"Чорна п'ятниця": чи долучаються магазини Кропивницького до всесвітнього дня розпродажу

. Фото: Суспільне Кропивницький

У п'ятницю, 24 листопада, у всесвітній день розпродажу стартує різдвяний період знижок у магазинах. Чи долучаються кропивницькі продавці до "чорної п'ятниці" та яким правилам слідувати, щоб купити потрібну і якісну річ вигідно.

"Чорна п'ятниця" з'явилася у Сполучених Штатах Америки. Магазини в осінній період зазнавали збитків і лише розпродаж у п'ятницю після Дня подяки давав змогу вирівняти дохід. Сучасне трактування цього терміну в англійській мові пов'язане з ідіомою "in the black" (тобто "позитивний баланс", на противагу "in the red" – "зазнавати збитків"), маючи на увазі, що багато продавців "вийдуть у плюс" цього дня.

На центральних вулицях Кропивницького спостерігається лише декілька оголошень про розпродаж. Найбільше – від представників мереж, які працюють по всій країні.

Чи справді знижка у чорну п'ятницю є знижкою

Одними з небагатьох кропивницьких магазинів, які влаштовують розпродаж, керує Надія Михайленко. "У ці дні спостерігається наплив клієнтів, люди питають про акції. Нам вигідно продати більше, щоб швидше купити новий товар".

Надія Михайленко підкреслює: з покупцями вони чесні – ціну на товар перед акцією не міняють.

Так роблять не всі, розповіла речниця Держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко. Деякі магазини знижують ціни до 90%, але якщо знайти старий цінник, виявиться, що вартість, навпаки, зросла на 20-30%.

"Перед тим, як купити будь-що зі знижкою, перегляньте ціни на аналогічні товари в інших магазинах", – радить Наталя Шевченко.

Кропивничанка Анна Красовська перед "чорною п'ятницею" має список речей, які б хотіла придбати. Для купівлі користується сайтами магазинів за кордоном: "Тому, що я точно бачу там знижку. Я кладу до віртуального кошика речі, і потім можу спостерігати, як на них змінюється ціна".

Чи можна повернути або обміняти акційний товар

Умови повернення такого товару, який Анна Красовська купує онлайн з-за кордону, різні. "Але це майже неможливо — довго, або дорого, або є така умова, що акційні товари не повертаються". Тому бажану річ вибирає завчасно, визначається з розміром, і негативного досвіду щодо якості або відповідності речей не має.

В Україні ви маєте 14 днів, щоб повернути товар, розповідає Наталія Шевченко. Умова — товар не може бути використаним та має бути чек. Якщо з моменту купівлі пройшло понад два тижні, ви зможете повернути товар тільки по гарантії, тобто якщо в товарі з'явилися недоліки.

"Якщо товар не задовольнив вас за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний за призначенням, ви маєте право на обмін, – нагадує Наталія Шевченко. – Вимоги Закону "Про захист прав споживачів" діють незалежно від того, був товар придбаний зі знижкою або за повну вартість".