Навчальний рік на Кіровоградщині розпочнеться для понад 87 тисяч дітей. Яким він буде

У понеділок, 2 вересня, навчання у школах Кіровоградської області розпочнеться для 87 тисяч 166 дітей. За інформацією директорки обласного департаменту освіти Ельзи Лещенко, в усіх 434 школах регіону ухвалили рішення про очне навчання, вимогою для якого, згідно з постановою уряду, є наявність у школі укриття. У 358 закладах буде виключно очне навчання, у 76 – змішана форма. Про вимоги до сховищ, їх підготовку та як працюватимуть школи області – в матеріалі Суспільного.

Кіровоградщина – одна з небагатьох областей України, де в усіх школах діти навчатимуться очно, сказала директорка департаменту освіти.

"Ми всі говоримо про освітні втрати: коли мова йде про коронавірус та війну – очевидно, їхнім результатом є не зовсім позитивний рівень якості освіти, якщо це онлайн-режим. Міністр сказав і ми з цим погоджуємось – школа офлайн".

Підвезення до шкіл в області потребують 13 тисяч 124 дитини. Для цього, за словами Ельзи Лещенко не вистачає автобусів.

"У Кіровоградській області 272 шкільних автобуси. Загальна потреба – 42, та цього року плануємо придбати 14 – передусім для тих територій, які надали шкільні автобуси ЗСУ. Усього на потреби військових громади області віддали 31 автобус".

Отримати підручники, яких нині не вистачає школярам регіону, мають протягом двох тижнів, сказала керівниця департаменту. Забезпеченість підручниками семикласників Кіровоградщини – 76%.

"Українська мова – отримали 88%, зарубіжна література – 31%, біологія – 44%, географія – 76%, інформатика – 45%. Ми залежні від Міністерства освіти і науки – вони за це відповідають і друкують за свій кошт".

У разі відсутності друкованих примірників, сказала, учні користуються електронними версіями, розміщеними на сайті інституту модернізації освіти та сайтах видавництв.

Укриття у школах Кіровоградщини

Акти щодо стану готовності підписали усім школам області, сказав начальник управління з питань цивільного захисту Володимир Слінченко.

"У нас 44 школи використовували перші поверхи (для укриттів – ред.). 26 з них пристосували підвали й погреби під найпростіші укриття, 12 шкіл орендують приміщення в будинках поряд, шість шкіл залишилось – вони підвозитимуть школярів до іншої школи".

Школи Кропивницького

У 38 школах Кропивницького цьогоріч очікують 24 тисячі 174 учня. 13 міських шкіл працюватимуть лише у першу зміну, решта – у дві. Це інформація від начальниці управління освіти міськради Лариси Костенко.

Цьогоріч на капітальні ремонти укриттів у семи дитсадках та 15 школах з міського бюджету Кропивницького виділили 127 мільйонів 300 тисяч гривень – 31 мільйон 800 тисяч та 91 мільйон 500 тисяч, відповідно. У цей кошторис не вклалися, розповів начальник міського управління капітального будівництва Сергій Білокінь.

"Усі підрядні організації подали перелік додаткових робіт, які потрібно додати до повної вартості, за законом "Про регулювання містобудівної діяльності", й провести корегування проєктно-кошторисної документації. Після цього буде чітка сума, додатково потрібна для повної оплати робіт. Думаю, ближче до жовтня ця сума буде нам відома".

Укриття у кропивницькій гімназії "Ерудит"

Облаштовувати найпростіше укриття у підвалі ліцею почали у квітні. Згідно з умовами угоди, завершити ремонт мали до кінця серпня, та не встигають, сказав помічник керівника підрядної організації Антон Полковенко. За його словами, нині там працюють 13 чоловіків, а якби не війна та мобілізація, мали б на об'єкті 20-25 працівників й вклалися б в терміни.

"Ми оптимізували зусилля, щоб в ц укритті діти 2 вересня могли зайти. Так, роботи будуть тривати, але на 80-90% будуть виконані".

Площа укриття гімназії – майже 800 квадратних метрів. Вартість капітального ремонту – 8,4 мільйона гривень. Це гроші з міського бюджету, та сума не остаточна, сказав начальник управління капітального будівництва. Додаткова угода на продовження робіт – це додаткові витрати, а ремонтуватимуть укриття довше й ціна збільшиться, пояснив, через нестачу працівників внаслідок мобілізації та перебої з електрикою через обстріли енергетичної інфраструктури України.

"Звичайно, використовують генератори. Але це теж додаткові витрати й ресурси".

2 вересня у гімназії почнуть навчання, тому укриттям користуватимуться, сказав директор Юрій Шаров.

"31 серпня й 1 вересня заносимо стільці у два готові приміщення. Укриття розраховане на 548 місць, у нас 610 учнів. Але ми ж додали ще одне приміщення – 100 квадратів, на цю сотню дітей його вистачить".

Навчатимуться очно, в одну зміну, з групами продовженого дня, шість днів на тиждень. По суботах – за грудень, сказав директор.

"Грудень та січень – канікули. 96-97% батьків підтримують".

Кропивницький ліцей імені Тараса Шевченка

У ліцеї очікують 900 учнів, що на сотню більше, ніж торік, розповіла директорка Галина Война. У першому семестрі навчатимуться за змішаною формою.

"Початкова школа ходитиме щодня – до обіду, а 5-11 класи через день – день дистанційно, день офлайн, але на другу зміну. Це тому, що наше укриття недобудували й ми можемо вмістити не більше 300 дітей одночасно".

Другий семестр, сказала, розраховують навчатись офлайн у дві зміни, бо мають добудувати укриття й зможуть розмістити там 500 дітей одночасно.

Вартість будівництва укриття для цього ліцею – 7,8 мільйона гривень, сказав начальник міського управління капітального будівництва Сергій Білокінь.

"Облаштовують конструктив укриття, зводять стіни, перекриття, сходові марші. Договір – до лютого, є надія, що до кінця року впораємось. Поки гімназія використовує ті укриття, які в них були".
Будівництво укриття в ліцеї імені Тараса Шевченка. Суспільне Кропивницький

Навчання у суботу, зі слів директорки, у ліцеї не планують.

"Шостий день нас не рятує – до грудня усього 13 субот, за ці дні ми не встигнемо закрити питання першого семестру. Як і минулого року будемо – є можливість навчатись до кінця червня".

У ліцеї будуть групи подовженого дня для 1-2 класів.