У Кропивницькому презентували 150 традиційних українських ляльок Олени Мединської

У Кропивницькому в обласному центрі народної творчості презентували півтори сотні традиційних українських ляльок: у вбранні нареченої, без облич, а ще вузлові, стінні, юдейські. Їх створила кропивницька майстриня Олена Мединська. Виставку присвятили до Всесвітнього дня ляльки, який відзначають 8 червня.

Олена Мединська створює свої вироби за етнографічними матеріалами досліджень народної ляльки, які робилися з 19 століття і дотепер. Це ляльки середньої Наддніпрянщини, Одещини, Східного Поділля, також Давнього Єгипту та юдейські.

Захоплення народною лялькою розпочалося десять років тому, розповіла майстриня.

"Моя сестра подарувала мамі ляльку-мотанку, вона мені сподобалась, бо була дуже незвична. Я шукала про них інформацію, потім спробувала сама зробити. Мене більше цікавило походження: звідки вони взялися? І так почалася моя дослідницька і творча діяльність – популяризація української традиційної культури, а саме ляльки".

Робота Олени Мединської. Суспільне Кропивницький

На виставці є ляльки, які робили саме на Кіровоградщині: зокрема з марлі з міста Новомиргород, з села Помічна. Загалом для нашого регіону характерна лялька з качана кукурудзи – його огортали тканиною, створюючи образ ляльки.

Лялька з кукурудзи — праворуч, зроблена з тканини у червоний горох. Суспільне Кропивницький

Також представлені ляльки у вбранні жителів Київщини. Вони створені за замальовками француза П'єра Де ля Фліза, який жив у другій половині 19 століття. Він проводив етнографічне дослідження Київської губернії на замовлення Російського географічного товариства.

Ляльки за замальовками Де ля Фліза. Суспільне Кропивницький

Українську народну ляльку в Україні почали досліджувати із середини 19 століття, розповіла етнологиня Світлана Проскурова.

"Народна вузлова лялька мала й очі, і ротик, і ніс. А лялька, яку ми бачимо без обличчя, яку сьогодні майстрині вважають оберегом, то, скоріше за все, винахід майстринь у двохтисячних роках".

Презентуватимуть виставку протягом місяця.