Від 1 вересня 2027 року Україна перейде на 12-річну систему шкільної освіти. У старшій школі учні навчатимуться три роки — в академічних і професійних ліцеях. Як це вплине на нинішні школи Кіровоградської області, в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла директорка обласного департаменту освіти й науки Ельза Лещенко.
1 вересня 2018 року в Україні стартувала реформа "Нова українська школа" (НУШ). Вона передбачила нову структуру в школах:
- початкова школа (1-4 класи);
- гімназія (5-9 класи, базова освіта);
- академічний ліцей (10-12 класи, профільна освіта).
Ті діти, які пішли до першого класу у 2018 році, першими почали навчатися за новою програмою. Нині це семикласники. 1 вересня 2027 року вони стануть десятикласниками й навчатимуться в реформованій старшій школі.
"Тобто сьогоднішні семикласники — це перші НУШівці. І вони 1 вересня 2027 року і будуть вже починати нову профільну освіту в Україні", — розповіла Ельза Лещенко.
Відповідно до реформи після дев'ятого класу учні муситимуть обирати між академічними й професійними ліцеями. На сайті міністерства освіти пишуть, що в обох типах закладів даватимуть атестат. І після обох можна потім вступати до закладів вищої освіти. Проте акцент на підготовку до навчання в університетах чи інститутах робитимуть саме в академічних ліцеях.
Професійні ліцеї дозволять швидше опановувати професію й вийти на ринок праці. Ними стануть нинішні професійно-технічні училища, коледжі побутового обслуговування, а також медичний, музичний, педагогічний коледжі.
Академічні ліцеї створять на базі частини шкіл. За задумом авторів реформи вони мають бути великими (більшими за нинішні школи) й відокремленими від початкової й середньої ланки. Тобто школярі навчатимуться в старших класах не в тих школах, де пішли в перший клас. В інших школах залишаться перші-дев’яті класи.
Наразі в області йдеться про 118 нових закладів — 80 академічних ліцеїв і 38 професійних ліцеїв. Цю мережу депутати обласної ради затвердили на основі пропозицій, які подали громади.
За словами Ельзи Лещенко, в академічних ліцеях буде по три профілі навчання (мовно-літературні класи, економічно-соціологічні й такі, де вивчатимуть природничі науки, технології, технічну творчість та математику) й не менше двох класів на паралелі — тобто два десятих, два одинадцятих і два дванадцятих. Нині дозволяється мати один десятий чи одинадцятий клас, і в кожному не менше п’яти дітей. Після 2027 року це буде неможливо.
"До прикладу, в Петрівській територіальній громаді є село Луганка. У них у 2027 році буде 10 учнів у десятому класі. Не може 10 учнів поділитись на два класи й мати три профілі. У класі повинно бути хоча б 20 людей, і на одній паралелі хоча б два такі класи по 20 дітей. Тобто всього має бути 40 дітей. З 40 учнів можна зробити три профілі. Навіть з 30 можна зробити, але не з 10", — навела приклад Ельза Лещенко.
За її словами, оптимізувати школи доведеться й раніше 2027 року. Є постанова Кабміну, що з 1 вересня 2025 року не виділятимуть освітню субвенцію на фінансування шкіл (окрім початкових), де менш як 45 учнів. У Кіровоградській області таких 14. Це дев'ять шкіл у Кетрисанівській громаді, три — в Онуфріївській, по одній в Піщанобрідській й Смолінській громадах. Саме за гроші цієї субвенції платять зарплату вчителям.
Як сказала Ельза Лещенко, школи можуть існувати коштом місцевих бюджетів чи меценатів. Поки немає інформації, чи готові громади самі оплачувати працю вчителів.
Нині громади повинні подумати про гуртожитки, щоб забезпечити пансіон (проживання й харчування) для дітей, які навчатимуться в академічних ліцеях. Це буде потрібно, якщо ліцей розташований на відстані понад 30 кілометрів від дому школяра.
Нині в області база таких гуртожитків не готова. Є тільки ті, які вже існують при ПТУ та професійних коледжах.
Якщо відстань до ліцею виявиться менша за 30 кілометрів, то учнів підвозитимуть шкільними автобусами. Нині в області є 276 машин. За підрахунками Ельзи Лещенко, цього недостатньо. У 2024 році 14 автобусів купили для області за державні гроші. Також Компаніївська й Устинівська громади придбали їх за свої гроші.
Крім профілізації, закон вимагає конкурсний відбір вчителів та директора, наявність інтернету, укриття, харчоблоку, офіцера освітньої безпеки.
За інформацією Ельзи Лещенко, нині в області 418 шкіл і філій. На початку 2022 року навчалось майже 97 тисяч учнів. Нині їх 91 тисяча 500.