"Відпрацьовували територію". Кропивницькі волонтери розповіли про телефонне шахрайство

Телефон з номером, з якого телефонували волонтерам, в руці Ольги Присяжнюк. Фото: Суспільне Кропивницький

"Привеземо гуманітарну допомогу, тільки перерахуйте гроші на пальне",– 12 кропивницьким волонтерам протягом тижня телефонували з однакового номера і пропонували доставку вантажів за умови оплати пального для автомобіля. Про це Суспільному розповіли співзасновниця благодійного фонду "Янгол життя" Ольга Присяжнюк та координаторка гуманітарного центру "Територія успіху" Інга Дуднік. З їхніх слів, про те, що спілкуються із шахраєм, зрозуміли, коли почули погрози і образи після відмови перерахувати гроші.

Інга Дуднік від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну організувала гуманітарний центр, в якому допомагають переселенцям і військовим. Розповіла, що минулого тижня очікували доставку гуманітарного вантажу, тому телефонний дзвінок від незнайомої людини підозр спочатку не викликав: "Це було 20 травня. Десь о 10:00. Назвався Сергієм. Сказав, що везуть нам гуманітарну допомогу – 12,5 тонн – сім тонн продуктів, заморозку і одяг. Сказав, що на кордоні вже, запитали – чи готові ми їх прийняти. Сказав, що у них лишилось трохи дизпалива, потрібні гроші на пальне. Запитала, скільки потрібно. Відповів, що літрів 100 – близько чотирьох тисяч гривень. На автоматі попросила номер картки".

Інга Дуднік. Фото: Суспільне Кропивницький

Потім, зі слів кропивничанки, спираючись на директорський та бухгалтерський досвід, запропонувала співрозмовнику заправитись власним коштом, сказала, що компенсує витрати: "Каже – у нас грошей нема. Я – нічим допомогти не можу, я вас вперше чую. На це почула все, що вони про мене думають, куди я маю піти, кинули слухавку. Ми намагалися набрати з іншого номеру, бо мій вони вже заблокували – було зайнято. Тепер я розумію, що це було відпрацювання території. Як з’ясувалося, телефонували усім волонтерам, яким тільки можна".

Того ж дня чоловік на ім’я Сергій телефонував і Ользі Присяжнюк: "Казав, що є чоловік, який зараз перебуває у Польщі, а машина залишилась в Ужгороді, і він дуже хоче її передати ЗСУ, бо забрати не може. Сказав, що перегонять вони її в будь-яку точку України, але її треба забрати саме сьогодні, тому що потім друг їде на якісь завдання".

Ольга Присажнюк показала, що саме оголосила збір грошей на машину для військових, тому дзвінок від незнайомця сприйняла як реакцію на повідомлення: "Сказала щоб гнали її у Кропивницький, а я вже придумаю, як її далі доставити. І тут він запитав про дизель. Я зависла спочатку – з одного боку боялась втратити авто, а з іншого – розумію, що людина, яка має автівку і віддає її, а це дорогий позашляховик, і не має можливості його заправити – це трохи дивно. Попросила пів години почекати. Зайшла у фейсбук і дивлюся, що аналогічний дзвінок отримував "Банк речей"– ті самі 40 літрів дизелю, що довезти гуманітарну допомогу".

Ольга Присяжнюк. Фото: Суспільне Кропивницький

Що це спроба шахрайства співзасновниця благодійного фонду зрозуміла, коли дізналась, що Сергій протягом 2-3 годин телефонував у 12 організацій: "З одного номера, він навіть не ховався, називався всюди Серьожею. Він просто пройшов по фейсбуку – подивився, кому що потрібно, хто про які потреби пише, і саме на ті потреби звертав увагу".

Ольга Присяжнюк зателефонувала Сергієві і сказала, що знайшла гроші на пальне, попросила номер картки, що перевести потрібну суму: "Він почав відволікати мене питаннями про переоформлення машини. Кажу, не хвилюйтесь, їдьте сюди, скидайте номер картки, ми перерахуємо. Я попросила надіслати термін дії картки і три цифри, що на звороті. Він завис на пару секунд, а потім запитав – навіщо це мені. Я відповіла – щоб не тільки ти дурив людей, може тебе хоча б раз надурять".

Кропивничанка радить у таких випадках не поспішати і думати: "Є у нас, у волонтерів, неписане правило – нікому нічого наперед не перераховувати. Якщо треба гроші на дизель чи паливо – заправляйтесь, ми потім відшкодуємо вам по чеку на місці. Коли шахраї розуміють, що їх викрили, вони блокують номер телефону. Цей почав мені дзвонити з погрозами, що подасть на мене заяву в СБУ за те, що я намагалась номер його картки з даними дізнатись".

У поліцію Ольга Присяжнюк не зверталась: "Бо знала, що справу не відкриють, адже не відбулося факту шахрайства – ніхто ні в кого нічого не зміг вкрасти".

Звернень у поліцію щодо цих дзвінків не отримували – сказав начальник відділу протидії кіберзлочинам поліції області Дмитро Калашников: "Телефонне шахрайство підпадає під статтю 190 Кримінального кодексу України. Відповідальність – від трьох до восьми років. Цей вид шахрайства є майновим злочином і відповідальність настає тоді, коли людині завдали збитків".

За інформацією начальник відділу протидії кіберзлочинам, найчастіше шахраї використовують інформацію з об’яв волонтерів, яка є у вільному доступі: "Змінилися лише легенди, а способи вчинення шахрайств залишились тими самими. Легенди змінилися під евакуацію, під здачу в оренду житла, допомогу переселенцям".

Дмитро Калашников радить про такі випадки повідомляти поліцію.

Журналістка Суспільного зателефонувала за номером телефону, з якого дзвонили кропивничанам. Відповів чоловік, назвався Сергієм. Коли йому запропонували розповісти свою версію подій, поклав слухавку. Більше додзвонитись йому не змогли.

Види шахрайств

Телефонні дзвінки, купівля в інтернеті, використання підробних сайтів для виманювання грошей – це найбільш поширені види шахрайств, які фіксують в Кіровоградській області. З початку року в регіоні зареєстрували 872 випадки, 333 з яких – це продажі неіснуючих товарів в інтернеті. Це дані від керівника поліції області Романа Козьякова.

Інший вид шахрайства – телефонні дзвінки від нібито представників банку. Щодня в області реєструють від трьох до семи звернень, сказав Дмитро Калашников: Шахрай переконує жертву повідомити конфіденційну інформацію або інформацію щодо її банківських карток, що призводить до перевипуску банківської картки та зняття грошей. Не потрібно розголошувати дані банківських карток – PIN і CVV. Якщо ви вже ведете розмову з шахраєм і вам приходить повідомлення з цифрами – не називайте ці цифри. Якщо ви замовляєте товар в інтернеті, надавайте перевагу не передоплаті, а післяоплаті".

Номер чоловіка, який телефонував кропивницьким волонтерам, зі слів начальник відділу протидії кіберзлочинам, можуть тримати як оперативну інформацію або проінформувати поліцейських, що з цього номера телефонують шахраї.