У Кропивницькому вперше організують сертифіковане навчання асистентів дитини

У Кропивницькому вперше організують сертифіковане навчання асистентів дитини. Хто це такі та які діти потребують асистентів, в етері Українського радіо Кропивницького розповіла директорка міського інклюзивно-ресурсного центру Олена Дорошенко.

Чи ідентичні поняття "асистент дитини" та "асистент учня"

За словами Олени Дорошенко, асистент дитини та асистент учня – це різні категорії працівників.

"Асистент дитини – це соціальна функція, що допомагає перебуванню дитини в соціумі. Асистентом учня може бути мама, волонтер, соціальний працівник. Це людина, яку можна працевлаштувати, щоб вона супроводжувала дитину в навчальному процесі. Але це суто соціальна функція, яка допомагає дитині подолати бар’єри".

Які діти потребують асистентів

Асистентів потребують діти, які не здатні перебувати в соціумі без сторонньої допомоги, сказала керівниця інклюзивно-ресурсного центру.

"Це можуть бути діти на кріслі колісному, діти з тотальною втратою слуху, яким потрібен перекладач жестовою мовою, діти з некерованою поведінкою або діти, які мають інші фізичні потреби та потребують допомоги під час перебування в школі, наприклад".

Кого й де планують навчати

Навчання асистентів дитини відбуватиметься або на базі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, або на базі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, сказала директорка міського інклюзивно-ресурсного центру. Вони відповідну навчальну програму й сертифікують, а наявність сертифіката про навчання дає право на працевлаштування.

Починали ж з реалізації проєкту в рамках грантової програми "Мріємо та діємо".

"Це був перший крок, коли ми батьківській спільноті розповіли про таку можливість – бути зайнятим, отримувати заробітну плату, супроводжувати свою дитину в навчальному процесі. У багатьох батьків було питання, чи не знімуть тоді з них соціальну допомогу. Були й інші питання. І от саме дати відповіді на ці питання, поінформувати про можливості й було метою цього нашого проєкту. Він тривав один місяць. Це було анкетування, три майстеркласи. Тепер справа за закладами вищої освіти".

Який саме заклад візьметься за навчання, нині вирішують. Відмову, зі слів Олени Дорошенко, не отримали від жодного з двох.

Навчання відбуватиметься за гроші UNICEF, для учасників воно буде безплатним. Максимальна кількість людей, яких навчатимуть за гроші благодійників – 25. Розпочати планують на початку вересня, тривалість курсів – два тижні.

Робота асистента дитини – це можливість для батьків займатись чимось, крім догляду, сказала очільниця центру. Для участі у навчанні його організатори відібрали 25 жінок, які готові супроводжувати своїх дітей у навчальних закладах.

"Були анкетування, інформаційна кампанія, тренінгові зустрічі, під час яких ми моделювали різні ситуації, роз’яснювали законодавчу базу, обговорювали всі недоліки та переваги –  причому робили це разом з батьками та освітянами".

Умови для інклюзивної освіти мають створювати адміністрації шкіл та дитсадків, сказала Олена Дорошенко.

"Законодавча база для цього є, ми маємо батьків, які хочуть соціалізувати своїх дітей і готові навчатися. Як додатковий заробіток роботу асистентом дитини сприймають, максимум, 30% батьків, відібраних для навчання. У 18 з них діти дошкільного віку, семеро хочуть супроводжувати їх у школі".

Роботу асистента дитини оплачують органи соціального захисту. Щоб отримати відповідну послугу, батьки мають написати заяву в соціальний центр, де вони стоять на обліку, пояснила директорка міського інклюзивно-ресурсного центру.

Зарплата асистента дитини – близько восьми тисяч гривень.

За інформацією Олена Дорошенко, в інклюзивно-ресурсному центрі, який вона очолює, обслуговують 12 тисяч 858 дітей.