Зі священником, без нього, із сутичками. Як відбувався перехід громад Кіровоградської області до ПЦУ

Ексклюзивно

У 2023 році в Кіровоградській області до Православної церкви України перейшли чотири громади. Події в кожній з них розвивались по-різному, розповів Суспільному керівник Кропивницької єпархії ПЦУ архієпископ Марк. В одній відбулись сутички, в іншій до ПЦУ перейшла громада разом зі священником, ще в одній – служителі УПЦ передали ключі від храму громаді, але самі залишились в Українській православній церкві. Керівник пресслужби Кіровоградської єпархії УПЦ Іоан Ганчин вважає – всі ці події відбулись у протизаконний спосіб.

Нині в Кіровоградській області є 142 громади ПЦУ і 289 УПЦ. З січня 2019 року, після отримання Томоса, до ПЦУ приєдналися 17 громад. Вісім з них – після повномасштабного вторгнення Росії.

Обставини переходу у громадах, які перейшли цьогоріч, складались по різному, розповів архієпископ Марк. "У Новомиргороді священники УПЦ передали ключ від храму громаді: таким чином уникли протистояння, розділення у громаді. Ті священники, які там служили, повелися гідно, вони бачили волю народу й вони з нею погодились". У Світловодську разом з громадою доєдналися до ПЦУ й священнослужителі. У Приютівці Олександрійського району громада ухвалила рішення про перехід, проте священники УПЦ чинили опір: "Російська церква скликала людей з інших населених пунктів, привозила їх туди, чинила протистояння. Хоча на сьогодні громада документально перейшла до ПЦУ, але своїм храмом користуватися, не можуть. Храм є заблокованим і до нього не дають доступ представники московського патріархату".

Сутички між вірянами у Приютівці

Тиск на громаду з боку УПЦ підтверджує начальник облуправління комунікацій з громадськістю Віталій Останній: "Ми бачили, що під’їжджають священники з усіх навколишніх сіл, привозять з собою вірян, фактично вмішуються у справи конкретної релігійної громади".

Секретар Олександрійської єпархії УПЦ Михайло Бобурка вважає події у Приютівські громаді рейдерським захватом приміщення церкви.

"Який може бути перехід? Я зараз зберу 50-70 чоловік, прийду в облраду, і там чиновник візьме і скаже: я вас зареєструю, і все. А насправді громада нікуди не переходила, вона залишається в лоні церкви".

Ключі від храму в Новомиргороді віддали вірянам ПЦУ

Храм Миколая Чудотворця у місті Новомиргород відійшов вірянам ПЦУ незаконно, вважає представник Кіровоградської єпархії УПЦ Іоан Ганчин. Мовляв, ініціаторами переходу були не релігійна громада, а громада території. "Релігійну громаду вигнали з храму, вона зараз збирається в іншому місці й далі перебуває у підпорядкуванні блаженнішого митрополита Онуфрія. А храм захопили – хай буде на їхній совісті. Ми готуємо позов і коли Господь дасть той час, коли ми будемо почуті, то ми скористаємось своїм правом на відновлення законного порядку користування цим храмом".

Житель Новомиргорода Іван Богданюк відвідував храм до переходу до ПЦУ, відвідує й нині. "Я вам скажу своє бачення того – це події такі людські відбуваються, що переходять туди-сюди, але церква залишається одна і це на церкву не повинно впливати".

У храмі з липня моляться українською мовою. Парафіянка Лідія Коваль вважає, агресія Росії пришвидшила цей процес: "Ми за Україну, за українську церкву, щоб найшвидше закінчилась війна. І діти наші повернулися. І мій син повернувся. За це боремося, молимося".

Так само вважає місцевий житель Вадим Батій: "Це треба було зробити дуже давно, і не після повномасштабного вторгнення, а ще 100 років тому. На жаль, наші батьки, діди й прадіди не змогли цього зробить. У нас має бути своя мова, своя церква, своя культура".

Чи впливає на церкву політика

У Кіровоградській єпархії УПЦ вважають, Росія не має впливу в Україні через церкву. "Люди ходять в церкву по духовну їжу, а політики в церкві немає", – каже Іоан Ганчин. Він додає, УПЦ допомагає армії та всім, хто постраждав внаслідок російської агресії. "Навіть діти священнослужителів воюють на війні, проти Росії, і навіть є ті, що загинули, ті, які скалічені".

Іван Катькало – священник з Черкаської області. Приїхав відвідати храм у Новомиргороді на Кіровоградщині. Він дев'ять років тому служив у Криму. Згадує, як у храм тоді прийшли російські військові. "Село Перевальне, це Сімферопольський район. Мені сказали, або ти поїдеш, або вб’ємо. Козаки приїхали, забирали храм. Вони прийшли, з однією ціллю – загарбати Україну. Ті люди, які ходять в російську церкву, моляться не за Україну, а за Росію. За "руський мир".

Суд визнав винним у розпалюванні релігійної ворожнечі служителів Кіровоградської УПЦ

Секретар єпархії Роман Кондратюк за вказівкою очільника Петра Губеня звантажив з інтернет-мережі літературу російського видавництва: "Русская церковь на страже православия в ХХІ веке", "Украинский церковный вопрос", "Правила церквей и едиснтво церкви". Про це розповів прокурор Сергій Ожог. Петро Губень представив цю літературу своїм колегам, виготовлені в Росії антиукраїнські матеріали роздавали у церквах. За даними слідства, під час обшуків на території єпархії знайшли листування екскерівника Кіровоградської єпархії Іосафа (Петра Губеня) з московським патріархом Кирилом.

Суд визнав винними звинувачених та присудив три роки позбавлення волі з випробувальним терміном два роки, а впродовж року без права обіймати керівні посади у релігійних організаціях.

Вікно можливості приєднатися до ПЦУ не буде вічно відкритим — архієпископ Марк

Томос – це визнання Православної церкви України церквою світу. Визнання її автокефальною, тобто самокерованою, незалежною, розповів архієпископ Марк.

"Йде час. Якщо ми ще деякий час шукали виправдання для тих священнослужителів, чому вони ще залишаються у московській церкві, чому вони не доєднуються, і ми знаходили ці виправдання – хтось боявся, що церква ще не визнана, не було Томосу, хтось не хотів ризикувати своїм статусом, і йти до церкви, яка здобуває лише таке визнання. Гаразд. Ну а зараз? В Україні йде війна. Росія розв’язала цю війну, і вбиває вашу ж паству. Вікно можливості приєднатися до ПЦУ не буде вічно відкритим".