21 березня у Кіровському районному суді Кропивницького обрали запобіжний захід у вигляді застави начальниці міського управління освіти Ларисі Костенко, яка є однією з п'яти підозрюваних у заволодінні бюджетними грошима в особливо великому розмірі та службовому підробленні.
Про це повідомила Суспільному прокурорка Ірина Кучеренко.
Вона та прокурорка Маргарита Коваль просили про призначення підозрюваній запобіжного заходу у вигляді 702 тисяч гривень застави.
"Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі в умовах воєнного стану організованою групою. У службовому підробленні, складанні завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило збитків на понад три мільйона гривень. За ці дії передбачене покарання – позбавлення волі до 12 років з конфіскацією майна та позбавленням права займати певні посади до трьох років", – зачитала підозру прокурорка Маргарита Коваль.
Вважає, є ризики що підозрювана може переховуватись від слідства, знищити докази та впливати на свідків.
"На даний час зібрані докази, рапорти та повідомлення про виявлення кримінальних правопорушень, покази свідків у цьому кримінальному провадженні, висновки експертів та результати судово-екомномічних експертиз. Відповідно до них встановили, що за енергосервісними договорами були перераховані зайві бюджетні гроші. Зокрема, по ДНЗ №69 "Кристалик" сума становить один мільйон 172 тисячі 61 гривня, по ДНЗ №71 "Катеринка" – 573 тисячі 985 гривень, ДНЗ №61 "Гніздечко" – 510 тисяч 723 гривні та по "Гірничій гімназії" – 975 тисяч 289 гривень", – розповіла Ірина Кучеренко.
Лариса Костенко сказала, що звинувачення не обґрунтовані й заперечила провину.
"Ініціативу проявляло не управління освіти, зобов’язала держава і для нас поставали задачу рішенням виконкому, яку ми повинні були виконати. І як результат, залучили інвестиційні гроші по чотирьом об’єктам, це 24 мільйони для реалізації повного або часткового утеплення будівель. Я готова захищати кожен підписаний договір, кожен проект і кожен крок зроблений на шляху до енергозалежності нашої громади. Я не маю наміру ухилятися від правосуддя, що підтверджується моєю добровільною співпрацею зі слідством.
Просила відмовити у клопотанні прокуророк.
"Враховуючи відсутність ризиків, достатнім запобіжним заходом буде для мене особисте зобов'язання або взяття побратимами мого сина та депутатами на поруки. Тому прошу відмовити у задоволенні клопотання щодо застосування запобіжного заходу у вигляді застави та розглянути можливість обрання більш м'якого запобіжного заходу".
Суддя Леся Хаупшева ухвалила рішення про застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді 363 тисяч 360 гривень застави. Гроші підозрювана має внести упродовж п'яти днів. Крім того, на неї поклали обов'язки прибувати до слідчого прокурора за першою вимогою, не їхати за межі області без його дозволу чи дозволу суду, повідомляти їх про зміну місця проживання або місця роботи.
Зі слів Лариси Костенко, вона оскаржуватиме ухвалу в апеляційному порядку.
"Буду оскаржувати це рішення в апеляційній інстанції. Думаю, що побратими мого сина, як і в перший раз, будуть шукати гроші для того, щоб внести заставу".
Прокурорка Маргарита Коваль сказала, що нині готують клопотання про відсторонення від роботи підозрюваних. Чи подаватимуть апеляцію на рішення суду щодо запобіжного вирішать після отримання повного тексту ухвали.
Що відомо про підозру начальниці управління освіти
Керівницю управління освіти Кропивницької міської ради, її підлеглу, а також співзасновника, директора та бухгалтера підприємства-підрядника підозрюють у заволодінні бюджетними грошима в особливо великому розмірі та службовому підробленні.
За інформацією речниці обласної прокуратури Олесі Панченко, слідчі встановили, що з жовтня 2019-го по червень 2024 року підозрювані вносили до офіційних документів неправдиві відомості, завищуючи показники досягнутого рівня фактичної економії та незаконно отримавши три мільйони 200 тисяч гривень бюджетних грошей.
За даними Нацполіції, керівники підрядних організацій штучно збільшували кількість днів в опалювальному періоді під час запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних з коронавірусом та дією воєнного стану, не зважаючи на закриття навчальних закладів. Відтак збільшувалась кількість спожитої енергії та сума виплат. Посадовці ж підписували офіційні документи з фіктивними даними.
Підозрюваних посадовиць міської ради не відсторонили від роботи, сказав керівник пресслужби ради Сергій Якунін. З його слів, відповідне рішення має ухвалити суд.
Працівниці міського управляння освіти обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Підозра у зловживанні службовим становищем
Керівницю управління освіти Кропивницької міськради також підозрюють у зловживанні службовим становищем під час закупівлі електроенергії у 2021 році. У листопаді 2023 року Ларисі Костенко повідомили про підозру за частиною 2 статті 28 "Вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією". Та частиною 2 статті 364 "Зловживання владою або службовим становищем". За даними слідства, посадовиця разом із бухгалтером управління освіти здійснили оплату електроенергії, яка фактично не була спожита закладами освіти міста. Внаслідок цього громаді завдали збитків на майже 600 тисяч гривень.
15 листопада Ларисі Костенко обирали запобіжний захід у Кіровському районному суді Кропивницького. Підозрювана участь у судовому засіданні брала онлайн, бо перебувала у лікарні. Лариса Костенко свою провину заперечує: "Ми провели звірку своїх розрахунків і виявили, що в одному місяці не доплатили, а в іншому переплатили за електрику. За останнім договором нам переплату повернули. У нас баланс зійшовся, ніякої шкоди ніхто нікому не завдавав. У поданні про підозру говориться про те, що я вступила у злочинний умисел з людьми, з якими я ніколи не зустрічалася". Тоді суд не відсторонив Ларису Костенко від посади та не обрав запобіжний захід.
6 грудня Кропивницький апеляційний суд відсторонив її від займаної посади на час досудового розслідування та обрав запобіжний захід у виді застави 107 600 гривень.
Прокуратура направила в Кіровський районний суд клопотання щодо продовження строків відсторонення Лариси Костенко від займаної посади. 8 лютого суд відмовив у задоволенні клопотання. Прокуратура подала апеляцію на це рішення. Розгляд апеляції суд відклав
З 1 березня Лариса Костенко повернулась до виконання своїх обов'язків.
Судові засідання у цій справі тривають.