Перейти до основного змісту

"Ажіотажу немає". На Кіровоградщині вартість землі за рік зросла майже на 20%

У Кіровоградській області після збільшення ліміту на продаж землі її вартість за рік зросла майже на 20%. Торік у регіоні продали понад 27,5 тисяч гектарів, що у 2,5 рази більше, ніж у 2023-му.

Про це Суспільному розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

До 1 січня 2024 року купувати землю могли виключно фізичні особи – громадяни України і не більше 100 гектарів на одну людину. З 2024 року ліміт збільшили у 100 разів, ринок землі став доступним не тільки для фізичних осіб, а й юридичних з українським громадянством.

За даними Валерії Фурманової, найдорожча земля сільськогосподарського призначення нині в Івано-Франківській області – 122 тисячі 663 гривні за гектар, найдешевша — у Миколаївській – понад 28 тисяч 77 гривень за гектар. У Кіровоградській області гектар землі коштує 42 тисячі 827 гривень.

"Ажіотажу немає. Землі як здавали в оренду, так і здають. Навіть ті, що купували, продовжують бути в обробітку в того самого підприємства, яке їх купувало".

Володимир Волошановський – керівник господарства у селі Велика Виска на Кіровоградщині. Торік він купив 30 гектарів землі, на якій посіяв озиму пшеницю. З його слів, хотів більше, та мало пропозицій.

"Найкраще працювати на своїй землі. Своя земля – це свій товар, свій бізнес, який ні від кого не залежить, зокрема від пайовика. Сьогодні він захоче дати тобі землю в оренду, а завтра ні. А ти вже туди вклався і, відповідно, зазнав витрат. Але як такого продажу землі у сільській місцевості, особливо на нашій території, ми не бачимо. Купити її масово практично неможливо".

Після збільшення ліміту продажу землі для юридичних осіб зі 100 гектарів до 10 тисяч вартість угідь у Мар’янівській громаді зросла на 20%, сказав керівник господарства Ігор Вишневський. Ціна за гектар починається від 104 тисяч гривень.

"Це 2500-3000 доларів за гектар. Ті люди, які хотіли продати землю, вони це вже зробили давно. Ті, які залишилися, вони її продають, якщо у них склалася якась життєва ситуація".

Торік купили 21 гектар землі, сказала керівниця господарства із села Синюха Голованівського району Ольга Голобородько. На ній посіяли озимий ріпак. Усього в обробітку господарство має півтори тисячі гектарів, з них у власності – 3,5%. У Новоархангельській громаді, де вона господарює, вартість гектару – від 41 тисячі 900 до 125 тисяч 700 гривень.

"На своїй землі все ж краще господарювати через те, що ти економиш гроші на орендній платі. Але гірше тим, що доводиться одразу витрачати великі гроші на покупку цієї землі".

На Кіровоградщині торік купили 27 тисяч 628 гектарів землі. Це у 2,5 більше, ніж у 2023 році, сказав перший заступник начальника Держгеокадастру в області Андрій Максименко.

"Укладено шість тисяч цивільно-правових угод щодо купівлі-продажу земельних ділянок, на які раніше поширювався мораторій. З них менше тисячі угод уклали саме юридичні особи. Тобто в переважній більшості це були фізичні особи, які уклали понад 5000 угод. Середня вартість одного гектара землі зросла на 18%, якщо порівнювати з 2023 роком. Разом з тим середня вартість, за якою купували юридичні особи, на 30% вища, ніж та, за яку купували фізичні особи".

Андрій Максименко вважає, що власники землі на Кіровоградщині не поспішають продавати її, а чекають збільшення ціни, яке можливе після завершення війни.

Топ дня
Вибір редакції