У Кропивницькому відзначили 33-тю річницю Незалежності України. Містяни вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих захисників й борців за незалежність країни. Також поклали квіти до пам’ятників і меморіальних дощок військовим і громадським діячам.
О дев’ятій ранку містяни зібралися біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Там, за підрахунками Суспільного, була сотня людей.
Квіти до підніжжя поклали представники влади, духовенства, громадських організацій, військові, рятувальники.
До кропивничан звернувся архієпископ Кропивницький і Голованівський ПЦУ Марк.
"У своїй хаті — своя правда, і сила , і воля. Важливо для сім’ї мати свій дім. Так само важливо для народу мати свою країну. Свою державу. І бог благословив нас — ми маємо країну, у якій все прекрасно — родюча земля, повна надр, прекрасні сильні люди, працьовиті. Але заздрість і пиха наших сусідів перетворили ці землі, за словами Тімоті Снайдера, на землі крови. Століттями наш народ боронить свій дім, об’єднаний у любові до своєї країни й землі. У цей день ми маємо проявити якнайбільшу віру — віру в те, що ще прийде час і на наші землі зі знаменами перемоги до своїх родин повернуться наші сини та доньки".
Кропивничанин Геннадій Шевченко — один з тих, хто прийшов до пам'ятника Тарасові Шевченку.
"Ми боремося вже століттями за нашу незалежність. Наші сусіди заздрять нам і постійно хочуть нам зробити гірше. Тому що Україна — найквітучіша і найкраща держава. Тут найкращі люди й землі. Україна переможе. Ми її відстоїмо".
Місцеві жителі Наталія і Юрій Івахно також прийшли вшанувати захисників.
"Вшанувати всіх Героїв — тих, хто боронить нашу державу, всіх полеглих. Війна загострює всі ці відчуття, але ми завжди підтримували нашу незалежність, і в праці, і у житті", — сказав Юрій Івахно.
Заступниця начальника обладміністрації Катерина Колтунова розповіла, що понад десять відсотків жителів Кіровоградщини залучені у війні.
"Це родини, це мобілізовані, це ветерани, це люди, які стоять на захисті України з 2014 року. Кіровоградщина — край воїнів і хліборобів. Це той органічний природний патріотизм центральної України — він в кожному з нас. І жага до незалежності й свободи й відстоювання наших конституційних прав — у кожному українцеві, який проживає на території Кіровоградщини".
Також цього дня поклали квіти біля меморіальних дощок Героям України В’ячеславу Чорноволу та Віктору Чміленку. Пам’ятників Володимиру Винниченку, Богдану Хмельницькому, Марку Кропивницькому, "Жертвам Чорнобиля". Пам’ятних знаків "Героям Небесної Сотні" й "Борцям за волю України — жертвам політичних репресій". На честь загиблих учасників АТО/ООС 3 полку спеціального призначення імені Святослава Хороброго, на Алеї Слави та почесних поховань Рівнянського та Далекосхідного цвинтарів.
Що відомо про історію Дня Незалежності в Україні
- Депутати Верховної Ради Української РСР 16 липня 1990 року ухвалили Декларацію про державний суверенітет. Вона проголошувала право України безпосередньо створювати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими та торговельними представництвами.
- Водночас того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада ухвалила постанову "Про День проголошення незалежності України".
- 17 березня 1991 року в УРСР провели референдум і республіканське опитування про те, чи згодні громадяни, щоб Україна лишалася у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли 80 % опитаних.
- І вже 18 червня 1991 року до Кодексу законів про працю Української РСР, який визначає і державні свята, внесли запис: "16 липня — День незалежності України" (статті 73).
- Тож першу свою річницю незалежності Україна відзначила 16 липня 1991 року — ще фактично у складі СРСР.
- Але через місяць після першого святкування стався Серпневий путч — спроба позбавити влади президента СРСР Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад.
- Тож 24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради України 346 депутатів проголосували за ухвалення Акту проголошення незалежності України. Документ проголошував створення самостійної Української держави.
- Щоб легітимізувати нову державу та завадити генпрокурору Радянського Союзу оголосити це рішення незаконним, Верховна Рада вирішила провести 1 грудня 1991 року всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. На референдум винесли одне запитання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?" У голосуванні взяли участь 31 891 742 людини — 84,18 % населення України. З них 90,32 % проголосували за.
- І вже 20 лютого 1992 року Верховна Рада ухвалила нову постанову "Про День незалежності України".
- Від 1992 року День незалежності України щороку відзначаємо 24 серпня.