Впродовж доби 9 березня рятувальники Кіровоградщини загасили 35 пожеж сухостою. Їхня загальна площа становить понад 16 гектарів.
Про це 10 березня Суспільному розповіла речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король.
За її словами, в Олександрійському районі ліквідували 13 пожеж, у Кропивницькому районі — дев’ять, у Голованівському районі — вісім пожеж та п’ять пожеж у Новоукраїнському районі.
"Найбільшу пожежу сухостою площею два з половиною гектари рятувальники гасили у селі Чечеліївка Петрівської громади Олександрійського району".
За даними Оксани Король, у місті Новомиргород Новоукраїнського району згоріло два гектари очерету та сухої трави на вулиці Херсонська.
"Повідомлення про пожежу надійшло о 13:36, о 18:17 ліквідували. Залучали десятеро рятувальників та дві пожежні машини".
Голова Новомиргородської громади Ігор Забажан сказав Суспільному, що він дізнався про пожежу 9 березня о десятій ранку.
"Десь з десятої ранку до десятої вечора її гасили. Це горів очерет і суха трава".
Речниця служби з надзвичайних ситуацій в області розказала, що за випалювання сухостою передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Штрафи за спалювання сухої трави
- За самовільне спалювання рослинності або її залишків (стаття 77 з приміткою 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) — штраф від 3060 до 12 240 гривень. Якщо це посадовець, то сума варіюється від 15 300 до 30 600.
- За знищення й пошкодження вогнем лісу або поля (стаття 245 Кримінального кодексу) — штраф від 91 800 тисяч гривень до 153 тисяч гривень і обмеження та позбавлення волі від двох до п'яти років.
- Якщо ці дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки — позбавлення волі від п'яти до десяти років.
- Підпали під час воєнного стану (стаття 113 Кримінального кодексу України) можуть прирівняти до диверсії й позбавити волі на 15 років або ув'язнити довічно з конфіскацією майна.
Еколог Микола Ковальов у коментарі Суспільному розповів, що будь-які пожежі — це забруднення тих місцевостей, де вони відбувались.
"Якщо говорити про горіння очерету, там йде забруднення водойми. Страждають й комахи та птахи, які там живуть. Тобто качки, лебеді та гуси, бобри й інші крисоподібні".
Зі слів еколога, якщо горів сухостій, то забруднюється земля й повітря.
"Продукти горіння — це парникові гази. Це вуглець, тобто вуглекислий газ й багато інших отруйних газів".
За інформацією Миколи Ковальова, під час пожеж найбільше страждають верхні десять сантиметрів ґрунту. Там на певних стадіях розвитку живе переважна більшість мікроорганізмів, а також комахи та деякі тварини.