У жовтні жителі України, зокрема й Кіровоградської області, зможуть неозброєним оком побачити відкриту на початку 2023 року комету C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLASВідкрита системою ATLAS у Південній Африці 22 лютого 2023 року. 9 січня 2023 року незалежно від неї сфотографована китайською обсерваторією Цзицзіньшань.).
Про це Суспільному розповів керівник секції "Астрономія" Кіровоградської Малої академії наук Вадим Лефтор.
За його словами, 27 вересня комета пройшла перигелійНайближча до Сонця точка орбіти небесного тіла., загалом вперше наблизившись до Сонця.
"Це означає, що ядро комети — єдина тверда її частина — вперше за мільярди років піддається настільки інтенсивному сонячному опроміненню. Відповідно, твердий газ, який містить ядро комети, нагріваючись, переходить одразу у газоподібний стан. Водяна пара та суміш газів виносять з ядра комети частинки пилу, що формують хвіст комети, помітний спостерігачам на Землі".
Найяскравішою, зі слів астронома, комета була саме під час проходження перигелію, коли газ та пил у її ядрі виділялись найбільш інтенсивно. Тоді найкраще її видно було у Південній півкулі Землі.
"У наших широтах комета тоді сходила разом із Сонцем, тож її неможливо було помітити чи сфотографувати, бо було вже достатньо світла. Та положення комети поступово змінюється, тому до 2-3 жовтня у жителів Північної півкулі, де й розташована Україна, можна буде спостерігати комету поблизу перигелію. Так, вона все ще буде малопомітною, але може комусь саме на Кіровоградщині пощастить упіймати її у ранішніх сутінках, перед світанком".
Молодий місяць на початку жовтня, який не даватиме багато світла, зі слів Вадима Лефтора, сприятиме спостереженню за кометою.
"Згідно з розрахунками науковців, 12 жовтня комета буде найближче до Землі, а 14-го – перетинатиме її орбіту. Саме тоді настане найкращий час для спостереження за нею у Північній півкулі. Але тоді вона буде помітна увечері, коли сідатиме за обрій слідом за Сонцем. Щоправда, тоді вона вже слабшатиме. Крім того, під час перетину орбіти Землі можна буде побачити так званий антихвіст, направлений у протилежний від основного хвоста бік".
Нині розрахунки вказують на те, що найкращими днями для спостережень за кометою в Україні будуть часові проміжки з 18:50 по 19:00 13–15 жовтня, сказав астроном. У біноклі ж і телескопи комету можна буде побачити до кінця місяця.