На Кіровоградщині суд присудив жительці прочитати "І будуть люди" Дімарова

Постер до серіалу "І будуть люди" за книгою Анатолія Дімарова. www.cinema.in.ua (Нове українське кіно")

У Кіровоградській області уродженку Новоархангельської громади зобов’язали прочитати повість "І будуть люди" Анатолія Дімарова й "Тараса Бульбу" Миколи Гоголя. Жінку судили через її підтримку дій Росії проти України.

Про це йдеться в Державному реєстрі судових рішень. Вирок ухвалив Новоархангельський районний суд 3 червня 2024 року.

Жінка — українка, має вищу освіту, заміжня, утримує малолітню дитину, не має пільг, тимчасово не працює, не судима.

Її обвинуватили у вчиненні кримінального правопорушення за частиною 2 статті 436-2 Кримінального кодексу України — "Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників".

У 2023 році жінка через заборонену в Україні мережу "Одноклассники" поширювала світлини з військовослужбовцями РФ на фоні прапору РФ та тексти про "ополчение Донбасса", "героев СВО" і "Пришло время вернуть моё имя! Я Русь, а не Украина!", — йдеться в судовому рішенні.

Під час такої діяльності вона перебувала в Україні або Хорватії. У межах України вона заходила в "Однокласники" на власному ноутбуці через VPN. У Хорватії користувалася смартфоном.

26 березня 2024 року прокурор Кіровоградської обласної прокуратури й підозрювана уклали угоду про визнання винуватості.

Спочатку жінці присудили позбавлення волі строком на три роки без конфіскації майна. Але на підставі статей 75, 76 Кримінального кодексу України (звільнення від відбування покарання) їй замінили реальне ув’язнення випробувальним терміном один рік. Тепер вона має періодично з`являтися для реєстрації й повідомляти про зміну місця проживання.

При цьому її зобов’язали вивчити Розділ IX "Територіальний устрій України" Конституції України й прочитати повісті "Тарас Бульба", "І будуть люди".

Також з неї стягнуть на користь держави гроші, які витратили на судову-лінгвістичну експертизу — 18 174 гривень 72 копійки. Вирок можна оскаржити упродовж 30 днів.

Що відомо про книжки, які засудженій потрібно прочитати:

  • Повість "Тарас Бульба" написав російський письменник українського походження Микола Гоголь. Головні герої — козацький полковник 18 століття Тарас Бульба та його два сини. Першу редакцію повісті в Росії назвали українофільською, тому повість вийшла у другій редакції в 1842 році, і вона вже була русофільська. У другій редакції, на відміну від першої, присутнє прославляння російського царя, зображено запорізьких козаків як прихильників Росії та російськості, які палко бажають, аби Україна "приєдналася" до Росії.
  • "І будуть люди" — роман про життя людей на Полтавщині у 20 роках 20 століття. За словами українського письменника Анатолія Дімарова, він планував книжку як велику епопею про українське село з кінця 1880 року до смерті Сталіна, наважився згадати про голод і колективізацію. Коли роман опублікували трьома томами в 1960 роках, Дімарова оголосили антирадянщиком. Сам твір жорстко цензурували, викреслювали цілі розділи. У 2021 році видавництво "Фоліо" перевидало книгу у її первісному вигляді, без редагувань та вилучень тексту, які були у радянський час. Також у 2020 році "І будуть люди" екранізували. Зараз 12-серійний серіал можна подивитися в вільному доступі онлайн.
Скрин серіалу "І будуть люди". Фото: Суспільне Кропивницький