В урочищі "Чорний Ворон" на Кіровоградщині вшанували пам'ять холодноярців

У селі Розумівка на Кіровоградщині та в урочищі "Чорний Ворон" вшанували пам'ять холодноярців – борців за незалежність України у 20-х роках минулого століття. Серед них і письменник, автор книги "Холодний Яр" Юрій Горліс-Горський. Саме він написав про це урочище та загибель у ньому холодноярців. Вшанування героїв Холодного Яру – всеукраїнські. На державному рівні їх почали відзначати з 1995 року.

Про це Суспільному розповів історик Юрій Митрофаненко.

В урочищі "Чорний Ворон" Олександрівської громади панахидою вшановували пам'ять холодноярців – повстанців, які воювали проти більшовиків на сусідніх територіях нинішніх Черкаської та Кіровоградської областей.

Вшанування в урочищі "Чорний Ворон".

Тут розташована могила отамана Миколи Скляра, на псевдо Чорний Ворон, розповідає історик Юрій Митрофаненко. На цьому місці у 1920 році відбувся його останній бій.

"Один з боїв відбувався в урочищі "Чорний Ворон", коли дивізія Костя Пестушка-Блакитного перебувала на цій території. У її складі був ударний розвідувальний загін, спецназ Миколи Скляра. На цьому шляху він виявив більшовиків та відтягнув червоноармійців на це місце. На жаль, повстанці загинули, бо сили були занадто нерівні – 300 чоловіків проти двох тисяч, які мали і артилерію, і кулемети".
Могила отамана Миколи Скляра, на псевдо Чорний Ворон.

Пам'ять про бої в урочищі збереглася завдяки автору книги "Холодний Яр" Юрію Горлісу-Горському, говорить історик. Його пам’ятник розташований поруч.

"У 1920-му році Юрій Горліс-Горський був серед тих, хто відвідав це місце бою українських повстанців з російськими червоними військами, будьонівцями. У 1937 році, перебуваючи у Львові, він писав другу частину книги "Холодний Яр" і згадав про цей бій. У 1942 році, перебуваючи в Олександрівці, відвідав це місце і вшанував пам'ять полеглих побратимів".
Пам'ятник автору книги "Холодний Яр" Юрію Горлісу-Горському.

Створили проєкт меморіального комплексу, проте, не збудували його через повномасштабну війну, говорить начальник управління комунікацій з громадськістю обласної адміністрації Віталій Останній.

"Комплекс мав бути збудований серед цього урочища у 2022 році. Була виділена земельна ділянка. Мали відбутися музейні реконструкції та реконструкції повстанського табору, смуга перешкод. Передбачалося, що з держбюджету буде виділено більше 30 мільйонів гривень. На сьогодні цей проєкт поставлений на паузу".

У селі Розумівка вшанували пам'ять двох загиблих під час війни з Росією земляків. На честь письменника Юрія Горліса-Горського тут перейменували центральну вулицю Шкільна та встановили інформаційний стенд. Так вирішили депутати Олександрівської селищної ради 11 червня. Запропонував перейменування дослідник визвольного руху Роман Коваль.

"Готував до друку новий спогад Юрія Горліса-Горського і там вкінці була така фраза – "А тепер треба повертатися в Розумівку, де мене чекає кінь і рушниця". – Це говорить про те, що в Розумівці у нього були надійні товариші".
Загиблі на війні з Росією бійці з села Розумівка.

Зі слів Віталія Останнього, до розбудови меморіального комплексу планують повернутися після перемоги.