Перейти до основного змісту

Спалювання листя на Кіровоградщині: шкода, штрафи та як його утилізувати

Спалювання опалого листя призводить до забруднення повітря, води та ґрунту. Суспільне дізнавалось, якої саме шкоди воно завдає довкіллю, як безпечно утилізувати листя та чи передбачені штрафи за спалювання для кропивничан.

За словами речниці Держпродспоживслужби у Кіровоградській області Наталія Шевченко, спалювання листя руйнує ґрунтовий покрив, виснажує ґрунт та призводить до зменшення врожайності.

"Земляний родючий покрив після спалення відновлюється лише через 5-6 років. Також спалювання трави та листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази".

Наталія Шевченко розповіла, що під час спалювання згорають корисні комахи, вогонь нищить насіння та коріння рослин, а для відновлення рослин та комах на місці підпалу необхідно 5-6 років.

"В листі, яке тліє без доступу кисню, виділяється бензопірен. Він може викликати у людини ракові захворювання. Спалення листя особливо небезпечно для здоров'я дітей та літніх людей, адже провокує захворювання дихальних шляхів, шкіри та онкологічні захворювання".

Про утилізацію опалого листя

Якщо листя не прибирають, а воно залишається під деревом і перегниває – усі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються назад у ґрунт, розказала Наталія Шевченко.

"Найбільш дружнім до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Його використання є корисним для прикореневого підгодовування дерев й кущів. Компост можна використовувати як добриво через рік після закладки, корисні властивості зберігаються до чотирьох років".

Кандидат сільськогосподарських наук з екології Микола Ковальов розповів, що компостування також може бути аеробне та анаеробнеАеробне компостування передбачає розкладання органічних речовин із доступом до кисню та з виділенням значної кількості тепла. За анаеробного компостування органічні речовини розкладаються без доступу кисню..

"Використовувати компост можна в овочівництві та квітникарстві. Однак треба зважати на те, листя яких порід дерев підлягають компостуванню. Наприклад, листя тополі чи акації можна використовувати тільки у квітникарстві. Там будуть деякі важкі метали, які досить важко видалити".

Як правильно зробити компостну яму

Зі слів речниці Держпродспоживслужби в області, компостну яму слід розташовувати на відстані не менше 30 метрів від джерел води й у тіні.

"Розміри компостної ями можуть становити приблизно один на два метри. В землю вона повинна заглиблюватися не більше ніж на 40-50 сантиметрів. Стіни поглиблення, які розташовуються нижче рівня землі, ізолювати не треба, адже у процесі створення компосту активну участь беруть хробаки й мікроорганізми, що живуть в землі".

Про штрафи за спалення листя

Начальник спецінспекції з благоустрою Кропивницької міської ради Олександр Брюховецький розповів, що рейди відносно паліїв листя проводять, однак це складно.

"Вони у дворі палять й не зізнаються. Кажуть, що шашлик смажать і не пускають у двір. Якщо паління йде на прилеглій території, ми можемо застосувати заходи адміністративного впливу, а на приватній – складніше. За 2024 рік склали три протоколи".

За його інформацією, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, штраф за спалення листя за статтею 82 для приватних осіб може бути від 340 до 1360 гривень, для юридичних – від 850 до 1700 гривень.

Топ дня

Вибір редакції