Укуси, напади, сказ: чому у Кропивницькому влада не будує притулок для тварин

Ексклюзивно

У Кропивницькому в єдиній системі місцевих петицій необхідну кількість голосів для розгляду набрала петиція щодо розв'язання питання безпритульних собак. Вона називається "Безпритульні собаки: хто винен і що робити". Журналісти Суспільного шукали відповіді на питання: як зменшити кількість цих тварин на вулицях, куди звертатись, якщо вас вкусила собака, чи достатньо у місті притулків для тварин і що пропонує місцева влада.

Автори петиції просять "розв'язати проблему гуманним способом в рамках чинного законодавства". Її співавторка Оксана Петруляк просить владу звернути увагу на це питання: "Ця петиція — це крик душі. Іду я на роботу — проблема і собаками, іду з роботи — проблема з собаками. Потрібно створити центри утримання собак на державній основі, за гроші з бюджету міста. Щоб була організація — відловлювали цих собак, стерилізували, прилаштовували в домівки".

13-річного Владислава Шевченка безпритульний пес вкусив за губу цієї осені. Зі слів матері, сину наклали шість швів. Владислав виходив зі школи, хотів погладити собаку.

"Телефонує моя дитина, — розповіла його мама, — плаче, кричить: "Мамо, приїдь, збери мене, я на зупинці, я весь у крові. Поїхали до травмпункту, вакцини, звичайно, немає в нас від сказу, взагалі в області. Нам сказали спостерігати за собакою тижні два. Проблема із собаками є, вони бігають і по вісім, і по 10 штук, боїшся іти додому".

На семирічну Вікторію собака напала біля ринку, розповіла її мама Тетяна Глушко:

"Ми з дитиною йшли до магазину, проходила зграя — штук 10 собак. І одна з них просто підбігла до дитини й вкусила за ногу. Ми одразу звернулись в травматологію, собаку не ловили. Цілий місяць робили щеплення".

Завідувач травматологічного відділення Вадим Власенко каже, через укуси собак люди звертаються щодня. "Кожен другий випадок — це безпритульні собаки. Гомілка та стегно — найбільш типові укуси саме безпритульних собак. Ззаду нападають. Антирабічна вакцина тепер видається на конкретну людину. Якщо тварина домашня, достатньо наглядати за нею десять днів. Якщо жива, то не потрібна вакцина".

Кількість покусаних людей безпритульними собаками у Кропивницькому збільшилась

Торік через укуси безпритульних собак до лікарень Кропивницького звернулись 133 людини, за три місяці цього року 92. Це інформація від головної санітарної лікарки області Надії Оперчук. Безпритульні собаки можуть хворіти на сказ — гостре інфекційне захворювання, яке не лікується, говорить лікарка.

"Якщо вас укусила безпритульна тварина, чи домашня тварина, яка не вакцинована від сказу, обов’язково треба звернутися за допомогою до закладу охорони здоров’я. Вакциною Кіровоградська область на даний час забезпечена. Є 860 доз, вакцинація безплатна. Ми стурбовані збільшенням кількості укусів і нападів тварин".

Скільки нині в Кропивницькому безпритульних собак невідомо

Останній підрахунок був у 2016 році. Тоді нарахували вісім тисяч, розповіла керівниця громадської організації захисту тварин "Бім" Катерина Дорош. Вона 15 років рятує покинутих собак і котів.

"Фізично просто "тягти" велику кількість тварин ми не зможемо. Забираємо тих, які постраждали від аварій, стареньких, забирати всіх собак міста ми просто не можемо".
Притулок для тварин "Бім" у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

У притулку громадської організації нині живуть 250 тварин, яких привезли з прифронтових областей. Усього, за даними керівниці, тут прихистили 450 тварин. Щомісяця на утримання витрачають 100 тисяч гривень — це гроші благодійників, говорить Катерина Дорош. Вважає, кількість безпритульних собак збільшилась, бо люди виїжджали через війну і покинули тварин. Ще одна причина — відсутність стерилізації.

Притулок "Бім" — один з двох у Кропивницькому, який утримують за гроші благодійників. Комунального притулку в місті немає.

Робота з безпритульними тваринами у громадах області досить безсистемна і хаотична, говорить речниця держпродспоживслужби Наталія Шевченко: "Зводиться, зокрема, до окремих зусиль волонтерських організацій". Зі слів речниці, собакам щороку потрібно робити щеплення від сказу. Торік в області вакцинували 900 безпритульних тварин.

