Релігійна громада села Куколівка на Кіровоградщині ініціювала перехід з УПЦ до ПЦУ

Ексклюзивно

Релігійна громада села Куколівка Олександрійського району Кіровоградської області ініціювала перехід з підпорядкування Української православної церкви до Православної церкви України. За це рішення на зборах, що організували біля сільського храму, проголосували пів сотні людей. Суспільне бачило, як ухвалювали рішення.

Храм у Куколівці побудували 2012 року за гроші місцевого підприємства та внески людей, розповіла жителька села Світлана Великожон. Парафіяни Православної церкви України їздили на богослужіння за 17 кілометрів в Олександрію. У місцеву церкву не ходили через її підпорядкування УПЦ. Підтримали зміну про перехід до ПЦУ одноголосно – вся релігійна громада, сказала жінка.

"Дуже велика недовіра до них (УПЦ – ред.), тому люди перестали ходити до церкви. Але всі зацікавлені у тому, щоб у селі була церква".

На зустріч з людьми приїхали двоє священників з Олександрійської єпархії Української православної церкви. Один з них, Олексій, сказав, що їхня церква не має зв’язків з російською православною церквою.

"Є статутні документи, де чітко прописано, що ми – УПЦ, незалежна у своєму управлінні".
Збори релігійної громади у Куколівці. Суспільне Кропивницький

Храм перебуває на балансі підприємства "Степ", пояснив його представник Сергій Пугач. З його слів, після рішення релігійної громади перейти до ПЦУ, священник Олександр Шнякін віддав ключі від храму.

"Ключі ми попросили й забрали собі. Церква перейде до ПЦУ".

Серед парафіян Православної церкви України – вдова військового Олександра Човбана Дар’я Кірейцева. За її словами, тиждень тому ховали її чоловіка, який загинув 4 вересня у Сумській області. Поте священник пустив їх лише на територію, а в храм ні, бо відспівував загиблого не він.

"Я виконав прохання – відкрив ворота. Узгодив свої дії зі своїм керівництвом. На цьому все", – пояснив свої дії священник УПЦ Олександр Шнякін.

Далі спілкуватися з кореспондентом Суспільного він не захотів. А парафіянка УПЦ Марія назвала ситуацію під час прощання з бійцем провокацією.

Чи підтримує перехід громади в підпорядкування ПЦУ місцева влада

Село Куколівка розташоване на території Попельнастівської громади. Її голова Олег Волянський підтримує рішення перейти у підпорядкування ПЦУ.

"На території нашої громади нині є одна церква ПЦУ, тепер дві. Ще дві залишається у підпорядкування УПЦ".

Скільки релігійних громад у регіоні змінили підпорядкування та як це зробити

Нині на Кіровоградщині є 700 релігійних громад, сказав начальник обласного управління комунікацій з громадськістю Віталій Останній – 293 з них перебувають в підпорядкування УПЦ, 147 підпорядковуються ПЦУ.

"Зрозуміло, що з початку повномасштабного вторгнення активізувалися процеси переходу громад з УПЦ до ПЦУ. Якщо до 2022 року ми мали п’ять громад, які здійснили такий перехід, то на сьогодні ми маємо 18 таких громад".

Рішення про перехід ухвалюють члени релігійної громади, сказав Віталій Останній.

"Закон передбачає, що необхідно дві третини голосів, щоб громада змінила свою конфесійну належність. Найбільш спокійний перехід, який не породжує якихось непорозумінь та конфліктів у громаді – це перехід, коли разом із громадою таке рішення ухвалює і священнослужитель".

Другий етап переходу, з його слів – це подання статуту на реєстрацію в обласну адміністрацію.

20 серпня Верховна рада ухвалила закон про заборону релігійних організацій, що мають керівний центр у РФ. Релігійні організації, які підозрюють у співпраці з Російською православною церквою, буде перевіряти відповідна експертна комісія. Після рішення комісії релігійним організаціям дадуть дев’ять місяців, щоб порвати зв’язки з РФ.