16 листопада 1924 року, вперше почало мовити Українське радіо. У 2024 році воно святкує свою соту річницю. Суспільне дізнавалось, що згадують до сторіччя слухачі, радіоведучий й редакторки Українського Радіо Кропивницького.
Спогади слухачів
Раїса та Борис Пухирі з села Созонівка Кропивницького району називають себе постійними слухачами Українського Радіо. З їхніх слів, слухають його щодня.
"Слухаємо з ранку до вечора. Зранку, як снідаємо, потім – як вечеряємо. Ну, Раїса Іванівна буває хвилюється, а я кажу, що треба слухати, бо це наше життя", – сказав Борис Пухир.
"Слухаємо все – новини, інтерв’ю беруть, цікавих людей запрошують, військових багато дають інтерв’ю", – додала Раїса Пухир.
Про 100-річний ювілей Українського Радіо подружжя Пухирів знають, досі згадують голос першого диктора радіо Кіровоградщини.
"Пам’ятаємо Левандовського, дуже добре пам’ятаємо. Голос його приємний такий. Можна було і не знати, що це Микола Левандовський, а по голосу впізнавали, що це він. У кожній хаті його знали, в кожній хаті його слухали".
Борис Пухир згадав й про радіоведучу Євгенію Шустер.
"Як вмикали радіо, зараз Кропивницький, тоді Кіровоград, то вона теж часто вела репортажі й програми".
Книга про історію радіомовлення області
Майже пів сторіччя 90-річний кропивничанин Володимир Кобзар був головним редактором радіомовлення Кіровоградської обласної телерадіокомпанії. Він – автор книги про історію радіомовлення області.
Нині Українське Радіо слухає щодня, розповів Володимир Кобзар.
"По суті 40 з лишком років працював я на радіо головним редактором радіомовлення, потім вже головним редактором телебачення. Я підтримував деякі зв'язки з радіо і раніше, тому, коли я прийшов у 1970 році, все перемінилося на краще — і технічне оснащення, і творчі працівники стали більш кваліфікованими".
З його слів, книгу про історію розвитку радіо в Кіровоградській області, яку він написав, зберігають в обласному архіві.
"Оскільки я трохи займався історією радіо кіровоградського, то це для мене особлива історія. У Кропивницькому до 1927 року радіо не існувало. Його заснували у листопаді 1927 року. На радіостанції записувались в чергу, щоб побачити диво техніки".
Радіоведучий й редакторки про Українське Радіо Кропивницького
Радіоведучий Василь Левицький щодня розповідає новини регіону жителям Кіровоградщини.
"Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну єдиний випуск новин і далі програми "Радіомайдан" щобудня о 17:35. У нашій області радіостанція з’явилася у 1927 році, тобто через три роки після запуску першої хвилі у Харкові".
Програми для Українського радіо у Кропивницькому нині готують три редакторки.
"Українське радіо Кропивницького допомогло Маргариті Ященко на всю країну і за кордоном озвучити проблему обізнаності про хворобу Дюшена. Мама хворої дитини організувала відкриту онлайн-конференцію про цю хворобу. І вперше у 2021 році в Україні відбулись міжрегіональні радіо- і телемости. Саме Українське радіо Кропивницького стало центром комунікації", – згадує редакторка Українського радіо Кропивницького Наталія Сметанко.
Зі слів редакторки Українського Радіо Кропивницького Олени Роміциної, їхні радіослухачі говорять, що радіо їм допомагає.
"Говорять, що ми людяні, душевні, що ми відповідаємо на їхній запит й розв'язуємо проблеми. Хоча ми інформуємо, але у багатьох випадках в житті людей відбуваються зміни, коли вони чують нашу інформацію".
Редакторка Українського Радіо. Кропивницького Леся Журавська сказала, що радіо надає достовірну й оперативну інформацію. Його можна слухати через ДІЮ, в машині й на телефоні.