"Дітей вигнали! — Я їх не виганяла": у Кропивницькому виник скандал навколо укриття, яке ділять два позашкільні центри

У Кропивницькому вигнали дітей з укриття під час повітряної тривоги. Про це розповіли Суспільному мами двох хлопців, восьми й десяти років, які відвідують гурток моделювання в обласному центрі учнівської молоді. Дітей не виганяла, пояснила керівниця іншого позашкільного закладу — будинку художньої творчості Олена Арутюнян. Називає це наклепом. Суспільне слухало сторони конфлікту й дізнавалося, хто відповідальний за дітей під час повітряної тривоги.

"Наших дітей не пустили в укриття" — мами хлопчиків-гуртківців

Синові Алли Ланько вісім років. Кропивничанка розповіла, що була змушена повертатися за дитиною, коли дізналася, що син не потрапив у сховище.

"Чесно кажучи, я взагалі не розумію, чому батьки повинні після того, як відвели своїх дітей на гурток, бігти назад, тому що дитину виганяють зі сховища. Тобто в мене нема ніякої впевненості в тому, що моя дитина під захистом. Тому що вона має піти в сховище, якщо воно тут є, а її звідси виганяють. Можуть бути різні ситуації, але не така, що під час тривоги мою дитину виганяють".

Олександр Ланько сказав, що їх не пустили в укриття без керівника гуртка, який вони відвідують.

"Ми прийшли, сіли там, і вона прийшла і сказала: "Без керівника не заходити. Ми сказали, що він зараз прийде".

Наталія — мама іншого вихованця цього гуртка. Просила не показувати обличчя і не називати прізвище.

"Коли я приїхала, виявилось, що дітей не пустили, вигнали з укриття. Виявилось, що мало місця, нашим дітям нема куди заходити. Тобто їх вигнали, сказали: “Йдіть, чекайте свого керівника". У цей час могла бути ракета! У той час, як вони побіжать за ним".

"Я сказав, що дітей дожену" — керівник гуртка

Після оголошення повітряної тривоги діти пішли в укриття, розповів керівник гуртка моделювання Володимир Цись.

"Пролунала тривога о 10:16, діти пішли. Я поки закрив кабінет, поки вимкнув світло, бо це треба за правилами безпеки треба. Кажу: "Йдіть, я вас дожену". Виходжу, діти кажуть: "Нас вигнали".

"Це не укриття, де вони сиділи, і я звідти не виганяла"

Дітей не виганяла, пояснила керівниця будинку художньої творчості Олена Арутюнян. За її словами, діти сиділи в куточку, який не є укриттям.

"Це не укриття. У мене є фотографія, доказ, що вони тут знаходились, і коли я запитала: "Чому ви тут, де ваш керівник гуртка?" — діти сказали: "Він нам сказав, щоб ми йшли. Він піде пізніше". Я сказала: "Йдіть, кличте свого керівника. Це не укриття".

За її словами, у центрі є укриття, яке облаштували для дітей і працівників згідно з дозволами ДСНС. Воно розраховане на 48 дітей.

"Отут вони й були: з гуртків і які прийшли на заходи. Ці дві дитини, які прийшли до цього керівника гуртка, прийшли самі. Вони не знали, куди йти, тому що не було керівника гуртка, щоб навіть показати, куди йти. Тому я і запитала: "Діти, ви звідки? Ви хто? Покличте вашого керівника гуртка". Це наклеп! В мене ось є свідки, є люди, які тут були з дітьми, і вони можуть сказати, що ніколи, ну, це просто абсурд, щоб ми виганяли дітей з укриття".

Юристи про те, хто відповідальний за дітей під час тривоги

Юристка Євгенія Захарченко сказала, що відповідальним за безпеку дітей і їхнє перебування в укритті, є керівник гуртка.

"Попри те, що він вимикав світло, закривав кабінет, він мав залишити дітей біля себе. Це дисциплінарна відповідальність за неналежне або невиконання покладених обов’язків. Кодекс законів про працю каже, що за грубе порушення може бути звільнення, а за не грубе, на розсуд керівника закладу, — дисциплінарне стягнення або догана. Вони б почекали хвилиночку й спустилися б разом з ним організовано в укриття. Усі заклади освіти Кропивницького, у тому числі загальної, середньої, позашкільної, дошкільної освіти видали накази, що коли оголошується повітряна тривога, то всі керівники гуртків, класні керівники, вчителі, які читають предмет, беруть дітей і спускаються в укриття".

Також юристка сказала, що керівник закладу, у якого орендується приміщення, відповідає за стан і доступність укриття.

"І не лише для дітей, а і всіх відвідувачів, громади міста, яка своїми податками утримує цей заклад".

Керівниця гуртка молодіжного центру Олена Журавльова сказала, що старається дітей-гуртківців не залишати.

"Я сама попадала в таку ситуацію, що діти були без мене в сховищі, і мені зробили зауваження, тому що я відповідаю за них не тільки в класній кімнаті, а і поза класною кімнатою. Тому діти тепер зі мною і в класі, і в бомбосховищі".

"Нам ставлять перепони у користуванні укриттям" — центр учнівської молоді

Це укриття використовують діти й працівники двох комунальних закладів, які орендують приміщення, сказав заступник директора обласного центру учнівської молоді Олексій Гора. Саме в цьому центрі розташований гурток моделювання, діти з якого не потрапили в укриття.

"Відповідальним орендарем є центральноукраїнський будинок художньої творчості. Другим орендарем є ми. Нам ставлять перепони у використанні цього укриття. Є постійно якісь незрозумілі вимоги. Враховуючи той факт, що це не вперше така проблема, і ми намагались це вирішити без скандалів, але вийшло за межі, ми будемо викликати поліцію і писати заяви про незаконні дії. Іншого виходу, на жаль, не бачу".

"Укриттям можуть користуватися всі охочі" — будинок художньої творчості

Олена Арутюнян каже, що укриттям можуть користуватися всі охочі.

"Коли я попросила дітей викликати свого керівника, то таким чином цю ситуацію спотворили й зробили наклеп. Уже вкотре. Я просто бачу, що треба подавати до суду на цю людину, щоб вона зрозуміла, що наклепи так на людей не проходять".