"Наші ветеринарні лікарі забезпечені вакциною в достатній кількості й ми готові долучатись до роботи з вакцинації, в тому числі тварин безпритульних, якщо буде здійснюватися їх вилов, якась організація поводження з цими тваринами".

Дофінансовувати створені волонтерами притулки не можуть, сказав заступник міського голови Олександр Вергун:

"На сьогодні законодавчо ми не можемо це зробити. Тому що є певний перелік вимог, яких мають дотримуватися і ці організації, і ми, як надавачі бюджетних коштів. На сьогодні це неможливо зробити".

В Олександрії на волонтерські притулки для тварин торік виділили 160 тисяч

В місті Олександрія Кіровоградської області притулок для собак організували на території колишнього заводу. Тут живуть 110 собак. Притулок 2,5 роки тому створила Олена Котова. Вона голова громадської організації "Зоодопомога". "Люди мною маніпулюють. І дуже сильно, – розповіла вона. - Вони мені дзвонять: Альона, забери собаку. А я кажу: "Навіщо її забирать, давайте допоможу зі стерилізацією. Ні, ми її вб’ємо, якщо ти її сьогодні не забираєш".

Потреби притулку забезпечують за гроші від благодійників. З міського бюджету торік виділили 60 тисяч гривень. Ще 100 тисяч – другому притулку, який теж створили волонтери. Цьогоріч на утримання безпритульних тварин в Олександрії планують виділити 100 тисяч, сказав керівник справами виконкому Сергій Завалій.

"Ми прийняли відповідну програму, для підтримки саме цих двох ГО. Вони нам дають свою потребу, ми розглядаємо, і за фінансової спроможності виділяємо гроші. Це гроші й на придбання вольєрів, і на харчування тварин".

За словами Сергія Завалія, поки триває війна, створювати комунальний притулок у місті не планують.

У Вінниці муніципальний притулок для тварин працює з 2019 року

Тоді на будівництво витратили понад сім мільйонів гривень з бюджету громади. На роботу притулку потрібно від трьох до п’яти мільйонів на рік, розповів його керівник Леонід Зелінський. Гроші з бюджету громади йдуть на зарплату працівників, комунальні послуги, на утримання тварин, стерилізацію та ліки.

"Притулок працює більше як стерилізаційний центр. Програма розрахована на те, що тварина перебуває до 20 днів тут. Її відловлюють, вона на карантині певний період, потім робиться операція, післяопераційний період. Далі працює кінолог, який дивиться, чи тварину можна соціалізувати, і ми її відпускаємо у місто. Іншим шукають родину. Для того, аби контролювати чисельність безпритульних тварин у місті, їх треба стерилізувати. Іншого шляху немає".

Стерилізація тварин не розв'яже проблему, вважають у Кропивницькій міськраді

У Кропивницькому цьогоріч на програму стерилізації безпритульних тварин виділили з бюджету 400 тисяч гривень. Цього вистачить на стерилізацію 180 собак, порахував заступник міського голови Олександр Вергун.

"Торік ця програма не працювала. В цьому році кошти передбачені, але програма ще не запрацювала".

Програма не працює, бо не мають працівників, які будуть ловити тварин. Вакансії оголошені у центрі зайнятості, вони вільні.

"Питання стерилізації не вирішує ту проблему, яка є, — вважає заступник голови. – Ну зробили стерилізацію тій тварині, через три дні її знову випустили. Потрібно все ж таки будувати притулок і їх утримувати".

За словами Олександра Вергуна, ділянку для будівництва притулку знайшли. Де саме, не розповідає.

"Це питання у нас вивчалось до 2022 року. На 2021 рік, на рік утримання потрібно було близько 10 мільйонів гривень. Це і харчування, і будівництво вольєрів, ну і заробітна плата. На сьогодні такі розрахунки не робились. Це важлива тема, але є більш першочергові задачі".

Як у міськраді Кропивницького відреагували на петицію про безпритульних собак

Петицію "Безпритульні собаки: хто винен і що робити" розглянула комісія з питань житлово-комунального господарства. Вирішила:

  • доручити управлінню житлово-комунального господарства та комунальному господарству "Універсал 2005" пришвидшити пошук ловців безпритульних тварин,
  • забезпечити вилов собак, стерилізацію, вакцинування, чипування, зокрема, з залученням громадських організацій,
  • вивчити досвід інших міст і внести пропозиції щодо безпритульних тварин у програму на наступний рік.

Про створення притулку мова не йде. До цього питання, зі слів заступника міського голови, повернуться після перемоги.