Діагностика, симптоми, лікування: на Кіровоградщині знизилась захворюваність на туберкульоз

У Кіровоградській області за перше півріччя 2024 року на 10% знизилась захворюваність на туберкульоз. Це у порівнянні з таким же періодом минулого року. Хворобу цьогоріч підтвердили у 366 людей, торік у 403.

Про це Суспільному розповіла лікарка-фтизіатр, керівниця обласного фтизіопульмонологічного центру Галина Горенко.

За її даними, з початку року 16 людей померли від туберкульозу, на 21,7% менше, ніж минулого року. Торік померла 21 людина.

Як діагностують хворобу

Для діагностики туберкульозу, треба зробити рентгенологічне дослідження органів грудної клітки та дослідження мокротиння, для виявлення збудника туберкульозу, пояснила лікарка.

"Дослідження мокротиння — це найперше й основне обстеження, яке має пройти кожен пацієнт, в якого є підозра на туберкульоз".

Симптоми туберкульозу:

  • зниження маси тіла
  • кашель понад два тижні
  • пітливість вночі
  • підвищення температури тіла
  • слабкість.

Латентна або прихована туберкульозна інфекція

Латентною туберкульозною інфекцією називається стан, коли в організм вже попав збудник туберкульозу, але ще не встиг настільки розмножитися, щоб уразити якийсь з органів людини й викликати захворювання. У такому випадку є ризик захворіти в найближчому майбутньому, пояснила лікарка.

"Діагностика латентної туберкульозної інфекції може бути проведена або квантифероновим тестомЛабораторний аналіз для діагностики туберкульозу, або туберкуліновим шкірним тестом — проба Манту".

За інформацією лікарки, тест в Кіровоградській області можна пройти безплатно у приватній лабораторії за направленням лікаря-фтизіатра обласного фтизіопульмонологічного центру.

"Невдовзі цей лабораторний аналіз можна буде зробити також безплатно, за направленням сімейного лікаря чи фтизіатра у Кіровоградському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

"Відкрита форма туберкульозу"

"Так називають туберкульоз із зафіксованим бактеріовиділенням, коли будь-яким із методів дослідження в мокротинні виявляють збудника туберкульозу", — пояснила керівниця обласного фтизіопульмонологічного центру.

Коли людину госпіталізують

Для госпіталізації мають бути покази. Наприклад, неможливість забезпечити контрольоване лікування вдома, важкий стан хворого, ускладнення, які загрозливі для життя : кровохаркання, кахексія,Кахексія — це форма виснаження організму людини, що характеризується швидким зниженням маси тіла, загальною слабкістю, зниженням фізіологічної активності, розладом психіки. виражена дихальна недостатність — задишка, супутні захворювання: цукровий діабет, ВІЛ.

Чи потрібно обстежити усіх членів родини, з якими пацієнт був в контакті

За словами лікарки-фтизіатра, всі, хто мав контакт із людиною хворою на туберкульоз, мають найвищий ризик захворіти порівняно з іншими. Тому вони в першу чергу мають пройти обстеження. Для цього потрібно зробити оглядову рентгенограму органів грудної клітки. У тих, хто має кашель, ще й дослідження мокротиння.

"Такі обстеження мають проводити сімейні лікарі пацієнтів. Крім членів родини обстеженню підлягають сусіди, співробітники, друзі, ті хто тривалий час спілкувалися з хворим на туберкульоз".

Чи може людина хвора на туберкульоз лікуватися вдома

Так, може, сказала Галина Горенко. Нині майже 80% хворих на туберкульоз починають лікування вдома, з першого дня лікування.

"Немає потреби госпіталізувати пацієнта в стаціонар, якщо він лікується. Як тільки він розпочинає лікування, уже через два тижні лікування за стандартною схемою (якщо вона дає ефект), він стає незаразним для оточення. Хочу наголосити, нам не слід боятися пацієнтів, у яких виявили туберкульоз. Нам слід боятися тих, про яких ми ще не знаємо".

Скільки триває лікування туберкульозу

Лікування триває від 4 до 18 місяців. Тривалість залежить від того, чи є стійкою мікобактерія туберкульозу до протитуберкульозних препаратів, до яких саме, та від поширеності туберкульозного процесу, його локалізації, пояснила лікарка-фтизіатр.

"За останні п’ять років в нас стандарти лікування туберкульозу постійно змінюються. Ми отримали до свого арсеналу досить потужні нові протитуберкульозні препарати. Держава забезпечує ними безкоштовно і в достатній кількості навіть у такий важкий період. І Україна дійсно одна із перших в європейському регіоні прийняла нові стандарти лікування туберкульозу відповідно до рекомендацій ВООЗ. Ми знаємо, як лікувати й маємо чим лікувати".

Чи є вакцина від туберкульозу та у якому віці її роблять

Вакцина від туберкульозу є, це вакцина БЦЖ, розповіла Галина Горенко. Щеплення роблять один раз, в перші 3-5 днів після народження усім дітям, які не мають медичних протипоказів до неї. Якщо вакцинація не була вчасно проведена, дитину можна щепити до трирічного віку, звернувшись до сімейного лікаря.

Як уберегтися

  • Відмовитися від шкідливих звичок.
  • Займатися спортом.
  • Влаштовувати прогулянки на свіжому повітрі.
  • Регулярно провітрювати приміщення.
  • Якщо контактував з хворим на туберкульоз – обстежитися у сімейного лікаря чи фтизіатра, при потребі – пройти курс профілактичного лікування туберкульозної інфекції.