Суд над розвідником Червінським у Кропивницькому. Справу розглядатиме колегія суддів

Доповнено

У Кропивницькому в Кіровоградському районному суді продовжили розгляд справи колишнього виконувача обов'язків командира частини Сил спецоперацій Романа Червінського. СБУ звинувачує його у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому “Канатове” в Кіровоградській області та знищені українських літаків. Перед засіданням містяни зібрались на його підтримку.

Вимагають звільнити Романа Червінського з-під варти, сказала Суспільному учасниця акції з Києва Тетяна Дубровська.

"Багато різних міст підтримують нашого воїна, який сидить за ґратами за придуманими звинуваченнями. Сидить майже рік. Перенесли суд сюди з Києва. Сподівались, що громадськість сюди не підтягнеться, бо це важко і дорого, але ми всі тут і будемо ходити, скільки це необхідно".
Кропивничани перед засіданням суду над Червінським. Суспільне Кропивницький

Після акції, люди, які прийшли підтримати Червінського, перейшли до зали суду. Їх, за підрахунками кореспондентки Суспільного, було 30.

Кропивничани у залі суду під час засідання у справі Романа Червінського. Суспільне Кропивницький

Попереднє підготовче засідання в цій справі було заплановане у Кропивницькому 12 квітня. Тоді його перенесли. За словами голови суду Ігоря Гершкула, через "відсутні докази належного повідомлення потерпілої сторони, яка повинна брати участь у засіданні".

Підозрюваний Роман Червінський назвав звинувачення безпідставними. Вважає, опинився за ґратами за критику влади.

"Всі мене знають в специфічних сферах — в СБУ, в ГУР. Усі знають, що ми робили. Але зараз я тут і вимушений виправдовуватись за звичайну брехню. Ви вже рік бачите, як просто написали брехню, що я комусь щось повідомив, і я рік доказую, що цього не було".

Адвокати Романа Червінського подали до суду клопотання про колегіальний розгляд справи й про призначення запасного судді через складність кримінального провадження, розповів захисник Андрій Йосипов.

"На глибоке переконання захисту і Червінського, це кримінальне провадження політично заангажоване й політично вмотивоване. Запасний суддя забезпечить дотримання розумності строків у цьому кримінальному провадженні".

Прокурори заперечили клопотання, вважаючи його передчасним.

"Такі питання відповідно до пункту 2 частини 3 статті 315 вирішуються при призначенні підготовчого судового засідання до судового розгляду. Ми зараз не вирішуємо питання про призначення підготовчого засідання. Прошу заявлене клопотання залишити без розгляду", — сказав прокурор Віктор Кобець.

Вислухавши сторони, суддя Ігор Гершкул ухвалив рішення частково задовольнити клопотання. Далі справу розглядатиме колегія суддів.

"Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за якими передбачено покарання позбавлення волі понад 10 років, здійснюється колегіальним судом у складі трьох суддів. Клопотання в частині розгляду кримінального провадження колегіальним судом відповідає вимогам статті КПК. А тому суд вважає, що клопотання в цій частині відповідає задоволенню.

Запасного судді не буде.

"Статтею КПК передбачено, що у кримінальному провадженні, для розгляду якого потрібен значний час, повинен бути призначений запасний суддя. Але клопотання в цій частині не підлягає задоволенню, оскільки в Кіровоградському районному суді мають повноваження і здійснюють судочинство лише троє суддів", — пояснив Ігор Гершкул".

Ухвала суду оскарженню не підлягає. Дата наступного засідання буде відома після визначення колегії суддів системою автоматизованого розподілу.

Що відомо про обстріл аеродрому "Канатове"

23 липня 2022 року російські військові вдарили ракетами по Кіровоградській області, зокрема атакували аеродром "Канатове". За словами голови ОВА Андрія Райковича внаслідок обстрілу загинули двоє працівників відомчої охорони трансформаторної підстанції та військовий. Поранень зазнали 19 людей.

Згідно з матеріалами слідства, армія РФ завдала ракетного удару по аеродрому через самовільні дії українських військових.

Правоохоронці вказали, що колишній виконувач обов'язків командира однієї з частин Сил спецоперацій Роман Червінський був одним із групи людей, які вирішили заволодіти літаком ПКС РФ. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України.

У результаті російські військові отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище.

Як розповів речник СБУ, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів. Червінський вважає, що операція не могла призвести до ракетного удару по аеродрому “Канатове”, бо вона була погоджена із високим військовим керівництвом.

21 квітня СБУ оголосила Червінському підозру в перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.

Колишній співробітник ГУР Міністерства оборони Роман Червінський — один з розвідників, які організовували операцію із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер".