У селищі Власівка Світловодської громади Олександрійського району Кіровоградської області виявили африканську чуму у приватному господарстві.
Про це Суспільному розповів голова Світловодської громади Андрій Маліцький.
За його інформацією, на засіданні міської протиепізоотичної комісії ухвалили рішення ввести у селищі Власівка карантин, запровадити контроль за переміщенням тварин, провести дезінфекцію та поінформувати населення про необхідність дотримання санітарних норм.
"Нині на в'їзді у селище Власівка стоять санітарні пости, працюють поліцейські. Ми виділили необхідну комунальну техніку, визначили місце знищення та поховання свиней".
У домогосподарстві, де зафіксували спалах африканської чуми, утримувалося 107 голів свиней різного віку. Про це Суспільному розповіла речниця Держпродспоживслужби в області Євгенія Качур.
Зі слів господаря, 8 березня у тварин почали проявлятися клінічні ознаки захворювання – відмова від корму, загальне пригнічення, підвищення температури тіла, блювота та пронос, кровотеча з носової та ротової порожнини. Тварин не лікували, з 9 по 11 березня померли 24 свині.
На засіданні державної протиепізоотичної комісії при Світловодській міськраді визначили зони захисту й спостереження.
До зони захисту в радіусі трьох кілометрів увійшли села: Самусіївка, Михайленки, Кіндрівка, Пухальщина Кременчуцького району Полтавської області.
До зони спостереження в радіусі семи кілометрів ввійшли села: місто Світловодськ, Кременчук, села Ялинці, Воскобійники, Кривуші, Ковалівка, Нова Знам’янка, Піщане, Гориславці, Панівка, Рокитне-Донівка, Пащенівка, Олефірівка, Вільна Терешківка, Недогарки та Максимівка Кременчуцького району Полтавської області.
"Нині дізнаємось кількість свиней, яких утримують на цих територіях. Нових повідомлень про захворювання тварин не отримували", — сказала Євгенія Качур.
Що відомо про збудник африканської чуми свиней
За інформацією речниці Держпродспоживслужби в області Наталії Шевченко, збудником африканської чуми свиней є вірус, стійкий до широкого діапазону температур та кислотно-лужних середовищ. Він гине при температурі 60 градусів тепла протягом 30 хвилин. У трупах свиней збудник зберігається до десяти тижнів, у м’ясі хворих тварин — до 155 діб, копченій шинці — до пів року, у ґрунті та гної — до трьох місяців, у солонині — до року. Заморожування консервує вірус.
Африканська чума та її профілактика
Африканська чума — це вірусна хвороба, яка перебігає гостро й характеризується лихоманкою. Входить до переліку особливо небезпечних хвороб тварин. На африканську чуму хворіють лише дикі та свійські свині. Для людей вірус безпечний, сказала речниця Наталія Шевченко.
Щоб уникнути захворювання, слід дотримуватись біобезпеки та "закритого режиму" свиногосподарства. Щеплень від африканської чуми та протоколів лікування немає, тому хвороба призводить до смертності свиней.
У хворих на чуму свиней погіршується апетит, спостерігається загальне пригнічення, діарея, температура тіла збільшується до 40,6-41,1 градуса. Зараження може відбуватись через безпосередній контакт, тобто від свині — до свині, через ґрунт, корми, предмети догляду й утримання, транспорт, а також через диких кабанів, бродячих тварин, птахів та персонал господарств.
Рекомендації для власників та працівників господарств:
- перевзувайтеся й перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримують свиней;
- перед входом у свинарник покладіть килимок, регулярно змочуйте його дезінфекційним засобом;
- не пускайте у свинарник сторонніх;
- не випускайте свиней із хліва — їх не можна вигулювати;
- не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
- не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корм для свиней також треба проварювати;
- щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, обов’язково повідомте фахівця державної лікарні ветеринарної медицини.
Інфіковане м'ясо, яке заморозили, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання.
На Кіровоградщині торік зафіксували чотири випадки захворювання у Кропивницькому районі, два – в Олександрійському. У 2023 році був один спалах – у Кропивницькому районі.