У 2024 році з бібліотек Кіровоградської області списали 187 тисяч книг російською мовою. При цьому торік до бібліотечних фондів регіону надійшли 42 тисячі видань українською мовою.
Про це йдеться у відповіді директорки обласного департаменту культури Уляни Соколенко на інформаційний запит Суспільного.
За її даними, у 2023 році з бібліотек області списали майже 244 тисячі книг, а на початок 2025-го у книгозбірнях області зберігають два мільйони 454 тисячі російськомовних документів, які або підлягатимуть списанню за рекомендаціями міністерства, або лежатимуть у закритих, для відвідувачів, сховищах. Це 46% від загальної кількості бібліотечного фонду.
За інформацією Ульяни Соколенко, книжки з фондів бібліотек вилучають відповідно до статті 18 розділу 5 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу", наказу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 3 квітня 2007 року №22 "Про затвердження Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах" та методичних рекомендацій Міністерства культури та стратегічних комунікацій України щодо актуалізації бібліотечних фондів у звʼязку зі збройною агресією російської федерації проти України.
"Є спеціальна комісія, яка розглядає це, адже списання стосується не лише російськомовних книг, а й застарілих, наприклад. Вони збирають перелік книг та готують відповідні документи".
Щодо поповнення – в кожній бібліотеці області різні ресурси, пояснила керівниця департаменту.
"Хтось закуповує з власних бібліотечних грошей, якщо вони є. Можуть люди бібліотеками приносити книжки або може Український інститут книги передати".
Директорка Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей імені Тараса Шевченка Таїса Манжула розповіла Суспільному, що пріоритетом бібліотеки завжди є списання застарілої літератури.
"Ми цим займалися й до повномасштабного вторгнення. Списання й поповнення бібліотечних фондів – це пріоритет. У 2024 році списали 8981 примірник зношених та морально застарілих документів, з них російською мовою – 7564 книги".
За її словами в обласній дитячій бібліотеці є закриті й відкриті фонди.
"Є книгосховища, в які не потрапляють читачі, там є примірники російською мовою. Ми — обласна бібліотека і не можемо все списати. Однак у відкритому доступі цих книжок немає. У нас всеукраїнська література займає першість серед книжок".
Таїса Манжула розказала, що бібліотечні фонди вони поповнюють згідно із зацікавленнями їхньої аудиторії.
"Комплектуємо фонди не хаотично, а ведемо облік та вивчаємо запити. В кожному відділі бібліотеки ведуть облік того, яких книг не вистачає. Нині батьків здебільшого цікавить сучасна українська література".
У 2024 році, сказала, для поповнення фондів бібліотеки витратили 119 тисяч гривень, з них 52 тисячі – з обласного бюджету.
"До 2022 року було легше, адже з обласного бюджету виділяли приблизно 130 тисяч гривень на поповнення фондів. Нині нам допомагають відвідувачі, письменники, благодійні фонди та Український інститут книги. Він нам цьогоріч, у січні, передав 50 примірників".
Таїса Манжула розповіла, що книжки їм також надсилають й видавництва.
"Беремо участь у різних конкурсах. Нещодавно виграли в конкурсі й отримали 15 книг від київського видавництва".
Охочі можуть подарувати книжки бібліотеці, вони мають бути новими й підходити для сімейного читання, дітям чи підліткам.
Які книжки вилучають
У Міністерстві культури та інформаційної політики рекомендують вилучати такі книжки:
- зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
- які пропагують війну, насильницьку зміну конституційного ладу або територіальної цілісності України;
- містять виправдовування та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України;
- прославляють людей, які беруть участь у збройній агресії РФ проти України;
- видавництв та авторів, проти яких ввели санкції;
- автори яких публічно підтримали агресію проти України.
Чому списують російськомовні книжки
5 травня 2022 року у Міністерстві культури та інформаційної політики оголосили, що з українських бібліотек вилучать російську пропагандистську літературу й замінюють її на літературу українською мовою.