У небі над Олександрією на Кіровоградщині спостерігають північне сяйво

Північне сяйво над Олександрією. Суспільне/Сергій Великий

Над містом Олександрія Кіровоградської області спостерігають північне сяйво. Небо набуло рожево-фіолетових відтінків.

Північне сяйво над Олександрією. 10 травня 2024. Суспільне/Сергій Великий

У коментарях у Telegram Суспільне Кропивницький читачі діляться фото яскравого неба й над Кропивницьким.

Небо над Кропивницьким. 10 травня 2024. Cуспільне/Володимир

Які фактори зумовлюють появу північного сяйва?

Для того, щоб спостерігати явище північного сяйва, потрібно, щоб збіглися кілька факторів, розповів Суспільному завідувач відділу радіофізики та геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України Андрій Залізовський.

"Треба мати небо безхмарне. Явище спостерігається на горизонті. При таких магнітних бурях для України — це більш-менш звичайна річ. До сяйва призводить інжекція коронарних сонячних мас", — пояснює науковець.

Над містом Олександрія Кіровоградської області фіолетово-рожеве небо. 10 травня 2024. Суспільне/Сергій Великий

Як часто північне сяйво з'являється в Україні?

За низьким чи середнім рівнем сонячної активності спостерігати явище північного сяйва в Україні можна приблизно раз на рік, стверджує Андрій Залізовський.

"З 2017 року магнітних бур, які потенційно могли призвести до того, щоб ми бачили сяйво, було близько п'яти. Якщо все складається, приблизно раз на рік. У найближчі два-три роки є ймовірність, що явище буде частіше, тому що зараз ми близько до максимуму сонячної активності", — говорить науковець.

Північне сяйво — оптичне явище світіння окремих ділянок нічного неба в полярних районах, яке швидко змінюється. Виникає у верхніх шарах атмосфери планети під впливом потоків заряджених частинок, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів.