"Документи є, але нас не чують". На Кіровоградщині парафіяни ПЦУ рік не можуть зайти у храм через дії УПЦ

Ексклюзивно

Парафіяни Православної церкви України з селища Приютівка на Кіровоградщині майже рік не можуть зайти у храм та проводити там богослужіння. Рішення перейти у підпорядкування Православної церкви України Кропивницької єпархії від Української православної церкви Олександрійської єпархії релігійна громада селища ухвалила 27 травня 2023 року. Тоді за це проголосували 70 людей. За рік, що минув після цього, ні рішення судів, ні заяви у поліцію не змусили релігійну громаду Української православної церкви залишити храм. Чому так відбувається у спеціальному репортажі Суспільного.

27 травня 2023 року релігійна громада в Приютівці вирішила провести збори, щоб перейти до ПЦУ. Учасники зборів хотіли зібратися в будинку культури, але їх всередину не пустили люди, які співали молитви російською мовою. Парафіянка ПЦУ Алла Артемчук сказала, що в учасників зборів забирають апаратуру. А священникові ПЦУ Олегові Дону порвали одяг. Це видно на відео, яке зняли учасники зборів.

"Нам перешкоджають. Наші хлопці гинуть не для того, щоб оцей московський патріархат був на нашій Україні", — сказала Алла Артемчук.

Збори провели в зачиненому автобусі, під охороною поліції. Там учасники реєструвалися, голосували про перехід до Православної церкви України й затвердили новий статут.

Священники Української православної церкви від коментарів тоді відмовились. Прокоментувала адвокатка релігійної громади парафії УПЦ Наталія Богачова.

"Коїться злочин. Це рейдерський захват шляхом підміни релігійних зборів зборами територіальної громади. Жодна особа, яка намагається сьогодні зібрати збори, не належить до релігійної громади. От є юрист єпархії, який представить документи, у яких все чітко відповідає закону, який передбачає перехід. Також статут, де прописано, що такі збори збирає виключно настоятель УПЦ святителя Георгія Побідоносця. Тільки з його дозволу збираються такі збори".

Біля будинку культури віряни УПЦ співають молитви та не пускають на збори жителів громади. Селище Приютівка Кіровоградської області. 27 травня 2023 року. Суспільне Кропивницький

Віряни УПЦ заблокували автобус, у якому громада проводить збори. Селище Приютівка Кіровоградської області. 27 травня 2023 року. Скріншот з відео. Суспільне Кропивницький

У червні 2023 року обласна адміністрація визнала законним і підтвердила перехід релігійної громади Великомученика Юрія Переможця Кропивницької Єпархії у селищі Приютівка до Православної церкви України, сказав начальник управління комунікацій з громадськістю Віталій Останній. За його словами, 16 серпня 2023 року внесли зміни до державного реєстру юридичних осіб. І після цих реєстраційних дій майно залишається за тією громадою, яка й перейшла до ПЦУ.

Виписка з державного реєстру юридичних осіб. Олег Дон

Реєстрація статуту. Олег Дон

22 вересня 2023 року Приютівська селищна рада ухвалила рішення, що земельна ділянка, на якій розташована церква, переходить у постійне користування релігійної громади Православної церкви України. За словами голови Приютівської громади Андрія Коломійцева, громада ПЦУ надала всі потрібні документи.

"Щодо безпосередньо взаємовідносин між УПЦ та ПЦУ, то ці питання, я впевнений, мають вирішуватися в юридичній площині, тому що це приміщення, яке збудоване, воно на сьогодні не введене в експлуатацію, і сьогодні тільки суд має зробити висновок".

Витяг з рішення про внесення змін до рішень сесії Приютівської селищної ради. Олег Дон

Витяг з державного реєстру речових прав (про право постійного користування земельною ділянкою). Олег Дон

15 жовтня 2023 року парафіяни Православної церкви України з селища Приютівка все одно не змогли потрапити у храм. Щоб провести молебень, спиляли замок і зайшли на територію церкви. Зробили це законно, сказав священник ПЦУ Олег Дон.

"З 27 травня, коли провели збори й громада постановила, що українській церкві у Приютівці бути, минуло майже п’ять місяців. Сьогодні ми заходимо в цей храм, наявні всі документи, що це наша церква, і ми тут можемо молитись своєю українською мовою є. Ми не злодії. Ми не крадькома, не потайки заходимо в церкву, а серед білого дня".

Тоді між вірянами Православної церкви України та Української Православної церкви сталась сутичка. Секретар управління Олександрійської єпархії УПЦ Михайло Бобурка доводив, що храм належить громаді Української православної церкви.

"Тут сьогодні була служба, люди молились. Розійшлись по своїх домівках, і тут ми дізнаємось, що не зрозуміло які люди захопили храм, зрізали замки, поставили свої замки на ворота. У храмі знаходяться наше там майно, службова література. Тобто ніхто не має права. Нам не показали документів. Ніхто не сповістив, що тут має бути хтось інший. Ми з нічим не згодні".

Віряни та представники УПЦ заблокували вхід у храм. Селище Приютівка Кіровоградської області. 15 жовтня 2023 року. Суспільне Кропивницький

Парафіянка УПЦ Тетяна також вважає, що храм захопили.

"Так би мовити, зрізали самі замки. Ніякого не було попередження, що хтось хоче прийти. Я думаю, що ми свій храм таки відстоїмо, не віддамо нікому. Ми підкоряємось нашому архієрею блаженнішому Онуфрію Київському".

