Цьогорічний НМТ триватиме чотири години. Поради кропивницької психологині, як налаштуватись

НМТ-2024 - тестування з чотирьох предметів за чотири години. Фото ілюстративне: Depositphotos

Як і минулого року, замість зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), випускники шкіл України будуть складати національний мультипредметний тест (НМТ). Цьогоріч він включає завдання з чотирьох предметів, які потрібно буде зробити за чотири години. Торік предметів було три, час — три години. Кропивницька психологиня Людмила Калашникова дала поради, як ефективно підготуватись та психологічно налаштуватись на такий екзамен.

Передусім йдеться про необхідність швидко перемикатися з одного предмета на інший, обмеженість у часі та нетривалий відпочинок між двома етапами цьогорічного тестування, говорить старша викладачка кафедри психології та соціальної роботи ЦДУ імені Володимира Винниченка та психологиня кропивницького "Ліцею "Науковий" Людмила Калашникова.

"Безсумнівно, мультитест викликає хвилювання у кожного 11-класника та його батьків. Треба пам’ятати, що успішність складання НМТ залежить не тільки від системи знань старшокласників, але й від їх емоційного стану та психологічної готовності до цього випробування".

Важливою умовою успішного складання НМТ є вчасно розпочата підготовка. Бажано було б працювати на позитивний результат протягом 10 та 11 класів. Ефективними можуть бути підготовчі курси до НМТ, або допомога досвідчених учителів, які допоможуть організувати систему підготовки до тестування.

Однак, готуватися до цього випробування можна й самостійно. Головне – скласти графік занять та дотримуватися його. Заняття повинні бути регулярними. Треба повертатися до навчального матеріалу, який викликає труднощі.

Психологи вказують на той факт, що тестам можна навчитися. Аналіз пробних варіантів ЗНО та НМТ минулих років допоможе зрозуміти ймовірні типи завдань та визначити коло питань, які потребують додаткового опрацювання. Бажано кожного дня практикуватися у виконанні тестових завдань. Під час проходження пробних тестів необхідно встановлювати таймер, що допоможе уникнути стрес-фактору під час НМТ та розвинути вміння сприймати час. На роздуми щодо кожного тестового завдання доцільно витрачати дві хвилини. Після кожного пробного тестування необхідно проводити роботу над помилками.

Враховуючи той факт, що перший та другий етапи НМТ у цьому році тривають по 120 хвилин, необхідно поступово збільшувати час роботи над пробними варіантами тестів й сформувати навичку вирішувати тестові завдання, не відволікаючись, протягом 120 хвилин.

Дуже важливою є підтримка старшокласників з боку батьків. Не можна критикувати випускників. Треба підбадьорювати їх та вселяти впевненість в успішному складанні НМТ. Дитина повинна бути впевненою в тому, що батьки люблять її й приймають такою, якою вона є.

Ось вісім рекомендацій, що стануть у пригоді під час роботи над тестовими завданнями під час НМТ:

  1. Думайте про поточне завдання. Обов’язково читайте завдання до кінця. Знайомтесь з усіма варіантами відповідей до нього.
  2. Використовуйте "закон виключення". Як засвідчує практика, багато тестових завдань можна вирішити за допомогою послідовного виключення тих варіантів відповідей, які явно є помилковими.
  3. Підключайте інтуїцію. Якщо декілька варіантів відповідей здаються правильними, то намагайтеся довіряти своїй інтуїції, яка розвивається за умови багаторазового вирішення пробних тестових завдань, які в більшості є типовими.
  4. Пропускайте складні та незрозумілі завдання. Це дасть вам можливість набрати максимальну кількість балів шляхом вирішення нескладних тестових завдань. Після завершення роботи над тестом треба повернутися до складних тестових завдань.
  5. Не засмучуйтесь якщо ви не змогли виконати завдання. Треба пам’ятати, що небагато випускників зможуть правильно виконати їх усі.
  6. Контролюйте час виконання завдань. Плануйте середній час на їх виконання з кожного предмета. Треба пам’ятати, що пройти тестування бажано за 2/3 (максимум за 3/4) відведеного часу. Це дозволить повернутися до складних завдань, які були пропущені.
  7. Треба вірити в позитивний результат НМТ. Пригадайте про свої успіхи в навчальній діяльності та про те, скільки часу і сил ви витратили на підготовку до НМТ.
  8. Пам’ятайте, що НМТ – просто випробування, яких буде багато у вашому житті.