лише 3 хвилини перерви, в які робилася зйомка. Тільки на 17-ту годину перформансу, коли учасники були на межі повної знемоги, була запрошена публіка.Ідея полягала в акцентуванні уваги на тому, що, підживлюючи енергією публіки, людина підвищує рівень своїх можливостей, в такій ситуації просидівши в такому положенні ще годину., "Смерть себе"Художники поєднали свої роти спеціальним агрегатом і вдихали видихи один одного, поки не закінчився кисень.Через сімнадцять хвилин після початку перформансу обидва впали на підлогу без свідомості з легенями, наповненими вуглекислим газом.Цей перформанс досліджував здатність індивідуума поглинати життя іншої особи, обмінюючи й знищуючи його., "У присутності художника"Ідея перформансу полягала в тому, щоб Марина могла, за допомогою уважного погляду, встановити контакт з будь-яким охочим відвідувачем виставки. Цей момент фіксувався фотографом.Перформанс тривав 736 годин і 30 хвилин, художниця подивилася в очі 1500 глядачам. У перший день перформансу вона зустрілася з партнером. Художниця не змогла стримати почуттів і розплакалася..

Що відомо

  • У 2021 році — 80 роковини розстрілів у Бабиному Яру, де, за оцінками істориків, нацисти вбили 100 тисяч людей, з яких приблизно 70 тисяч — євреї.
  • Меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр" — приватна ініціатива. Центр започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.
  • Центр фінансується російськими та українськими бізнесменами. Зокрема, російськими бізнесменами Павлом Фуксом, який знаходиться у санкційному списку України, Михайлом Фрідманом та Германом Ханом, які перебувають у так званому "списку Путіна" Міністерства фінансів США.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!