Депутати Кіровоградської обласної ради 24 лютого ухвалили рішення про підтримку президента Володимира Зеленського і на неприпустимості проведення міжнародних переговорів без участі України.
Про це розповіла кореспондентка Суспільного Антоніна Крейтор.
Президент Володимир Зеленський порівняв американсько-російські перемовини, що відбулися 18 лютого у Саудівській Аравії із переговорами у Стамбулі на початку повномасштабного вторгнення. Він сказав, що без України нічого вирішуватись не буде, і якщо тоді Київ не пішов на ультиматуми РФ, то не піде й зараз.
На позачергову сесію Кіровоградської облради зареєструвались 43 з 62 депутатів. У порядку денному було одне питання: "Про звернення Кіровоградської обласної ради VIII скликання, про підтримку президента України". Текст звернення прочитав депутат Юрій Семенюк.
"Не маючи успіхів на полі бою, Росія намагається розширити межі загарбницької війни. Щоб зруйнувати світову коаліцію проти терору. Та блокувати критичну важливу для України допомогу партнерів. Прагнучи окупувати Україну, вийти з тотальної ізоляції, та послабити накладені на неї санкції, Росія намагається маніпулювати свідомістю та впливати на рішення наших міжнародних партнерів.
Розгорнута масштабна кампанія по дискредитації військового-політичного керівництва країни з боку Росії має на меті здолати опір українського народу. Усвідомлюємо, що на Вас, як на президента України, верховного головнокомандувача, якому народ довірив керівництво державою, та на українське суспільство чиниться тиск, щоб змусити поступитися окупантам. Заявляємо про підтримку президента України, Володимира Зеленського, і його позиції "нічого про Україну без України". Наголошуємо на неприпустимості щодо проведення перемовин щодо України без української сторони.
Війна не закінчилась і ворог не зник. Ми маємо зберегти державу, захистити її суверенітет. Народ України ніколи і нікому не дозволить вирішувати за себе. Всі спроби визначати нашу долю за нас призведуть до протилежного результату. Тільки народ України вирішуватиме,як і коли в своїй країні проводити вибори, Тільки народ України обиратиме свого президента".
Із 43 зареєстрованих у сесійній залі депутатів рішення підтримали 40. Участь в голосуванні не брали троє депутатів від партії "Європейська солідарність" — Юрій Гугленко, Євгенія Ніколаєва та Сергій Коваленко. Чому не голосували, керівник обласного осередку політичної партії ”Європейська Солідарність” Сергій Коваленко Суспільному пояснив так:
"Ми пропонували доповнити цей текст двома позиціями: бойовий імунітет генералам, які воювали проти Росії, і друга позиція – зняття санкцій з Петра Порошенка. Оскільки ці дві позиції важливі для "Європейської солідарності". Вони б дозволили стовідсотково підтримати дане звернення, не пройшли, не були зазначені в даному зверненні, ми не підтримали".
Ухвалене рішення направлять до Офісу президента, сказав голова облради Юрій Дрозд.
"Ми на сьогодні маємо бути єдині. Ми повинні показати, що ми на сьогодні єдині, ми підтримуємо нашого президента, наші збройні сили, захисників, захисниць, які боронять нашу незалежність".
Це рішення не впливає на зовнішню політику і на позицію президента, вважає докторка політичних наук Сумського держуніверситету Андріана Костенко.
"Жодним чином заяви органів місцевого самоврядування, депутатів різних рівнів рад – міських, обласних не впливають на позицію Дональда Трампа і жодним чином не посилює позицію президента чи позицію України в цілому і, можливо, на підписання мирової угоди з Росією. Це жодним чином не підвищує нашу суб’єктність як держави в розстановці геополітичних сил.
Але це дозволяє адміністрації президента побачити "лояльних" до Володимира Зеленського, до структур, в тому числі й органів місцевого самоврядування. Можливо дехто з депутатів можуть це пояснювати необхідністю засвідчити єдність України. Але в ситуації, коли орган місцевого самоврядування намагається "підіграти" президентській гілці влади, це все-таки певна втрата орієнтирів і розуміння, чим саме має займатися орган місцевого самоврядування. Вони мають займатися гуманітарною допомогою постраждалим від атак Росії, підсиленням територіальної оборони, мають думати, як наповнювати місцевий бюджет, як працювати руками, аби допомагати людям".
Що відомо про переговори США та Росії у Саудівській Аравії
18 лютого делегації США та Росії зустрілись у Саудівській Аравії. Вони обговорювали економічні та дипломатичні відносини між країнами. Представники РФ та США домовились про поновлення дипломатичних місій, призначення країн від послів.
Стосовно можливих дипломатичних врегулювань війни РФ проти України, президент сказав, що, зокрема США, європейські держави, а також Туреччина могли б надати Києву гарантії безпеки задля досягнення миру. Зеленський додав, що обговорить це із турецьким президентом Реджепом Ердоганом.
Напередодні у Саудівській Аравії завершилась зустріч між делегаціями від США та Росії, яка тривала близько 4,5 годин. Зокрема, за її результатами, американський держсекретар Марко Рубіо заявив, що США взаємодіятимуть з Україною та партнерами у Європі для дипломатичного завершення війни.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна про переговори США та РФ "нічого не знала", тому і розцінює будь-які переговори про Україну без України як "безрезультатні".