Хлорування води на Кіровоградщині. Як це роблять та чи планують відмовитись

. Суспільне: Кропивницький

Хлорувати воду почали у Кропивницькому. Триватиме це до 16:00 6 червня. Воду в мережах підприємства ”Дніпро-Кіровоград” хлорують з 30 травня. Крім Кропивницького, роблять це у Знам’янці, Олександрії, Світловодську, селищі Олександрійське та Пантаївці. Суспільне дізнавалось – як хлорують воду та чи планують відмовитись від такого способу дезінфекції.

Воду хлорують у залі змішувачів на території очисних споруд у місті Світловодськ Кіровоградської області, де починається очищення та знезараження води, яка надходить у водогін з Кременчуцького водосховища – розповів головний інженер Світловодського водопровідно-каналізаційного господарства Ігор Підгорний: ”Перший етап дезінфекції споруд ми починаємо раніше, ніж подаємо в мережу. Проходить дезінфекція споруд і фільтрів. Після цього вода потрапляє в резервуари чистої води з підвищеним вмістом хлору, і ми додатково вводимо туди хлор і подаємо в мережі на транзит на Олександрію, Знам’янку, Кропивницький”.

За словами Ігоря Підгорного, під час хлорування у воді вміст хлору більший у понад 200 разів: ”110 кілометрів тільки водогону ”Дніпро-Кіровоград”, а ще мережі у містах. Наприклад, у Світловодську 224 кілометри, близько 900 кілометрів – місто Кропивницький. Якщо ми тут даємо близько тонни хлору, трошки більше, то ще додають на своїх етапах очищення в Олександрії і Знам’янці. Десь тонну – Олександрія, а Кропивницький – в залежності від концентрації. Тримають на рівні 100-120 міліметрів, щоб хлор зайшов в розподільчі мережі”.

На дільниці коагулювання на очисних спорудах за 15 хвилин до надходження води подається хлор, потім коагулянт – розповів головний інженер: ”Воно змішується і вода поступає в камери реакції. Там відбувається реакція цих реагентів і процес відстоювання”.

У залі фільтрів, за словами інженера, відбувається останній етап очищення води, яка фільтрується після відстою. Вода додатково знезаражується, відповідно до санітарних вимог, подається в резервуари чистої води, далі – споживачам.

Ігор Підгорний сказав, що діючим очисним спорудам пів сотні років, вони в аварійному стані. Будувати нові почали у січні 2020 року. Вартість проєкту – 9,5 мільйонів американських доларів. Це гроші кредиту Світового банку: ”Вимоги до питної води підвищуються. Згідно санітарних вимог, поетапно вводяться додаткові показники на питну воду. У 20-му році було 32 показника, зараз – 36, з 22-го року ще збільшиться. І зі старими спорудами ми не можемо впоратись з очисткою до таких норм. Буде повністю нова технологія очистки води. Буде передочистка, фільтрація мембранна, яка частково видаляє органічні речовини з води. На нових спорудах буде застосована нова технологія знезараження – будуть вводитись реагенти, які не утворюють хлорорганічні сполуки. Буде частково з хлором, але не буде вільного хлору. Тобто напряму хлор не буде окислювати органіку”.

Читайте також: На Кіровоградщині ціна на водопостачання може подешевшати на 52 копійки.
Будівництво нових очисних споруд у Світловодську. Суспільне: Кропивницький

Кропивничанин Руслан Смірнов вважає хлорування несучасним методом дезінфекції: "В інших країнах це вже старий метод очистки води. Ми платимо за постачання питної води. Водовідведення – це інше. Але ж вода технічна зараз. У нас один з найвищих тарифів в Україні. Але чи буде перерахунок за ці дні, що нас будуть частувати хлорованою водою? Бо ми ж платимо за питну воду?"

Що відомо

  • Вода з хлором шкідлива – розповіла начальниця відділу управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Галина Сабадаш. Держпродспоживслужба не рекомендує використовувати хлоровану воду в жодних цілях особам, які страждають на алергічні реакції: ”Навіть для купання чи господарських потреб. Для приготування їжі – в жодному разі, нікому. Така вода негативно впливає на імунну систему, може, в подальшому, викликати бронхіти, запалення легень”.
  • Гроші Світового банку, майже 14,5 мільйонів доларів, підприємство ”Дніпро-Кіровоград” брало у 2014 році на реконструкцію мереж, очищення води та переоснащення до 2032 року.
  • З січня 2021 року тариф на водопостачання і водовідведення у Кіровоградській області для абонентів підприємства становить майже 44,5 гривні. Він вищий на 7 гривень від попереднього. До цього його підвищували двічі, зокрема, через погашення кредиту Світового банку.
  • Воду підприємства ”Дніпро-Кіровоград” споживають майже 170 тисяч жителів Кіровоградської області.