У селі Соколівське Кіровоградської області горіла суха трава. Вогонь дійшов до городів, почали горіти кущі та дерева. Місцева жителька Ірина розповіла Суспільному, що бачила, як вогнище розпалили біля річки відпочивальники. Вогонь поширився далі. Самі загасити не змогли, тоді місцеві жителі викликали рятувальників.
За словами Ірини, пожежа сталась о пів на дванадцяту. О 13-й годині, коли приїхала знімальна група Суспільного, рятувальники гасили вогонь. Відпочивальників біля річки не було.
Місцевий житель Микола Горшенін розповів, що почув звуки сирени й галас. Вогонь дістався до його городу.
"Дивлюсь, все горить повністю, у сусідів я побачив кущі загорілись, дерева. Я почав їх гасити, обкидати лопатою, щоб вогонь не пішов до них".
Такі пожежі шкодять тваринам, які живуть у траві. Також виділяються парникові гази й забруднюється повітря, найбільша шкода – для ґрунту, який втрачає родючість, пояснив еколог Микола Ковальов.
"Мікроорганізми, тварини найпростіші, від котрих залежить процес ґрунтонакопичення, тому що органіку ми спалили і залишили радіоактивні елементи".
За його словами, залежно від того, який шар ґрунту згорів, він відновлюватиметься від п'яти до двадцяти років.
"У цих людей буде проблема з бур’янами на наступний рік. Тут річка поруч, бур’яни такі як, пирій, мишій, вони будуть освоювати територію, амброзія також".
У Соколівці вигоріло 500 квадратних метрів трави, розповіла речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король. За її даними, такі пожежі характерні для цього періоду року, коли на вулиці суха та спекотна погода.
"Якщо ви працюєте на присадибній ділянці, у саду, на городі, у полі або просто відпочиваєте, не забувайте обережно поводитись з вогнем. Не підпалюйте суху траву, не кидайте не погашені сірники або недопалки, перш ніж розпалити багаття, розчистіть для нього місце від сухої трави радіусом до одного метру. А перед тим, як піти, залийте його водою і не залишайте, поки від нього йде дим або пара".
Штрафи за спалювання сухої трави
І за навмисний, і за ненавмисний підпали є адміністративна й кримінальна відповідальність.
- За самовільне спалювання рослинності або її залишків (стаття 77 з приміткою 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) — штраф від 3060 до 12 240 гривень. Якщо це посадовець, то сума варіюється від 15 300 до 30 600.
- За знищення й пошкодження вогнем лісу або поля (стаття 245 Кримінального кодексу) — штраф від 91 800 тисяч гривень до 153 тисяч гривень і обмеження та позбавлення волі від двох до п'яти років.
- Якщо ці дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки — позбавлення волі від п'яти до десяти років.
- Підпали під час воєнного стану (стаття 113 Кримінального кодексу України) можуть прирівняти до диверсії й позбавити волі на 15 років або ув'язнити довічно з конфіскацією майна.
На Кіровоградщині більше фіксують пожеж сухої трави та сміття з липня, сказала речниця. Якщо порівняти з червнем, їх збільшилось у майже три з половиною рази. У липні зафіксували 426 пожеж, у червні — 125.
Причину пожежі у селі Соколівське рятувальники з’ясовують.