На Кіровоградщині податківці шукають неоформлених працівників на підприємствах

Працівники податкової почали перевірки підприємств Кіровоградської області. Шукають неоформлених працівників і штрафують роботодавців. Через офіційне оформлення сплачуються внески у пенсійний фонд й податки у державний та місцевий бюджети. На Кіровоградщині під час воєнного стану збільшилася кількість незадекларованих працівників.

У 2020 році виявили за результатами перевірок 44 неоформлені працівники, у 2021 році — 20, у 2022 — 104, у 2023 — 115 людей, розповів начальник відділу податкової служби області Роман Грущак.

"Відповідальність може становити 10 мінімальних зарплат, у разі повторного протягом двох років — 30 мінімальних заробітних плат. Другий раз — 213 тисяч гривень".

За його словами, обмеження на кількість перевірок немає.

Про перевірку завчасно не попереджають, розповіла інспекторка Тамара Чудіна. Магазини перевіряють як за зверненням людей, так і просто для аналізу. Цього разу прийшли в один з кропивницьких супермаркетів.

"Придбаємо якийсь товар. Це у нас вже є підтвердження виконання роботи. Потім вручаємо цій людині, які здійснила розрахункову операцію, копію наказу про проведення фактичної перевірки. По чеку ми бачимо, яка фізична особа-підприємець здійснює тут діяльність. Потім з’ясовуємо, чи укладений трудовий договір, чи отримують заробітну плату. Ми будемо аналізувати, чи дійсно подавалось повідомлення про прийняття такого працівника на роботу. Якщо виникнуть розбіжності — це буде акт з порушенням, і матеріали перевірки передаються до управління держпраці".

За словами Тамари Чудіної, повідомлення про прийняття працівника на роботу має бути до того, як працівник став до роботи. Якщо його подали "заднім числом", це вже порушення.

У супермаркеті опитали 20 людей й перевірили їхні документи по базах даних. За словами Романа Грущака, дізналися, що вони всі працевлаштовані.

Продавчиня цього супермаркету Єлизавета Гідулянова розповіла Суспільному, що декілька років тому мала досвід неофіційного працевлаштування. "Це був маленький період у моєму житті".