Парафіянка ПЦУ Зоя Безверха розповіла, що ходила до цього храму 10 років.

"А потім, як почалось це все, негаразди в Україні, і дізнались, що церква російська, що всі наші копійки йдуть на Росію, я перестала ходити. Був у нас батюшка отець Євгеній. Ми будували цю хресну школу. І чоловік мій, і багато парафіян будували".

28 квітня 2024 року парафіяни Православної церкви України зібралися на богослужіння у Вербну неділю. Прийшли пів сотні людей. На церковне подвір’я їх не пустили парафіяни та священники Української православної церкви. Їх тут було тридцятеро.

Священники й парафіяни УПЦ. Селище Приютівка Кіровоградської області. 28 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Парафіянин УПЦ Володимир Пономаренко запропонував парафіянам ПЦУ організувати свою церкву й повідомив, що тривають судові розгляди.

"Документи у суді перебувають. От коли прийдуть документи із суду, і все, питання хай вирішують".

Священник Православної церкви України Олег Дон розповів, що Кропивницький апеляційний суд 16 жовтня 2023 року відмовив у скарзі щодо визнання незаконним та скасування рішення зборів релігійної громади про перехід у підпорядкування Православної церкви України.

Отець Олег Дон і парафіяни ПЦУ. Селище Приютівка Кіровоградської області. 28 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Скаргу УПЦ залишили без задоволення. Суспільне Кропивницький

Скаргу УПЦ суд залишив без задоволення. Суспільне Кропивницький

Також, за його словами, 22 січня 2024 року Олександрійський відділ державної виконавчої служби відкрив виконавче провадження, яким забороняє управлінню Олександрійської єпархії УПЦ та будь-яким іншим особам перешкоджати релігійній організації "Релігійна громада великомученика Юрія Переможця" Кропивницької єпархії ПЦУ користуватися земельною ділянкою та майном на ній.

"Це виконавче провадження довели до відома керівника Олександрійської єпархії Валерія Гончаренка, він же митрополит Боголеп".

Постанова про відкриття виконавчого провадження. Суспільне Кропивницький

Ієрей УПЦ Діонісій і парафіяни УПЦ сказали, що зараз це рішення оскаржується в апеляційному суді й вони "не уповноважені показувати ніяких документів". За словами ієрея Діонісія, потрібен законний привід, щоб священники УПЦ залишили церкву. Також сказав, що вони незалежні від російської православної церкви, й у їх життя "ніхто не вмішується".

"Якщо буде законна причина (рішення суду), ми як громадяни України, які виконують всі закони, зокрема, Конституцію України, — будь ласка!".

Чому не виконується виконавче провадження, Суспільне дізнавалось в Олександрійському відділі державної виконавчої служби. У відповіді на інформаційний запит отримали відповідь від виконувача обов’язків начальника відділу Романа Тягнія.

"Відсутні правові підстави для надання запитуваної вами інформації. З загальнодоступної інформації повідомляємо, що у відділі на виконанні дійсно перебувало виконавче провадження з примусового виконання ухвали Господарського суду Кіровоградської області від 18.01.2024 року, яке станом на 01.05.2024 закінчено".

Відповідь на запит Суспільного. Суспільне Кропивницький

Чим саме закінчилось, виконавча служба відповіді не дає, посилаючись на таємницю.

"Згідно з частиною другою статті чотири Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень органів влади", державний виконавець повинен здійснювати свою роботу сумлінно, не розголошувати в будь-який спосіб професійну таємницю".

Священник Олег Дон сказав, за невиконання рішень судів та перешкоджання проведення богослужінь у церкві, звернулися в Олександрійський райвідділ поліції.

"Я не розумію дії Національної поліції. Кримінальне провадження порушене з виконання рішення суду, і хоч би тобі що".
Відповідь поліції Олегові Дону, який писав заяву через те, що ПЦУ перешкоджають користуватися земельною ділянкою. Олег Дон

Заступник начальника Олександрійського райвідділу поліції Віталій Кравцов сказав Суспільному, що не уповноважений надавати коментарі стосовно кримінально провадження, оскільки "це є таємниця слідства".

За невиконання судових рішень передбачена кримінальна відповідальність, пояснила юристка Євгенія Захарченко. Це позбавлення волі до трьох років або штрафні санкції від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Це від восьми з половиною тисяч гривень до 17 тисяч. Якщо не виконується рішення суду, виконавець має право подати заяву до поліції, але відкрити провадження, внести до ЄРДР, організувати розслідування зобов’язана поліція, а не виконавець.

Речниця поліції області Віталіна Бевзенко сказала, що повноваження з виконання рішень суду, контроль за виконанням рішень суду відповідно до чинного законодавства України покладено на виконавчу службу міністерства юстиції України й належить виключно до їх компетенції.

Освячення верби для парафіян Православної церкви України священник провів біля паркану церкви.

Вербу парафіяни ПЦУ освятили під парканом церкви. Селище Приютівка Кіровоградської області. 28 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Парафіянка ПЦУ Наталія Фесун каже, що хоче зайти в храм, щоб помолитися за українське військо.

"Помирають наші хлопці, дівчата, а ми не можемо навіть зайти у церкву помолитися за них!"

Парафіянка ПЦУ Оксана Мошна вважає, що громаду не чують.

"Ми живемо на своїй землі й хочемо молитися українською мовою у своїй церкві. Своїй, українській, але не московській. Нас не чує виконавча влада. Шкода, що нам не допомагають. Спостерігають — так, охороняють порядок — так, але нас ніхто не чує".