Через обстріли енергетичних об’єктів у Кропивницькому зростає попит на генератори

Ексклюзивно

У Кропивницькому у квітні збільшився попит на генератори. Причина – обстріли російською армією енергетичних об’єктів України та аварійні відключення електрики 22 та 29 березня.

Взимку генератори купували раз на місяць, нині – раз на тиждень, розповів Суспільному продавець Олег Ситнік. З його слів, ціна на них зменшилась влітку 2023 року, відтоді не підвищувалась.

"Малий генератор доходив до 35 тисяч. Такий самий можна порівняти до восьми тисяч. Якщо дешевші впали до п’яти тисяч, то такі коштували 22-23 тисячі. В основному беруть 2-3 кіловати для побутових потреб".

За словами продавця, купують для домівок і перетворювачі напруги.

"Частіше стали купувати. Деякі купують разом із генератором, щоб зекономити пальне. Це замінник генератора, якщо електрику вимикають ненадовго. Для нього обов’язково треба акумулятор. Чим більший акумулятор, тим довше працюватиме інвертор. Увімкнути світло, телевізор, найпростіше обладнання, що не потребує багато напруги. Ціни різні – від 1300 гривень і до 6,5 тисяч".

Приватний підприємець Сергій Мажар розповів, що після того, як у березні та квітні в Україні почастішали обстріли енергетичної інфраструктури російською армією, люди почали частіше купувати генератори.

"До нового року ще трохи генератори брали, бо не знали, що воно буде. З січня по березень взагалі було затишшя. І ось, коли був масований удар по Харківщині, декілька було відключень у нас в області – до п’яти генераторів люди взяли".

Кропивничанин Микола Вишневський, щоб економити електрику вдома, сказав, користується енергоощадними лампочками.

"Акумулятор в мене й інвертор. Загалом же воно все дороге — треба викласти 100-150 тисяч, щоб зробити собі гібридну якусь станцію".

Кропивничанин Михайло Колодєєв розповів, що на випадок відключень має обладнання, яке придбав до повномасштабного вторгнення.

"Генератор є хороший. Газовий котел й холодильник – що треба в домі – він все тягне. Маю ще буржуйку".

Чи застосовуватимуть графіки аварійних відключень влітку

Графіки аварійних відключень можуть застосовувати влітку, адже через спеку збільшиться споживання електроенергії, вважає заступник директора обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов.

"Згідно зі статистикою споживання, у липні-серпні, коли температура сягає своїх максимумів, споживання через роботу кондиціонерів зростає на досить значні величини. Тоді й може з’явитись високий ризик нестачі потужності в енергосистемі. Міністерство енергетики говорить про можливі дефіцити потужності в енергосистемі України".

Олег Соловйов пояснив, що застосування графіків відключень на Кіровоградщині не залежить від того, чи будуть пошкодження енергетичної інфраструктури саме в регіоні, тому що українська енергосистема – єдина. Він радить звертати увагу на рекомендації від Укренерго і не вмикати потужні електроприлади у години пік – з 8:00 до 10:00 та з 18:00 до 23:00.

"Це кондиціонери, це, можливо, якісь насоси на перекачування води для поливу".

Крім того, радить тримати павербанки зарядженими, мати ліхтарі на акумуляторах.