Громада на Кіровоградщині без бюджету: власні чи суспільні цілі переслідують депутати

Голова громади Андрій Флоря ліворуч та депутати групи "Розвиток громади". Фото: Суспільне Кропивницький

Мар’янівська громада — єдина в Кіровоградській області, яка не ухвалила бюджет на цей рік. За нього не голосують 13 з 22 депутатів, які входять у групу "Розвиток громади". Вони вимагають від голови, зокрема, зняти його преміювання на час дії воєнного стану та ухвалити програму допомоги ЗСУ. Голова громади припускає – група депутатів хоче лобіювати свої інтереси у земельних питаннях.

У Мар'янівській громаді 15 сіл, в яких понад п’ять тисяч жителів. Поки живуть відповідно до бюджету попереднього року, говорить голова громади Андрій Флоря. "Це дозволяє законодавство, але це не зовсім добре, тому що ціни відповідно до минулого року і мінімальні зарплати змінилися, і коштів не вистачає на покриття деяких статей".

За словами голови, бюджет, який пропонують затвердити – 84 мільйони гривень, на 14 більше, ніж торік. "Зокрема не вистачає на харчування у навчальних закладах, не вистачає на опалення дитячого садочка, не вистачає на заробітну плату нашим працівникам", — говорить він.

За словами Андрія Флорі, депутатська група висуває вимоги під час зустрічей. Але справа в земельних питаннях, які хочуть контролювати депутати: "З усіх цих питань завуальовано одне-єдине питання – це земля, це власні їхні інтереси, які вони й лобіюють".

Голова депутатської групи "Розвиток громади" Вадим Дроган ці звинувачення відкидає: "У нашій групі є і вчителі, і підприємці, тобто люди зібралися не по якихось фінансових чи робочих питаннях, а люди зібралися, в яких є одна думка стосовно нашого розвитку громади. Оскільки за три роки якогось такого розвитку ми не бачимо".

Передусім вимагають від голови зняти його преміювання на час дії воєнного стану та ухвалити програму допомоги ЗСУ. "Треба шукати якийсь вихід, — вважає Вадим Дроган. – Щоб законним шляхом ми могли допомогти кожному, хто звертається. Тому що на останній сесії до нас прийшов хлопець, який служить у ЗСУ, і попросив допомоги на антидронову пушку, яка коштувала 100 з чимось тисяч. Його дві години "промурижили", у кінцевому підсумку ми не маємо нічого".

Голова громади Андрій Флоря говорить, мають програму підтримки ЗСУ: "Ще у 22-му році ми ухвалили програму допомоги військовим, де передбачили 500 тисяч гривень. У цьому році ми розробили іншу програму, яка стосується допомоги військовим пораненим та сім’ям загиблих. На жаль, сесія не відбулася, програма на цей час ще не ухвалена. У цій програмі передбачено майже два мільйони гривень".

Програма допомоги ЗСУ у Мар’янівській громаді не діє, говорить директорка благодійного фонду "Вузлик" Ірина Крочак. "Збираємо кошти, проводимо ярмарки, робимо концерти, і купуємо одяг, взуття. Є, по суті, у громаді три благодійних осередки, і жоден із них не має можливостей якось достукатися і допроситися цієї допомоги!".

Ірина Крочак (ліворуч) з благодійного фонду Вузлик. Фото: Суспільне Кропивницький

Не ухвалений бюджет громади не впливає на виплату заробітних плат працівникам, сказав директор місцевого ліцею Артем Карачинський.

"А от питання, які стосуються таких організаційних моментів, як харчування – тут проблематично. Тому що нам на місяць, щоб дітей прохарчувати, потрібно 99 тисяч гривень. А враховуючи, що у нас 157 дітей харчуються в їдальні, важко буде батькам пояснити, чому дитина на цьому тижні їсти не буде".

Також директор ліцею нагадує, потрібно капітально ремонтувати спортивну залу.

Спортивна зала ліцею. Мар'янівська громада. Фото: Суспільне Кропивницький

Заступник голови обласної адміністрації Сергій Шеремет говорить, законодавство зобов’язує ухвалити бюджет у грудні. Якщо цього не відбувається, передбачається фінансування тільки захищених статей видатків: зарплата, енергоносії, медикаменти.

Згідно з законом "Про місцеве самоврядування в Україні", якщо сесійні засідання не відбуваються раз у квартал, а розгляд земельних питань – раз на місяць – це підстава для дострокового припинення повноважень місцевої ради, пояснила юристка Євгенія Захарченко. Також депутати можуть висловити недовіру сільському голові. Конфлікт можна було б вирішити перевиборами.

"Але знову таки ми впираємося у те, що воєнний стан і дострокові вибори поки неможливі. Однак, якщо знімуть голову навіть через голосування двох третин депутатів, то його обов'язки виконуватиме секретар".

Юристка вважає, Верховна Рада має змінити виборче законодавство і дозволити місцеві вибори на територіях, де не ведуться бойові дії. За інформацією голови громади, наступна сесія запланована на 22 лютого.