На Кіровоградщині зменшили посівні площі гречки. Яку ціну прогнозують

У Кіровоградській області 2024 року, якщо порівнювати з попереднім, посівні площі гречки зменшили на 300 гектарів. Ціни на цю крупу цьогоріч стабільні: гречка подешевшала наприкінці минулого року й відтоді не дорожчала. Суспільне дізнавалось, яку ціну прогнозують надалі.

Зменшення посівних площ до 2300 гектарів керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова пояснила перевиробництвом гречки.

"2021 року було півтори тисячі гектарів, 23-го – 2600 плюс сприятливі погодно-кліматичні умови. Бум виробництва гречки припав на орієнтири аграріїв отримати гроші. Але це призвело до того, що зараз ми маємо запаси – на зернових складах області є 500 тонн гречки, а на зернових складах України – 34 тисячі тонн".

Зниження вартості гречки цього року було прогнозованим, вважає економічний аналітик, працівник Інституту світової економіки Всеволод Степанюк.

"Така ситуація склалася тому, що був досить гарний врожай. Плюс те, що споживачів в Україні стало менше. Тобто перевиробництво продукту на ринку привело до різкого зниження цін та збитків для виробників. Таки ситуація може призвести до того, що у цьому році значно менше посіють, а у наступному році буде зростання цін".

Зі слів аналітика, спрогнозувати, якою саме буде ціна, нині складно.

Відмовились сіяти гречку, бо лишилась на складах

В одній з агрофірм з Кропивницького району Кіровоградщини гречку вирощують 15 років. Цього року не сіятимуть, сказала керівниця фірми Олена Крутько.

"З такою ціною ми вирішили її замінити цього року. Погода сприяє – тож там, де планували гречку, посіяли горох і трохи кукурудзи".
Олена Крутько показала гречку, яку зберігають на складі.

Торішній врожай – близько сотні тонн, зі слів Олени Крутько, мають змогу зберігати.

"З моменту збору врожаю не продали жодної тонни. Тоді, наприкінці літа 2023 року, тонна коштувала близько восьми тисяч гривень. Нині найбільша ціна, яку нам пропонують – десять тисяч. Але торішня собівартість її – 15 тисяч. Тому продавати, на нашу думку, невигідно, але є можливість її зберігати – будемо зберігати".

Ціна гречки у Кропивницькому

У магазинах Кропивницького кілограм гречки можна купити за 22 гривні. Це втричі дешевше ніж 2022 року й удвічі – ніж торік. Зі слів підприємниці з кропивницького ринку Олени Чехр, за останні 2,5 роки найдорожчою вона була у серпні 2022-го.

"Ціну формують постачальники. Ми ж залежимо від закупки".
Гречка на кропивницькому ринку, квітень 2024 року.

Керуюча кропивницького супермаркету Людмила Животовська сказала, що вони продають гречку на вагу і фасовану. На вагу – найдешевша: 22 гривні 19 копійок за кілограм.

"Це наша місцева гречка – з Новоукраїнського району. Немає такого ажіотажу, який був на початку 2022 року. Тоді люди масово скуповували цю продукцію. Торік збільшили посівні площі, висока урожайність була – тому ціна знизилася".
Гречка у кропивницькому супермаркеті, квітень 2024 року.

Зі слів покупчині Світлани Мельник, коли востаннє купувала гречку, вона коштувала 30 гривень.

"А ще раніше – 60, а зараз – 22 гривні".

За даними Державної служби статистики, у серпні 2022 року середня вартість кілограму гречки становила 92 гривні 73 копійки, у грудні – знизилася до 73 гривень 85 копійок. Торік у квітні гречка подешевшала до 53 гривень 57 копійок за кілограм. Цьогоріч даних за квітень у Держслужби статистики поки немає. За інформацією Суспільного, на ринках Кропивницького найнижча ціна за кілограм гречки – 26 гривень, найдорожча – 32. У магазинах ціни коливаються від 22 до 42 гривень за кілограм.